16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

EVROPA: Jedině SEČ

Česká republika, předtím Československo, patří do časového pásma A, to znamená, že v něm platí standardní středoevropský čas. Vcelku logicky: naší zemí prochází 15. poledník východní délky. Čili střed časového pásma A.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Chaloupka 4.11.2018 21:18

Obávám se, že je to cesta ke glajšaltizaci z EU.

Státy se nedohodnou, tak komise EU rozhodne a ještě podotkne, že státy nejsou schopny se dohodnout.

M. Prokop 4.11.2018 21:56

Re: Obávám se, že je to cesta ke glajšaltizaci z EU.

Mně to nechává zcela klidného. Mám sice nějaké pořadí popularity zvoleného řešení, ale v podstatě jde o hovno. V jiných věcech škodí soudruzi z Brusele podstatně více.

P. Zinga 4.11.2018 20:31

Ač ateista,

přeji si čas podle Boha a ne podle vola. Zkrátka poledne v půli dne.

M. Prokop 4.11.2018 21:58

Re: Ač ateista,

Bůh měl nějaké hodiny? K čemu? :-P

Poledne v půli dne má jen velmi málo míst na zeměkouli. Ono je to organizačně nepraktické. Jiný čas v Praze, jiný v Ostravě by to možná řešil.

L. David 4.11.2018 19:24

A o čem pak budou politici vůbec rozhodovat,

když jim vezmeme možnost rozhodování o času?

Poroučení větru a dešti jim nevychází, co jim tedy zbude?

Ještě by si nakonec mohli vymyslet něco pro nás horšího!

J. Laurin, Ing. 4.11.2018 18:40

Jedině SEČ.....

Letní čas se v minulosti zaváděl vždy, když byl nějaký průser... I.WW, II.WW, energetická krize... V době, kdy nám růst DPH klepe sv.Petrovi na nebeskou bránu nemá letní čas opodstatnění. Vraťme se k přirozenosti.Jen debil žene děti na osmou hodinu do školy s tím, že se v lednu(prosinci) rozednívá až před devátou. Na druhou stranu zažeňte děti(v květnu a červnu) večer v 20:00 do postele, když jim do postele ještě svítí slunce. Humorná věc při zavedení letního času nastávala 30.dubna při pálení čarodějnic. Do r.1978 nebyl problém. V 20:00 byla tma. Když bolševik zavedl letní čas, tak ve 20:00 bylo ještě světlo.... a když se setmělo, tak jsme už čurali do ohniště....

M. Prokop 4.11.2018 21:59

Re: Jedině SEČ.....

To jste si měli nanosit víc dříví.

M. Prokop 4.11.2018 16:18

:-P

Jak žít s pokřiveným časem

Po téměř čtyřiceti letech se v Evropě uvolnila cesta z rituálního zapínání a vypínání letního času. Ale jaký čas si teď vybrat? Má mít hlavní slovo doprava, medicína, nebo prostě společnost a politika?Rozdíl mezi slunečním časem a úředním pásmovým časem. Mapa ilustruje časový rozdíl mezi tím, kdy je v daném místě slunce na obloze nejvýše, a tím, jaký čas tam ukazují hodiny. Čím intenzivnější červená barva, tím později vychází i zapadá slunce. A čím intenzivnější modrá, slunce vychází i zapadá tím dříve. Mapa nezahrnuje vliv letního času. Tam, kde letní čas právě platí, červená barva ještě o jeden stupeň (o hodinu) zesílí a modrá o stupeň zeslabí. Bílé pruhy (třeba v Česku) značí zanedbatelný rozdíl. Číslice označují časová pásma – o kolik hodin je dané pásmo za světovým časem v Greenwichi (třeba +1 znamená o hodinu více ve střední Evropě), respektive před ním (třeba -3 znamená o tři hodiny méně na východě Brazílie). REPRO WIKIPEDIA

To skuhrání slyšel asi každý: „Tak nám zas vzali hodinu.“ Začalo před téměř čtyřiceti lety, v roce 1979, kdy tuhá zima a ropná krize vyvolaly potřebu úspor energie a zavedení letního času (po jeho krátkodobé aplikaci za první i druhé světové války). A to v západní i východní části Evropy.

Skuhrání trvá stále. Je klasickou ukázkou obecného podmětu „oni“. Zpočátku se tím u nás myslel komunistický režim, teď se tím myslí Brusel. Ale právě ten zlolajný Brusel se nyní odhodlal k nevídanému kroku.

Evropská komise navrhla, aby se už od roku 2019 přepínání času zrušilo. Zaskočila tím nejen evropské státy, ale i ty občany, kteří skuhrají ze zvyku. A kteří, když se jim otevře cesta ke svéprávnému samostatnému rozhodování, náhle zjišťují, jak je to složité a kolik různých – často protichůdných – zájmů na sebe naráží.

M. Prokop 4.11.2018 16:20

Re: :-P

Ano, teď se otevřela cesta, aby si státy EU nezávisle rozhodly, jaké uspořádání času si zvolí. Zda setrvají u modelu střídání letního a „zimního“ (je už tak zažraný, že výraz „zimní čas“ používají i noviny bez uvozovek, ač žádný takový úředně neexistuje). Zda se vrátí před rok 1979 ke stálému času středoevropskému. Či zda se rozhodnou pro trvalou aplikaci času letního, takže večer by bylo světlo o hodinu déle v létě i v zimě.

Ale zároveň se otevřela cesta k různým postojům. Je otázka, zda má mít hlavní slovo resort dopravy prosazující co nejkoordinovanější čas v celé Evropě, aby ladily jízdní řády. Či resort zdravotnictví s důrazem na uchování přirozených biorytmů, na „přirozený“ čas (tak argumentuje i česká vláda a Fyziologický ústav AV ČR). Nebo geografická poloha, kdy země severní Evropy letní čas spíše chtějí, ale země jižní Evropy by se ho klidně vzdaly.

Světlo ráno, či raději večer?

To vše vzbuzuje dojem, jako by střídání letního a „zimního“ času bylo hlavním problémem celého tématu. Tématu územní harmonizace času, chcete-li jeho uspořádání podle nějaké dohodnuté konvence. Ve skutečnosti je hlavním problémem spíše samotné rituální přepínání času dvakrát ročně, nikoliv jeho menší či větší posun oproti přírodě. A jde-li už o zmíněný posun, větší roli než letní a „zimní“ čas hraje příslušnost toho či onoho území k tomu či onomu časovému pásmu.

Ilustruje to mapa, kterou jsme si vypůjčili z Wikipedie, z hesla Časové pásmo (https://en.wikipedia.org/wiki/Time_zone). Na první pohled působí abstraktně a těžko srozumitelně. Ale s vysvětlením je její poselství dost jasné.

M. Prokop 4.11.2018 16:22

Re: :-P

Areály s červenou barvou ukazují ty oblasti ve světě, ve kterých se úřední (konvenční) čas posunuje od slunečního směrem k večerním hodinám. Tedy ta území, která si zvolila (či jim bylo určeno) časové pásmo, jež je oproti přirozenému stavu inženýrsky posunuto o minuty, ba o hodiny k večeru. Jinými slovy: čím intenzivnější červená barva, tím později – podle úředních hodin, ne podle skutečnosti a slunečního času – se na dotyčném území rozednívá a tím později se tam i stmívá.

Areály s modrou barvou ukazují oblasti, kde se úřední (konvenční) čas posunuje od slunečního směrem k ranním hodinám. Tedy ta území, která volba časového pásma posunuje oproti přirozenému stavu o minuty či desítky minut k ránu. Jinými slovy: čím intenzivnější modrá barva, tím dříve – podle úředních hodin – se na dotyčném území rozednívá a tím dříve se tam také stmívá.

K té mapě je ale třeba dodat pár vysvětlivek. Za prvé. Ukazuje pouze čas pásmový a jeho rozdíly oproti přírodě a času slunečnímu. I tak vidíme velmi vyhrocené případy třeba ve Španělsku, Maroku, na západě Libye, v Argentině a jižním Chile a hlavně na západě Číny, přesněji řečeno v Tibetu. Důvody jsou různé. Ve Španělsku je to touha mít stejné časové pásmo jako jádro Evropy, v Číně je to autoritářské rozhodnutí zavést v zemi zabírající čtyři časová pásma výhradně pekingský čas. Ale výsledek je stejný. V případě Španělska musíme navíc v létě přidat ještě hodinu za letní čas, tedy intenzitu červené výrazně zvýšit.

Za druhé. Velké areály červené barvy na Sibiři, Aljašce, severozápadě Kanady či v Grónsku (tam je i dost barvy modré) působí trochu demagogicky – ve skutečnosti jde o téměř neosídlená území.

Za třetí. Těžiště území Česka leží v neutrálním bílém pruhu kolem 15. poledníku. Proto se nás posun času daný volbou časového pásma netýká. Ale jiné země může ovlivňovat více než hodina „ukradená“ časem letním.

M. Prokop 4.11.2018 16:23

Re: :-P

Za třetí. Z toho všeho plynou některé postřehy nejenom pro osvětu čtenářů LN a občanů, ale i pro rozhodování politiků.

Ať říkají zdravotníci cokoliv...

Státy EU, tak trochu zaskočené nečekaně rychlým návrhem Evropské komise, náhle zjišťují, že otázka koordinace času není jednoduchá ve stylu „ano – ne“. Je to dáno už historicky.

Do 18. století platil pravý sluneční čas, jaký ukazují sluneční hodiny. Až přesné mechanické hodiny vedly ke střednímu slunečnímu času, který vyrovnal nuance oběhu Země kolem Slunce. Ale stále ještě každé město mělo svůj vlastní čas a dostavníky se v klidu míjely. Koordinovaný čas vyvolala až éra železnice, potřeba bezpečnosti a jízdního řádu (první „železniční čas“ zavedla Británie v roce 1840.) Od toho už byl jen krok ke konvenci o času pásmovém. A zavedení letního času bylo jakýmsi krokem navíc.

Jak to vše vnímat ve světle otištěné mapy? Bez ohledu na to, zda ta či ona země používá letní čas, bez ohledu na politický systém (demokracii ve Španělsku, autoritářství v Číně), bez ohledu na civilizační, kulturní či náboženský okruh, do něhož ta země patří, platí toto: na mapě silně převládá červená barva nad modrou. To znamená, že převládá snaha o prodloužení světla večer nad snahou o časnější svítání ráno – ať už si o tom branže politiky, dopravy či zdravotnictví myslí cokoliv. ZBYNĚK PETRÁČEK

M. Prokop 4.11.2018 16:14

Jen tak pro zajímavost

koukněte, kde je čas "do plusu" (červená barva), kde "do minusu" (modrá) a kde ± odpovídající danému poledníku (bílá).

https://en.wikipedia.org/wiki/Time_zone#/media/File:Solar_time_vs_standard_time.png

Pokud totiž má být na nějakém politicky blízkém území jednotný čas (výhodné ekonomicky i politicky), tak to území se sluncem v poledne v nadhlavníku je dost úzké.

S. Ševeček 4.11.2018 14:26

Však o Nás naši vyspělí západní spojenci

hovoří jako o VÝCHODNÍ Evropě.

J. Tachovsky 4.11.2018 14:37

Re: Však o Nás naši vyspělí západní spojenci

Asi nedavali ve skole pozor. Vychodni Evropa lezi v Rusku.

M. Mikulec 4.11.2018 15:05

Re: Však o Nás naši vyspělí západní spojenci

Přesně. Stále jsme lidé 2.kategorie, Brusel má dvojí metr na západní země a jiný na státy V4. Ostatně před vstupem do EU jsme neustále museli plnit nějaké domácí úkoly, a po roce 2004 jsme čekali 7 roků, než se nám otevřel pracovní trh (volný pohyb osob? Pche!) do Rakouska a Německa. Podívejte se, co říká Macron a jak nás arogantně peskuje. Jako bychom neodváděli do EU 1% HDP!

J. Chaloupka 4.11.2018 21:21

Uvidíme, co udělají s Itálií, která se rozhodla, že se

nebude řídit tím, co říká komise EU.

M. Prokop 4.11.2018 16:07

Re: Však o Nás naši vyspělí západní spojenci

Asi vás znají.

J. Tachovsky 4.11.2018 14:25

Radeji se nam moc o ten cas nehadejte

Nebo nam vrchnost k letnimu a zimnimu casu nadeli jeste jarni a podzimni.

P. Grigar 4.11.2018 12:01

Sám za sebe bych se přidržel...

.. časových pásem. Nedělá mi problémy ani přechod SEČ/VEČ, ovšem jeho rozdílná aplikace problémy vytváří např. u jízdních řádů, kdy se přechodem na jiné území můžete rázem ocitnout o hodinu zpoždění a máte v háji přípoje, či naopak hodinu postojíte, neb jste se rázem ocitli o hodinu napřed. Nic není tak dlouhé, jako hodina ve stojícím vlaku...

M. Šejna 4.11.2018 10:17

ranní vstávání - anketa

rád bych věděl, kdy vstávají místní horliví stoupenci SEČ. Já jsem zastáncem času letního (údajně bolševického), protože obvykle vstávám kolem půl osmé, kdy bývá i v zimě už aspoň trochu světlo.

Domnívám se, že většina stoupenců SEČ tedy musí vstávat nejpozději v 6 hodin ráno, když jim tak vadí ranní tma (zatímco večerní tma jim nevadí vůbec). Takže největšími stoupenci "kapitalistického" SEČ budou asi hlavně dělníci v ranních směnách, popeláři, pekaři a další "typičtí kapitalisté". My "bolševičtí" zastánci letního času na ranní směnu vstávat nemusíme. Buďto už máme vyděláno, nebo pracujeme v "bolševických" profesích, kde pracovní doba obvykle začíná kolem 9 hodiny dopolední.

:-D

A. Trick 4.11.2018 10:51

Re: ranní vstávání - anketa

Do tmy se mi vstává velice obtížně. Usínání za tmy není pro mne žádný problém.

Chcete-li brzy ráno vstávat, nechte se zaměstnat v pekárně.

M. Šejna 4.11.2018 13:41

tak změňte zaměstnání

tak změňte zaměstnání, osobo, když se vám do tmy vstává obtížně. Já vsávám zásadně do světla, a to i v polovině prosince.

Nechcete-li brzy ráno vstávat, nenechte se zamětnat v pekárně nebo u popelářů.

A. Trick 4.11.2018 13:49

Re: tak změňte zaměstnání

Dojíždět do Prahy se mi opravdu nechce, osobo.

M. Mikulec 4.11.2018 14:09

Re: ranní vstávání - anketa

V Praze málokdo pracuje od šesti. Babiš je výjimka. :-)

J. Tachovsky 4.11.2018 14:23

Re: ranní vstávání - anketa

Zasadne vstavam az pote, co se probudim. Letni nebo zimni cas s tim nema nic spolecneho. Jinak opravdu nas letni cas tu neni prirozeny. proste proto, ze v poledne ma byt Slunce na nebi nejvys.

S. Ševeček 4.11.2018 14:28

Re: ranní vstávání - anketa

A nemoh ́, byste, vážený pane Šejno, zařídit, aby pravé poledne bylo tak o čtvrt na dvě?

/zatím ve dne, později, až poručíme nejen větru dešti, ale i slunku, v noci, kdy je tma a nejsou tam okna.

M. Šejna 4.11.2018 9:52

evropské velmoci se rozhodnou bez nás

Pokud se nepletu, tak při té anketě, kdy většina byla pro to, aby se zrušilo střídání času, tak zároveň většina chtěla, aby se pak ponechal čas letní. Vypadá to tedy tak, že ten "bolševický" nebo "ukrajinský" čas zavede Německo, Francie, Itálie a Španělsko, tedy největší země EU. My pak můžeme hrdinně remcat, že chceme čas "kapitalistickej", což bude nejspíš letní čas londýnský, protože i Britové přejdou na letní čas, takže budou mít SEČ. Nikdo nám v tomto bojkotu letního "bolševického" času bránit nebude. Budeme jediní ve střední Evropě, kteří budeme mít čas shodný s Británií a Portugalskem.

Jakmile vyjedeme kamkoli za hranice k našim sousedům do Rakouska, Německa, Polska a Slovenska, vždycky si budeme přetáčet hodinky na čas "bolševický", což je přesně to, proti čemu zastánci SEČ dnes tak bojují. Ale na druhou stranu z nás budou jediní bojovníci proti "bolševismu" v celé EU.

:-D

V. Braun 4.11.2018 11:15

Re: evropské velmoci se rozhodnou bez nás

Tak máte pravdu, že pokud se vyjme pravomoc určovat zda přecházet na letní čas či ne z pravomoci EU a velké státy se na něčem dohodnou, tak my budeme moci jen remcat - protože nám budou chybět pravidla pro rozhodování kde v EU malé státy mají přece jen větší možnost rozhodnutí ovlivnit.

M. Šejna 4.11.2018 13:45

každý stát si může zvolit vlastní čas

každý stát si může zvolit vlastní čas, což je jeden ze zajímavých poznatků v souvislosti s návrhem EU na ukončení střídání letního a "zimního" času. Takže my můžeme zůstat u toho "kapitalistického" času, i když všichni kolem nás přejdou na čas "bolševický".

J. Nový 4.11.2018 6:47

Já jsem pro letní čas

Ale chápu názor ideologů, že ho mít nemůžeme, protože patříme na Západ, ne na Východ. A přes to nejede vlak. Já bych dodal, že když patříme na Západ, měli bychom mít Londýnský čas, protože jsme přece to tvrdé jádro Západu.

A co zrušit úplně? Zavedeme konstantní celosvětový čas podle EU Bude pořád SECHS UHR a bude se připočítávat interval. Takže někdo bude chodit na oběd v +4, někdo v -11, ale zruší se návaznost na cokoliv.

Časem se zruší datum a bude pořád 1.listopadu 1993