26.4.2024 | Svátek má Oto


FEJETON: Ne základnám v Mladé frontě Dnes

26.9.2009

1.

Jmenuji se Emil Straširybka, ranní cestou autobusem do lopoty usínám, ale jak autobus zastaví a znovu se rozjede, škube to, já se pokaždé znovu probudím a čtu dál. Mladou frontu Dnes! Je 24. září 2009. Radar ne? Tak rakety, dočítám se na straně A12, hned nad tváří bývalého náčelníka našeho generálního štábu, a pod tím vidím fotku od Davida Porta Ať žije mír!

Usnu. Zase chvíli sním o letech padesátých, anebo co... Trh! Probuzení. Nějací chlapi, ale i ženské přistoupili. Protiradaroví aktivisté by neměli ukládat své transparenty, ale jenom je mírně poopravit, protože je budou nejspíš ještě potřebovat, dočítám se pod Portovou fotkou s transparentem NE ZÁKLADNÁM a s přeškrtnutou americkou pumou. Američané žijí ve stresu, pokračuje stránka titulkem článku od "amerického publicisty" Benjamina J. Vaila, který rozhodně nikdy nepracoval pro tajnou službu. My Američané jsme hrdí, že žijeme "v zemi svobodných"..., čtu - a trh.

... V Česku mám však možnosti volby, které v USA pro mě neexistují, trh.

Systém veřejné dopravy... je komplexní, dostupný a relativně... Trh. ... a relativně spolehlivý, zatímco... Trh - a probuzení. Zatímco ve většině amerických měst... není jiná možnost motorizované dopravy než autem. Aha! Na chvíli v autobuse usnu. Trh.

Nejvíc však v Česku vnímám pocit osvobození od obav, zda budeme mít dost peněz – na zaplacení vysoké školy pro naše děti, nečekané zdravotní výdaje, utáhnutí domácnosti se dvěma předškolními dětmi... Trh... Dětmi, které nechceme... Trh... Dětmi, které nechceme dávat od jejich tří měsíců na hlídání. A to i přesto, že beru normální český vysokoškolský plat... Aha!.. I při zavedení diskutovaného zápisného nemám obavy, že by zde v Čechách mé děti nemohly studovat vysokou školu z finančních důvodů.

Vracím se textem. Jo tak. Veil, tedy Vail tady přednáší na vysoké. Trh.

V USA bych již od narození dětí musel spořit na jejich vysokoškolské vzdělání. To tady nemusíme, trh.

Na americké státní... Na americké státní vysoké škole stojí rok studia v průměru 117 000 korun, na soukromé pak cca 450 000. Srovnáme-li tuto částku se středovým, trh, se středovým ročním příjmem amerických domácností 900 000 korun, je nasnadě, proč se podstatná část amerických studentů a jejich rodin musí zadlužit na zaplacení vyššího vzdělání.

Pozitivně vnímám i finanční pomoc českého státu rodičům, kteří se chtějí věnovat svým dětem v prvních letech života. V USA mají ženy ze zákona nárok pouze na šest týdnů neplaceného volna po porodu. Stát ani zaměstnavatel nijak nepřispívají, pokud se jeden z rodičů rozhodne zůstat s malými dětmi déle než prvních šest týdnů (!), a ani nejsou povinni držet takovému rodiči místo. Co Evropané nevědí?(to byl redakční mezititulek). V USA neexistuje zákon o minimální dovolené, a tak má mnoho zaměstnanců jen jeden až dva týdny dovolené ročně. Aha. Trh. Skrum... Největší rozdíl mezi Spojenými státy a námi však vnímám v dostupnosti zdravotní péče pro všechny. Zajištění zdravotních potřeb, a to i v období ztráty zaměstnání, dává člověku pocit zabezpečení a svobodu od strachu. Trh.

2.

Pak už jsem musel vystoupit. Tu stránku Fronty jsem dočetl až během přestávky:

... svobodu od strachu, zda v případě nutnosti bude mít dostatek prostředků na léčbu pro sebe či své blízké. Zrovna minulý týden mi můj přítel, právník... Právník s elitním vzděláním, řekl: "Od bankrotu mě dělí jen jedna výplata, stejně jako všechny z naší generace."

Přečetl jsem si právníkovu větu ještě jednou. Skutečně mě potěšila, protože právníky nemiluji.

Pokud by ztratil práci, pokračoval však Benjamin Vail na mladofrontovní stránce nadepsané NÁZORY (jak jsem si teprve nyní všiml), přišel by s ní i o zdravotní pojištění pro rodinu. V Americe nemá 47 milionů obyvatel žádné zdravotní pojištění a rodiny, jež ho mají, platí v průměru přes 216 000 korun ročně. I kdo je pojištěný, ale musí doplácet za vyšetření, léky, operace atd. Není divu, že většina osobních a rodinných bankrotů v USA vzniká z důvodu neschopnosti zaplatit léčebné výdaje. Evropané často nevědí, jakému riziku, nejistotě a stresu jsou Američané vystaveni každý den, co se týče zaměstnání, zdravotního pojištění, vzdělání svých dětí. Každá společnost má své problémy a Česko není bez chyb...

Přestal jsem číst. Já jsem optimista, jak říká Milan Lasica. Ale na celé frontovní stránce nebylo nic než reklamy a nic než ty dva články Radar ne? Tak rakety a Američané žijí ve stresu, jo, a ještě ona širá fotka s demonstranty Ať žije mír! Ne základnám.

Skrumáž? Ještě stránku dočtu, pak půjdu s novinami na WC. Pane "americký publicisto" Benjamine Vaile alias Závoji, ne... To překládám blbě, pane Benjamine Odměno...

Jako cizinec bych však byl rád, říkáte tu mně a čtenářům Fronty, kdyby Češi lépe vnímali to dobré, co jejich společnost nabízí, a cenili si svého sociálního zabezpečení i...

Přestal jsem znovu číst, protože jsem se zakuckal. Soustem. Téměř se mi udělalo špatně. Jak ale říkám, téměř.

... cenili si svého sociálního zabezpečení i osobní svobody.

Ano, i osobní svobody. Osobní. Ale média dnes vládnou.