20.1.2022 | Svátek má Ilona


FEJETON: Hanoj v Ohrobci

1.12.2021

Dnešní povídání bych mohl nazvat Postřehy návštěvníka vietnamských obchodů. Hned zkraje přiznám, že mě nezajímá sortiment a nezkoumám ceny. Zajímá mě sociální stránka. První postřeh je už staršího data. Před lety jsme měli malý obchod přes ulici, hned naproti práce. V kase seděla klasická Starovietnamka, česky uměla počítat peníze, nic moc navíc. Jednou jsem přišel a nějaký chlapík se tam rozčiloval stran ceny piva. Starovietnamka nechápala, o co jde, povyku bylo hodně, a do toho přišel ze školy chlapeček asi tak desetiletý. Hned se vyznal v situaci a rázně toho rozčileného pána oslovil dokonalou pražskou češtinou: Flaška z lednice je o korunu dražší než flaška z bedny.

Dnes už je z chlapečka dospělý muž, kdepak je mu asi konec? Vietnamských obchodů přibývá, v sousední obci Ohrobec, čtrnáct set obyvatel, jsou dvě velké samoobsluhy, obě vietnamské. Sledoval jsem vznik té na vršku, nahradila někdejší pekárnu Beruška. Celou rekonstrukci dělali Vietnamci, lili betony, montovali regály, a teď už obchod funguje a personál je výlučně vietnamský. Práce odsejpala perfektně a sám obchod taky skvěle běží. Dostávám se k čerstvému postřehu: mladý muž, kterého tam vídám a odhaduju ho na vedoucího, se onehdy bavil s jiným mladým mužem, byl to nejspíš dodavatel, a oba spolu mluvili čistou češtinou, typu flaška z lednice je o kačku dražší než flaška z bedny. Neřeknu nic nového, když podotknu, že tu vzniká komunita se svým vlastním životem. Ano, byla tu odjakživa, první Vietnamci přicházeli hluboko za minulého režimu. Zajděte se podívat do Vietnamtownu SAPA v pražské Libuši, říká se mu Little Hanoi. Chcete autentickou asijskou exotiku? Ušetříte za letenku, stačí vám jízdenka na autobus číslo 333 z Kačerova. Chodíváme tam se ženou na oběd, mají tak skvělé polívky. Česky se tam domluvíte jen tak tak. Ale v sousedním Ohrobci už v místní Little Little Hanoi zní ryzí čeština.

Je to zajímavá komunita. Neliší se od našinců ani tolik tvarem očí, ale pílí, houževnatostí, cílevědomostí. Taky rodinnou soudržností, jak si všímám. Mohli bychom se od nich učit, ale bojím se, že právě tohle se naučit nedá, zvlášť když jsme to měli a zapomněli na to. Spíš čekám, a bude to ještě pár let trvat, kdy se tihle výteční lidé objeví v samosprávě a pak v politice. Třeba se někdo takový objeví, bouchne do stolu a řekne: flaška z lednice je o korunu dražší než flaška z bedny. Zlatá slova, do kamene je tesat! Stát se politický programem, kára by se brzy hnula z bláta!

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

****************************************
ULTIMUS
Nový román Ondřeje Neffa

Na odvrácené straně Měsíce stojí Ultimus, vězení pro nejhorší zločince obydlených světů. Sem přijíždějí Kuba Nedomý a Dědek Čuchák, starožitníci se sídlem v Arkádii, v roli robotických specialistů.
Měl to být nejlepší kšeft jejich života. Vyklubala se z toho bouda, kterou jim nastražil jejich dávný kamarád, policejní hlavoun Mantella. Spadli tam do spárů nejmocnější zločinecké organizace Lunárního společenství. Stojí proti všem - proti zločincům i dozorcům, proti robotům i proti zmutovaným paraorganismům i proti toxickému šrotu, který se vymknul kontrole.
Když pak se do toho vloží africká vražedkyně Kombopi, dá se čekat, že bude hodně dusno...

Ultimus

Nový román z cyklu Arkádie je napínavý i humorný, jak už dobrodružství obou nehrdinských hrdinů bývají. Příběh volně navazuje na předchozí svazky Měsíc mého života, Rock mého života a Hvězda mého života. Vydal Myster\ Press, k dostání všude včetně Alzy a též U NAKLADATELE.

.V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.