27.2.2020 | Svátek má Alexandr


FEJETON: Deset milionů

6.12.2018

Měl bych návrh na pěknou předvánoční anketu. Ona by to mohla být anketa i povánoční nebo bezvánoční, prostě anketa, ale jelikož začíná advent, představme si ji ve vůni purpury. Vypadala by asi tak, otázka je to tradiční, ale vánoce jsou taky takové: představte si, že budete vysazeni na pustý ostrov. Co si s sebou vezmete?

Teď vyjmenujete deset věcí. Dejme tomu křesadlo, pilu, gramofon na kliku s deseti deskami, mobilní telefon, knihu Václava Klause, opakovačku Winchester s bedýnkou nábojů zabalených v promaštěném papíře. Deset věcí.

Kolik lidí by si na pustý ostrov uprostřed Tichého oceánu vzalo mobil?

Já bych volil mobilní telefon. Ne snad, že bych si myslel, že mi bude na ostrově v Pacifiku užitečný, ale prostě proto, že bych se ho nedokázal vzdát. Prostě, musím ho mít. Když odcházím z domova, vždy si připomínám ono KMB: klíče, mobil, brejle. Někdy se stane, že ho zapomenu doma. Nebo ho nemůžu najít. Jsou to strašné okamžiky, které mi ukrajují vosk ze svíčky života, jež mi hoří ve Sklepení osudu.

Proto mě moc nepřekvapila zpráva z minulého týdne. Vědci totiž zjistili, že se v českých šuplících skrývá deset milionů starých mobilních telefonů. Je si považte, deset milionů v národu čítajícím deset milionů duší! Před očima mi plynou vzpomínky na mé někdejší mobily. První byl Siemens, s anténou, musel jsem s ním vypadat jak tajný agent. Měl jsem Sonyho, ten mi spadl do záchodu, bleskově jsem ho vylovil, dlouho ho sušil a opatroval, ale stal se z něho vrtošivec. Legendární Nokii 3310 jsem přejel autem, stala se z ní placka, měl jsem ještě jinou, ta mi vypadla při nouzovém přistání horkovzdušného balónu v Masai Mara v Keni z kapsy, zjistil jsem to až po hodině, zavolal z kamarádova mobilu a ozval se v rodném jazyce Masaj, to byla domluva! Ty všechny odpluly po toku času, zbyl mi můj první iPhone a ten mám připravený pro mého kamaráda Michala. Neměl nikdy jiný než od Apple a chybí mu právě ten, co zbyl v šupleti mně, totiž iPhone 4S. Rád mu ho přenechám. V rodinné sbírce ale chybět nebude, v šupleti má právě tento model moje žena Ljuba. S umělecky rozšlápnutým displejem pokrytým nerozbitným Gorilla Glass.

Deset milionů mobilů, deset milionů techno-osudů je poschovávaných v české šuplosféře. Naprosto se nedivím, že jich je tolik. Často parkuju v podzemní garáži obchodního centra Nový Smíchov. Tam mají u východu kontejner s logem a nápisem ZDE VHAZUJTE SVÉ MOBILY. Vždycky se otřesu, když jdu kolem a připadá mi to, jako bych míjel kontejner s nápisem ZDE ODHAZUJTE SVÉ DĚTI. Přitom je to opatření rozumné, po všech stránkách vstřícné. Vy se zbavíte nepotřebného krámu a odevzdáte do oběhu objekt vhodný k recyklaci a k návratu k užitku. Ale je to tak trochu, jako byste si měli uříznout ruku.

Ledaže byste si Ježíškovi napsali o nový telefon.

LN, 3.12.2018

Neff.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.