13.8.2022 | Svátek má Alena


GLOSA: Demence státních úředníků

14.12.2012

Před několika dny rozhodl Hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta o uvolnění 10 miliónů korun českých na kontroly nezávadnosti alkoholu pro širokou veřejnost. Láhve obsahující nápoje s více než 20 % alkoholu si občané mohou nechat prověřit na některém ze 74 pracovišť po celé republice.

"Bude odebrán vzorek o objemu zhruba 200 ml (což jsou dvě deci – tedy téměř polovina půllitrové láhve), který za tři až sedm dnů vyšetříme a oznámíme výsledek", popisoval průběh zkoumání Vladimír Valenta.

Čirou náhodou jsem včera večer v televizních zprávách zahlédl šot z nějakého pracoviště hygienické služby, kam nějaký pán právě dorazil s několika půllitrovými láhvemi rumu přelepenými kolky, které si chtěl nechat zkontrolovat, a předal je přítomnému hygienikovi. Ten pak ještě novináři jako zajímavost prozradil, že se k nim dostavila i nějaká babička, která si dokonce chtěla nechat udělat rozbor vlastnoručně vyrobeného bylinkového vína.

Ale úplně nejzajímavější informaci onen hygienik řekl až nakonec: "Provedení jednoho rozboru stojí stát 900 korun."

Jestli řekl pravdu, pak je hloupost našich státních úředníků na skutečně "kosmické úrovni". Každý normálně myslící člověk by si přece uvědomil nevyváženost nákladů a možného přínosu:

Hodnota půllitrové láhve například tuzemáku je přibližně 120 Kč. Dvě pětiny z toho jsou údajně potřebné na rozbor (nechce se mi moc věřit, že po jeho provedení hygienici obsah nalévají zpátky do láhve a že by to pak někdo byl ochoten ještě pít), cena za rozbor je 900 korun!

Z výše uvedených údajů vyplývá, že pro všechny zůčastněné, ale zejména pro stát, by bylo naprosto nejvýhodnější vyplatit za každou donesenou plnou okolkovanou láhev třeba 100 korun a dále už nic neprověřovat. Vůbec celá aktivita okolo metanolu zavání prachsprostým populismem a v konečném důsledku je to i krádež.

Co je to za hlupáky a debily, pro něž je nepředstavitelné vylít láhev podezřelého alkoholu a ochránit tak svůj život a zdraví? Co je to za kretény, kteří jsou i po tak masivní mediální kampani ještě stále schopni chlastat alkoholické nápoje z podezřelých zdrojů? Proč si mají slušní a odpovědní lidé nechat "tunelovat" zdravotní pojišťovny miliónovými výdaji za záchranu opilců, pro něž má jejich život a zdraví cenu jedné láhve levného alkoholu?Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!