16.5.2024 | Svátek má Přemysl


FEJETON: Velký bratr

11.7.2013

Velký bratr jsem já nebo také Sám Sobě Velkým bratrem. To si budeme moci říkat, až nás zaplaví Google brýle. Nejspíš jste o nich už taky četli. Jsou to brýle vybavené maličkým displejem a kamerkou. Co vidíte, můžete si nafotit a natočit. Nebo - koho uvidíte. Zařízení je tak maličké, že si toho fotografovaná osoba nemusí všimnout. Brýle jsou bezdrátově spojené s mobilním telefonem. Ten se může stát prakticky nevyčerpatelnou zásobárnou dat. Na displeji může běžet internet, můžete tam mít mapy, navigaci GPS. O vynález se prý zajímá pornoprůmysl. Brzy uvidíme na ulici lidi s nebývale oduševnělým výrazem v obličeji.

Z mého hlediska pozorovatele a komentátora technického vývoje jsou brýle, označované krátce jako Glass, pozoruhodné z mnoha hledisek. Především že s nimi přišel Google, ani Microsoft, ani Apple. Ten Microsoft mě ani moc nepřekvapuje. Společnost, která nabude dinosauřích rozměrů, se stává dinosaurem a chová se jako socialistická firma. Microsoft zaspal zrod internetu, nedokázal podchytit sociální sítě, vše nové a živoucí jde mimo něj. Ale ten Apple? Navíc ta myšlenka byla už dlouho na spadnutí. Olympus prodával brýle s obrazovkami už před deseti lety, ano, prodával je jako produkt, dalo se to koupit i u nás. William Gibson popsal Glass před dvaceti lety v románu Virtuální světlo. Promítání na ochranné sklo přilby nebo na přední sklo automobilu či letadla už dávno není novinka. No a vidíte, všichni spali a jenom Google se probudil - a že to taky není zrovna malá firma!

Ještě víc mě zajímá opatrnost, s jakou Google před sebou projekt Glass tlačí.

Obvykle se totiž firmy snaží prosadit hodně nový produkt na volný trh co nejdřív, za ukrutné peníze, aby zaplatily vývoj. Existuje spotřebitelská skupina "early buyers", to jsou pídilové, kteří chtějí mít všechno první, ať to stojí, co to stojí. Glass už šly na omezený trh za cenu patnácti set dolarů a byly v prodeji pod šílenou podmínkou, že majitel Glass je nesmí dál prodat, ale ani půjčit. Zrodila se nová technologie a s ní nový způsob vlastnictví - mám, ale jen tak napůl.

Ovšem to jsou prkotinky proti tomu, co vypukne, až se výroba a prodej rozjedou naplno. I kdyby je nerozjel Google, má přece jen široce rozhozené zájmy hospodářské, a tudíž i politické; vsaďte se, že Korejci a Tchajwanci už teď pilně mudrují a zkoušejí, jak Něco Jako Glass vyrobit a zaplavit tím světové trhy. A bude to doopravdy a nesporně vpád do soukromí. Vyznavačům idejí Rebelství bez Rizika a Kdo Neprotestuje, Není, se tu otevírá úžasný prostor k aktivitám. Poslanci budou vymýšlet zákony a aktivisté se budou uvazovat za nosy a rozčilené slečny využijí přežitosti, aby se mohly angažovaně svléknout na veřejnosti do naha. Mezitím se to bude vyrábět a prodávat, a pokud se to podaří zakázat, výnosy mnohonásobně vzrostou.

Vždyť možnost Být Velkým bratrem, to je droga, které nelze odolat. S rozkoší budeme šmírovat!

A abychom nebyli sami šmírováni, o to ať se někdo postará. Třeba vláda, je přece placena z našich daní.

LN, 8.7.2013