22.4.2021 | Svátek má Evženie


GLOSA: Činné přihlížení

11.5.2006

Policisté, kteří přihlíželi, jak jeden policajt mlátí ženu narušující koncepci zadní části průvodu neonacistů, budou potrestání, Přihlíželi totiž "nečinně". Chápu, že nás laiky ta nečinnost zaráží, ale má policie vypracované mechanismy "činného přihlížení"?

Není to jen slovní hříčka: ve složité situaci, která při zákrocích může nastat, není jednoduché reagovat na kolegovu "nepřiměřenou" aktivitu. Jak ji mají okolní policisté posoudit, když mají (mohou mít) svých starostí a hlavně úkolů dost. Vojáci ve válce si taky hledí svého úkolu a nezkoumají, jestli kolega střílí tam či onam. Na ošetření raněných jsou zdravotníci, vojáka to nesmí zajímat. Neposkytnutí pomoci se kvalifikuje jinak než v míru.

Tím chci říct, že definování "nepřiměřené nečinnosti" nemusí být vůbec jednoduché, protože nesmí bránit plnění úkolu. Měl se násilníkův kolega na horlivce vrhnout, bránit mu, napomínat ho? A co když jiný kolega vyhodnotí aktivitu nápravce jako špatnou a začne taky jednat?

Aniž bych tedy omlouval nezasahující policisty, měli bychom vědět, jak se měli podle řádů chovat. Jinak jejich potrestání bude jen další kolečko do podivného mechanismu neuvěřitelně rychlého vyšetřování zmlácení neagresivní ženy.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.