15.12.2019 | Svátek má Radana, Radan


GLOSA: Hodnoty

14.1.2015

Islám je slučitelný s našimi hodnotami. Nebo ne?

Někteří orientalisté mají za to, že ano. Ponechme stranou jistý rozdíl mezi realitou Orientu a představami orientalistů a zamysleme se krátce nad tuzemskými životními hodnotami.

Teoreticky jsme na tom velmi dobře. Průzkumy veřejného mínění opakovaně potvrzují, že za „velmi důležité“ nebo „důležité“ považujeme samé hodnotné věci. Které to jsou?

Zdraví, rodina a přátelství. Život podle vlastního přesvědčení. Zajímavá práce, která má smysl. Vlastní pěkné bydlení. Dostatek financí, zdravé životní prostředí, zábava. Charita, všeobecný přehled, zapojení do života v místě svého bydliště a podíl na rozvoji demokracie.

Takhle pěkně odpovídáme, když se nás někdo nezávazně ptá. Z pohledu každodenní reality vypadají naše hodnoty poněkud jinak.

Zdraví, rodina, přátelství. Tradiční priority, které se ve všech průzkumech umisťují na prvních třech místech. Ve skutečnosti se nám rodinný život rozpadá před očima, na přátele nemáme čas a neustále běháme po doktorech, protože se nehýbeme, přejídáme a pěstujeme negativní myšlení.

Život podle vlastního přesvědčení? A které to je?

Zajímavá práce? Kolik znáte lidí, kteří se opravdu těší na pondělí a v pátek se nedívají na hodinky?

Vlastní bydlení? Ale jděte! Mnohem výhodnější je přece to obecní, s nájmem co nejvíc zregulovaným. A za ušetřené peníze si koupíme auto za půl milionu, i když ho vlastně vůbec nepotřebujeme. A že potom chybí sociální byty pro chudé a bezdomovce? Nezájem.

Dostatek financí? V průměru mají Češi nemalé úspory, ale úzkostlivě se snaží, aby si toho nikdo nevšiml.

Zdravé životní prostředí? O čem to mluvíte? Česká města se přece staví kvůli autům, nikoli pro lidi.

Zábava? Ano, to by nám šlo! Ale žádný chléb a hry – chceme obložené chlebíčky!

Charita? Jasně, když se děje něco hrozného na druhém konci světa, dovedeme vybrat spoustu peněz, ale dobrovolná práce pro místní charitativní organizace nám zatím nic neříká.

Všeobecný přehled? Bulvár to jistí!

Zapojení do života v místě svého bydliště? No nevím, většinou lidé neznají ani ty, kteří s nimi bydlí v jednom paneláku.

Naše oficiální tuzemské životní hodnoty jsou zkrátka jako náš tuzemský rum – tak trochu pančované.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.