FEJETON: Voda na Marsu
Uf. Tak to je ta nejméně pravděpodobná sci-fi, jakou jsem kdy napsal. Voda na Marsu nikoho nebaví. Sám Mars trochu ano. V elektronické poště se v těchto dnech rozšířila zvěst, že se Mars v srpnu přiblíží k Zemi tak, že bude na noční obloze velký jako Měsíc. Je to PITOMOST neboli „hoax“. Nerad bych, aby zítra bylo v mailu, že „Lidové noviny psaly, že Mars bude na obloze velký jako Měsíc“ (nerad bych, ale stejně to tam bude).
Voda na Marsu zaujala hrstičku zájemců o kosmický výzkum. Není divu. On vcelku málokdo pochyboval - pokud o Marsu kdy přemýšlel - o přítomnosti vody na této planetě, a jestli Phoenix anebo spíš nějaká sonda další generace přiveze snímky Mikromarťanů (jak těmto tvorům říká Karel Pacner), zpráva bude přijata stejně suše jako zpráva o vodě.
Občas někdo napíše úvahu o tom, že pokud by se někde ve vesmíru podařilo objevit známky života, neřkuli inteligentního života, změnilo by to životy naše. Program SETI pátrá po inteligentním životě pomocí radioteleskopů a analýzy „hlasu vesmíru“, tedy změti rádiových vln, které k nám odtud doléhají. Zatím bylo pátrání marné. Inteligentní vysílání může být objeveno dnes, za týden, za rok. Nejsme ve vesmíru sami, budou psát noviny. Den dva. Potom budou zase psát o tom, jak to bylo s kontem Jiřího Čunka.
Mě samotného napadne o těchto věcech uvažovat jen proto, že jsem ujetina, která se o Mars a Mikromarťany i Makromarťany a jiné Jinoplanetníky mimořádně zajímá a píše o nich pošetilé knížky. Čtou je převážně zase ujetiny, které zajímají Mikro- i Makromarťani. Mně ani jim samozřejmě zpráva o vodě na Marsu neunikla. A zaznamenali jsme další zprávu z konce týdne, že totiž američtí astronomové na Havaji pod vedením vědce původu zřejmě maďarského se dostali o krok dál k řešení záhady temné energie, která tvoří tři čtvrtiny (podle jedněch), nebo spíš osmdesát procent (podle jiných) vesmíru. Jen považte, pětasedmdesát až osmdesát procent všeho, co kolem nás a v nás je, je „něco“, a my netušíme, co to je! Jak to funguje? Co to dělá? K čemu to je? A protože jsme lidé, ptejme se: dá se tím svítit, hřát, chladit, pohánět auto? Nebo jinak: dá se to zpeněžit? Dá se to ukrást? Dá se tím někdo zabít?
Možná že jméno Istvána Szapudiho budou jednou znát všichni lidé planety. Třeba je to Einstein jednadvacátého století a právě otevírá dveře do století dvaadvacátého. To je za dveřmi, a je plné Mikro- a Makromarťanů, kteří poletují v kosmidlech poháněných temnou energií.
LN, 4.8.2008