20.10.2020 | Svátek má Vendelín


FEJETON: Suchý měsíc

5.2.2020

Zima zřejmě skončila, třebaže kalendářně potrvá ještě skoro sedm týdnů. V neděli byly Hromnice. Věřím, že bylo o hodinu více. Vím, že ráno svítilo sluníčko. Podle pranostiky by to znamenalo, že zima opravdu potrvá ještě šest týdnů. Jaképak potrvá, když ani nezačala? Pranostiky zjevně ztrácejí svoji prediktivní účinnost. Jen o tu hodinu je víc, zeměkoule se točí a krouží pořád stejně.

Nic na tom nezměnil fakt, že Británie odešla z Evropské unie. Štve mě to, a moc, a z mnoha důvodů, ale i kdyby jich bylo desetkrát víc, je to tak, jak to je. Žena míní, že bychom měli nakoupit zásobu skotské whisky. Skotové sice hlasovali proti brexitu a jejich předáci chtějí referendum a následně, až získají samostatnost, by rádi vrátili Skotsko do Unie. To by pak odpadlo clo na skotskou whisky. Ale, jak to znám, cena by zůstala stejná. Jakmile se něco zdraží, zůstane to zdražené, i když důvody pominou. Když Babiš zavedl EET na hospody, snížil DPH na pivo. Načež pivo zdražilo. To je logika obchodu. S tou whisky by to bylo taky tak.

Vidina je to vzdálená, mnohem vzdálenější než příchod jara po té pofiderní zimě, kterou prožíváme. Navíc, zajímat by mě to nemělo, ať si žena říká, co chce. Rozhodl jsem se pro suchý únor.

Abych to zasadil do širšího rámce: já měl už suchý podzim a předtím suché léto, protože jsem dokončoval rukopis románu Ultimus. Ony ty panáky a štamprličky a sklínky a odlivky nejsou dobrými asistenty při literární práci. Pak ale přišel advent a Vánoce a Silvestr a Nový rok, zkrátka suchý rok jaksi zmokřel a je třeba se vrátit do normálních kolejí. Takže jsem si umanul, že od prvního února se vrátím tam, kde jsem byl na podzim a v létě, do polohy suché.

Je to svým způsobem sport, držet suchý měsíc nebo suchý čtvrtrok nebo suchý rok. Pokud bychom to považovali za sport, pak by to byl sport vyžadující nejméně investic.

Těžko soudit, který sport potřebuje největší investice. Jachtaření. Letadla. Závodní auta. Ale ona i obyčejná chůze dovede být nákladná. Provozuji nordic walking už několik let, to je takové to křepké mašírování za pomoci hůlek podobných hůlkám na běžky. Ježíšek mi přinesl nové, skládací, s patentními poutky na ruce. Je to rolls-royce mezi hůlkami, komentovala žena, ta Ježíškovi vedla při volbě dárku ruku. Kolik stály, ptal jsem se. Ani se neptej, odpověděl Ježíšek inkarnovaný do mé ženy.

Nic nákladného mě se suchým měsícem nečeká. Čtu na webu, že zdaleka nejsem sám, kdo v únoru drží suchý režim. Že se to stává jakýmsi zvykem, že by masovým sportem? To aby vinaři a vinopalníci při pohledu na kalendář dostávali škytku. Tento sport, říkejme mu suching, je absolutně bezinvestiční.

Jen abych se nemýlil. Jednou přijdu domů a v garáži najdu bednu whisky. Na překlenutí doby, než se vrátí Skotsko do Unie a mě omrzí suching.

LN, 3.2.2020

Neff.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.