27.2.2021 | Svátek má Alexandr


FEJETON: Dej právníkovi úřad, vymyslí lejstro

26.1.2021

Možná úsloví z nadpisu znáte v maličko pozměněném znění. Příště už si dám lepší pozor, aby nadpisy mých článků nevzbuzovaly nežádoucí asociace. Dnes chci jen dodatečně poděkovat za starostlivost, jaké se mi dostalo od pražského magistrátu.

Vskutku, když jsem včera zhruba v jedenáct večer dokončil přípravy na svou dnešní distanční výuku, vzpomněl jsem si, že jsem ještě pražskému magistrátu ani nepoděkoval. Když se totiž na podzim opět jednou rozjížděla distanční výuka, magistrát o nás, učitele, projevil takovou starost a péči, jakou jsem dosud zažil jen od své maminky, která mi při každém loučení říká: „Buď na sebe opatrný a nikam nelez!“

Magistrát nás obeslal instrukcemi k výkonu práce z místa bydliště tak důkladnými, že je musel vymýšlet opravdu hodně velký... právník. Nevím jak ostatní, ale mě oblil pot hrůzy, co všechno jsem doposud přehlížel, když jsem v posledních iks letech zcela běžně dělal přípravy na výuku doma.

Učitelé totiž mají přímý vyučovací úvazek (kolik hodin odučí) plus další hodiny doplňující to první číslo na normální pracovní týden. Z těchto hodin mimo přímou výuku máme povinnost část trávit ve škole (například kvůli neočekávaným suplováním, kvůli poradám atd.) a zbytek můžeme trávit ve škole nebo pracovat doma. Někdo raději opravuje písemky a píše přípravy v dělném prostředí školy, jiný si na tuto práci vyhradí třeba večery doma - to je můj případ. Mám doma svou knihovnu, v počítači kvantum fotek a jiných dokumentů, kterými nechci zahlcovat školní počítač, a cloudy já nerad. Takže home office provozuji už léta a kdyby se to dalo nějak prokázat a vykázat, joj, to by bylo náhradního volna za přesčasy! A takhle to nejspíš máme my všichni učitelé, víte, přátelé na magistrátě?

Ovšem teprve vloni v září se magistrátní právníci probudili - druhé období nařízeného houmofisu už přece nenechají jen tak, vždyť by se mohlo zdát, že nejsou potřební! A zrodilo se lejstro.

Jsi povinen dbát o svou bezpečnost! Musíš počítač používat podle návodu! A co ten objekt, kde pracuješ, splňuje požární předpisy, splňuje? Jsi zodpovědný za dostupnost prostředků první pomoci! Při práci nechlastej a nefetuj! Můžeme na tebe poslat kontrolu! Jsi povinen zajistit, aby tě nikdo nerušil (slyšíš, má ženo?)! Jdeš si udělat kafe? Tak to se samozřejmě nepočítá do pracovní doby! A tak dále. Stvrď podpisem!

Až teď, kdy mám pro dnešek opravdu odpracováno, a před tím, než se začnu o víkendu připravovat na další pondělní dálkovou výuku, jsem tedy - jak jsem napsal v úvodu - našel čas náležitě poděkovat pánům právníkům za onu nevšední péči, s jakou mi sdělili, jak správně z domova pracovat. Tak vám tedy mockrát děkuji a na mysl se mi dere vzpomínka na cimrmanovský seminář o Mistrově hře Přetržené dítě, kde Jaroslav Weigel uzavřel moc pěkný závazek.

Převzato z autorovy Palety názorů a ptákovin
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.