26.9.2023 | Svátek má Andrea


FEJETON: Dnes Světový den UFO!

2.7.2015

Sice nepatří mezi světové dny vyhlášené OSN, ale v komunitě mašíblů* je slaven a uznáván. Ale nesměli by to být právě mašíblové, aby v tom neměli trochu hokej.

Poněvadž někteří slaví Den UFO nikoliv 2. července, ale 24. června, tedy o týden dříve. Proč? Tak nějak se nemohou shodnout, které datum je důležitější. 24. červen je totiž považován za svátek, protože jistý pilot soukromého letadla, obchodník Kenneth Arnold, v ten den v roce 1947 ohlásil první pozorování Unidentified Flying Object, tedy neidentifikovaného létajícího předmětu, nedaleko hory Mount Rainier ve státě Washington na severozápadě USA.

O týden později pak došlo k jiné, pro mašíbly mnohem důležitější události. Roswell. Ano, to dodnes slavné místo. Někdo prý viděl na obloze létající talíř. Místní farmář pak ohlásil nález ztroskotaného mimozemského letounu. Armáda prohlásila, že šlo o meteorologický balón. Ti, kdo neuvěřili, rozpoutali následně smršť různých teorií. Dodnes živených novými „důkazy“.

Uznejte, že druhé datum je lepší. První pozorování je sice pěkné, ale tak nějak to není trhák. Zato nález alien spaceship, to je panečku něco. Zejména když se dodají další, zcela „podložené“ a „hodnověrné“ informace. O nálezu těl mrtvých mimozemšťanů. O tajemných materiálech. O mizení očitých svědků. O zatajování informací. O tom, že jeden z pilotů kosmické lodi přežil…

Á propos, ten přeživší pilot existuje. Donedávna tu byl. Ale podařilo se mu utéct z přísně utajené Oblasti 51, přivolat kamarády z domovské planety a odletět domů. Viděl jsem to. V úžasně vtipném filmu Paul britských komiků Frosta a Pegga. Vzhledem k tomu, jak mašíblové zacházejí s informacemi, očekávám, že film dříve či později přijmou jako zdroj nepopiratelných informací.

Události v Roswellu s sebou nesly a dodnes nesou nabalování dalších šílených teorií, dnes nazývaných konspirační. Postupně se rozvíjely, často vzdalovaly od původního tématu a rozšířily se na obrovské spektrum dění ve společnosti. Přibyli Ilumináti, HAARP, chemtrails, utajené armádní projekty nacistů, USA i Ruska, díky von Dänikenovi také „archeoastronautika“ a mnoho dalších.

Proto se domnívám, že toto slavné datum by se mělo slavit nejen jako Den UFO, ale - a v tom jsem podporován dalšími mašíblology - jako Světový den mašíblů. Neumenšujme téma jen na nějaké dění na obloze. Máme na víc. Konspirační teorie, jejich tvůrci a především zarytí fanoušci si to zaslouží. Mají za sebou skoro sedmdesát let usilovné práce na obveselování racionálně uvažujících lidí. Mají zásluhu na tom, že do šedých dnů je stále vnášena neutuchající bujará fantazie vyvěrající z potřeby zjednodušit již tak složitý svět.

Ať žije 2. červenec, Světový den mašíblů!

* mašíblové – magoři, šílenci a blázni, pozn. red.

Jakubroth.blog.idnes.cz