29.6.2022 | Svátek má Petr, Pavel


GLOSA: Bábománie

1.5.2010

Posledních pár dnů jsme svědky "spravedlivého" hněvu mladých vůči seniorům na Facebooku i YouTube. Režisér Zelenka se jal natočit instruktážní video, pravda, místy docela vtipné, kterak vnoučata mají přesvědčovat svoje prarodiče, aby nevolili levici, nýbrž pravici. Svoje schytávají jak bývalý političtí vězni, tak důstojníci StB. Nejhůře to odnesli ti, co žijí na venkově. Přijde mi to ze stejného soudku, jako když prezident Václav Klaus udělil 28. října vyznamenání Karlu Gottovi společně s veterány druhé světové války. Jen v obráceném gardu.

Je jasné, že mladí, kteří se narodili někdy po roce 1985, jsou rozezleni na některé naše současné politické představitele. Chtějí cestovat, studovat v cizích zemích, členství naší země v EU berou už jaksi automaticky. A teď si předtstavte,že prezident republiky, jinak thacherista z Vinohrad, dělá vše pro to, aby Evropská unie zanikla nebo abychom z ní co nejdříve vystoupili. Občas to vypadá, že si myslí, že by nám bylo lépe zpět v ruské náruči. Aspirant na premiéra zase tvrdí, že státní bankrot nehrozí (samozřejmě, on ho řešit nebude) a vládnout bude klidně s Marťany. Jistě, proti tomu je třeba se ozvat, jen si nemyslím, že je to otázka pravice-levice nebo že za to dokonce může bába z venkova a její selektivní paměť. A že se věci dají řešit tak, že bábě schovám občanku.

Zajímalo by mě, jak a s jakým svědomím budou přesvědčovat bábu z venkova někteří mladí lidé. Například ti, co pracují někde načerno a zároveň pobírají sociální dávky v nezaměstnanosti. Nebo zneužívá sociální dávky vaše bába z venkova?

A co ti, kteří vystudovali práva v Plzni za tři měsíce, popřípadě jim rodiče koupili příjmačky na práva v Praze už asi před deseti lety? Je to na jiných školách jiné? Je vaše bába z venkova rychlokvaška?

A co všichni ti stále mladiství čtyřicátníci, padesátníci, šedesátníci, kteří vstoupili v 70. nebo 80. letech do KSČ a koncem roku 1989 urychleně praštili s legitimací? Dnes je každý víkend vídáme, jak brázdí krajinu na horských kolech v elastických oblečcích zářivých barev. Všichni si dělají srandu z Paroubka, ale zároveň už se třesou na to, jak půjdou do důchodu v dvaašedesáti letech, zatímco třeba německý parlament už dávno odhlasoval věkovou hranici odchodu do důchodu v šedesáti sedmi. A co ti orolexovaní elegáni, kteří mají zodpovědnost za to, že u nás stojí kilometr dálnice více než kdekoliv jinde? Copak jsme si tady dvacet let volili do parlamentu a obecních zastupitelstev venkovské báby?

Ačkoliv, nebylo by to tak lepší?

28.4.2010Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!