29.5.2020 | Svátek má Maxmilián, Maxim


EVROPA: Jedině SEČ

3.11.2018

Zavedení východoevropského času ve střední Evropě je nutné odmítnout

Česká republika, předtím Československo, patří do časového pásma A, to znamená, že v něm platí standardní středoevropský čas. Vcelku logicky: naší zemí prochází 15. poledník východní délky. Čili střed časového pásma A.

Čas v tomto pásmu je dán vzorcem UTC + 1 hodina. UTC je čas platný v sousedním „základním“ časovém pásmu Z, jehož středem je nultý poledník. Tedy 12:00 UTC rovná se 13:00 SEČ.

Nejde přitom o samotný název „středoevropský“, ale o onen vzorec UTC + 1 hodina. Leč jako středoevropský byl čas v pásmu A označen, tak se toho názvu držme.

Takzvaný letní čas (přestože platí do jara přes celé léto a v části podzimu) je umělý konstrukt; umělý a účelový. Jeho zavedení mělo své deklarované důvody, o nichž můžeme donekonečna diskutovat – bez valného smyslu.

V principu jde o něco jiného, tedy v současnosti. Vrchnost letní čas zavedla (v naší době v roce 1979) a jedině vrchnost ho může zrušit, to znamená na jaře 2019 znovu nezavést. Tak prosté to je. Ovšem pouze na první pohled. Ve skutečnosti, také s ohledem na naše členství v EU, to bude podstatně komplikovanější. Cituji zprávu na toto téma ze serveru Aktuálně.cz (31. 10. 2018):

Vláda o věci diskutovala v závěru jednání v reakci na iniciativu Evropské komise ukončit příští rok povinné střídání času. Rakouské předsednictví v pondělí navrhlo členským zemím EU odložit změnu až na rok 2021. Podle Babiše není příliš jasné, kde by se o problematice mělo dál diskutovat. Předpokládá, že se o ní bude mluvit na Evropské radě. Pokud se mají státy dohodnout na jednom čase, vyžádá si to delší dobu, řekl Ťok České televizi a ČTK.

Všimněme si jednoho detailu: iniciativa Evropské komise se týká ukončení povinného střídání času. Taková ta iniciativa skutečně je - a v principu v sobě zahrnuje jeden falešný prvek.

Vytváří dojem, že oba časy, standardní i letní (SEČ), jsou navzájem rovnocenné. Tak tomu ale není. Středoevropský čas založený na vzorci 360° děleno 24 (hodin) rovná se 15° je přirozeným a originálním časem pásma A. Letní čas je jeho účelovou, násilnou (ve smyslu byrokratickém – žádné referendum se nekonalo) deformací.

Z toho vyplývá, že pokud bude ukončeno ono povinné střídání obou časů, má to pouze jedno správné řešení: návrat ke standardnímu středoevropskému času. Návrhy, že bychom snad v časovém pásmu A zavedli trvale letní SEČ jsou naprosto scestné a nepřijatelné. Neexistuje totiž relevantní důvod, proč v časovém pásmu A, jemuž je přiřazen středoevropský čas, zavádět čas východoevropský, který je přiřazen časovému pásmu B, jehož středem je východní 30. poledník (SELČ a standardní východoevropský čas jsou totožné).

Letní čas je typickým projevem sociálního inženýrství, arogance moci a neúcty k přirozenému řádu věcí. Takovou malou babylonskou věží (řečeno v nadsázce), pohybem nikoli Mohameda k hoře, ale hory k Mohamedovi.

Zeměkoule se danou rychlostí otáčí kolem své osy a podle toho se v různých zeměpisných šířkách různě rozednívá a stmívá – a v souladu s tím by si měla lidská společnost uspořádat po organizační stránce své fungování. Především ale: měla by jevy dané pohybem nebeských těles s pokorou respektovat. Zavedení východoevropského času ve střední Evropě by bylo pravým opakem toho, po čem tu volám.

Po návratu k normálu. Aby se nakonec nestalo, že země, která se ráda chlubí tím, že leží „v srdci Evropy“, nepoužívala nakonec celoročně východoevropský čas.

Stejskal.estranky.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.