EKONOMIKA: Nechtěli se rozdělit…
Do záležitosti sKarty vstoupil čirý populismus. Dav křičí, politik stáhne ocas a zruší, co předtím propagoval. Přestože systém je hotový a v zásadě funguje. A stál nemalé úsilí a hodně peněz.
Ekonomika sKaret je zřejmá: proč posílat lidem dávky poštou nebo dopravovat hotovost na výdejní místa, když to banky umějí lépe a mají na to techniku? Jen je zapotřebí, aby všichni měli založené konto. Zhmotněním tohoto konta je právě sKarta.
Podařilo se dokonce dojednat, že Česká spořitelna to celé provede zdarma. Prima.
Jenže tvůrci sKaret zapomněli, že se měli o zisk rozdělit. Kdyby ušetřené peníze za současný zastaralý transfer dávek dali těm, kdo sKarty dobrovolně přijmou, dostal by každý držitel sKarty 250 Kč ročně. To není málo a jistě by mnoho, ba asi naprostá většina lidí byla pro. Tím spíše, že platební karta je dobrá věc.
A stát si mohl ponechat všechny další výhody, tedy například jak psal 7.7.2012 Vladimír Šiška: "…možnost větší kontroly před zneužíváním dávek. sKarty ušetří jejich pracovníkům úřadů práce spoustu času, který bude možné věnovat péči o příjemce dávek a optimalizaci celého systému. Získané údaje bude možné předat obcím, které pak můžou s příjemci dávek individuálně pracovat…" Nehledě na to, že časem budou náklady státu na výplatu dávek současným systémem stoupat, a uvedených 250 Kč vyplácených lidem mohlo zůstat už stálých.
Chyba, nerozdělili se – a nejspíše přijdou o všechno.
P.S. Identifikační funkce sKarty, to je bohužel jiná, smutná kapitola. K identifikaci člověka není sKarta potřeba, samozřejmě stačí občanský průkaz, který každý má, a na něm rodné číslo, které má také každý.
Jenže – směřuje se k zrušení rodných čísel… Zase na tom informatici vydělají, budou budovat nový systém, který se následně bude dlouho ladit, a za to vše půjdou nemalé státní peníze – nejprve informatikům a pak zprostředkovaně jejich zadavatelům a politikům.
A my všichni se budeme místo svého rodného čísla učit podivné, nelogické a nicneříkající číslo sociálního zabezpečení … jako v USA či jinde, kde systém rodných čísel nemají.
Jaksi se zapomíná, že ne vše na západ od nás je dobré – např. v USA nemají občanské průkazy, a tak – protože reálně se musejí lidé něčím identifikovat – vydávají řídičské průkazy bez povolení řídit, jen k identifikaci.
Ale to je jiná kapitola. Smutná kapitola.