Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

BLAHOBYT: Když zisk přestal být sprosté slovo

Obchodníci a ostatní lidé pohybující se v obchodu, byli tolerováni. Ale lidé se na ně dívali skrz prsty a hovořili o nich s despektem.

Dosud převládající názor, za který například ekonom Douglas North dostal Nobelovu cenu za ekonomii, říká, že hlavním důvodem růstu bohatství západní civilizace byla dobře definovaná majetková práva a instituce, které je efektivně vymáhaly. Plus pracovní morálka, konkurence a rozvoj vědy.

Podle knihy Leave me Alone ani jeden z dosud uváděných důvodů plně nevysvětluje, co vedlo k explozi průmyslové produkce na počátku 19. století. V recenzi knihy shrnul profesor ekonomie Donald J. Boudreaux její hlavní myšlenku takto:

Do 17. století nepožívali lidé, kteří si vydělávali na živobytí obchodem, žádný respekt od společnosti. Obchodníci a ostatní lidé pohybující se v obchodu, byli tolerováni. Ale lidé se na ně dívali skrz prsty a hovořili o nich s despektem. Na rozdíl od rytířů, kteří si ušpinili ruce čestně krví svých nepřátel, si je obchodníci ušpinili nečestným způsobem, tedy ziskem. Na rozdíl od aristokracie, která si vydělávala s noblesou pronájmem svých pozemků, se obchodníci stali bohatými jaksi podloudným způsobem – obchodováním se zbožím.

Nedostatek respektu od společnosti je daň. Tuto daň nevybírá stát, ale na tom nesejde. Je uvalena společností. A jako ostatní daně tato „daň z pohrdání“ odrazuje lidi od činností, na které je uvalena. Historický zvyk uvalovat daň z pohrdání na obchodní aktivity odrazovala ty nejlepší a nejaktivnější od kariéry v obchodu a podnikání. Jako každá daň omezovala nežádoucí činnost na minimum.

(Pozn. autora: Takzvaná Needhamova otázka je historická záhada, která se snaží přijít na kloub tomu, proč Čína zaostala za západní civilizací, když před 500 lety byla daleko před Evropou téměř ve všem. Vynalezla střelný prach, magnetický kompas, papír a tisk, podle Francise Bacona tři nejvýznamnější vynálezy na cestě k současné civilizaci. Jedním z možných důvodů je fakt, že v Číně byl úředník vždy více než obchodník.

V Japonsku proběhly v 19. století reformy Meidži, které zahájily éru industrializace. Až do té doby bylo pořadí váženosti osoby následující: císař, šlechtic daimjó, vojevůdce šógun, sedlák, řemeslník, obchodník, jakýkoli Korejec.)

Samozřejmě, že existoval pokrok před průmyslovou revolucí. Kovářské techniky se vylepšovaly. Plachetnice byly dokonalejší. Ale nepřicházelo mnoho inovací vyvolaných trhem. Ve společnosti neexistovala úporná snaha o vyvinutí zcela nových výrobků pro širokou veřejnost, která byla charakteristická pro velkou část minulých dvou století.

Omezená tvořivost
Tvořivost omezená na zdokonalování známých výrobků není dostatečně tvořivá, aby dala světu masový rozkvět. Ten je umožněn destruktivní tvořivostí, která přijde se zcela novým produktem, jenž nahradí ten starý. Nedestruktivní inovace jsou příliš zdvořilé, neboť nepředstavují žádné významné ohrožení stávajících struktur.

Společnost se na inovace, které ničily pracovní místa při výrobě starých produktů, dívala před průmyslovou revolucí s despektem. Pak přišel Adam Smith a další autoři doby osvícenství, kteří obhajovali svobodnou obchodní výměnu jako motor pokroku.

Zisk je dobrá věc

Postupné a pomalé zrušení společenské daně z pohrdání pro lidi, kteří se věnovali obchodu, vedlo k rozvoji institucí, které zajistily, že se výrobní inovace stanou pro lidi výnosným podnikáním.

Bez daně z pohrdání se obchod začal rozvíjet rychleji. Rostoucí obchodní aktivity vedly ke zvětšování dostupných trhů. Čím větší byly dostupné trhy, tím větší byl potenciální zisk pro nové produkty, které byly lepší nebo levnější než ty staré. Odstranění daně z pohrdání přineslo v souladu s ekonomickými teoriemi zvýšení aktivity v obchodu a podnikání, která vedla k explozivnímu růstu počtu inovací, jež změnily lidem život.

Dejte se do toho!

Samotná kniha Leave Me Alone uvádí:

Británie se stala bohatou zemí a po ní Západ a posléze další části světa během několika generací, protože došlo ke změně v etice, rétorice a ideologii. Je to zvláštní, že by stačila pouhá myšlenka.

Ale nové myšlenky předcházejí novým výrobkům. Někdo musí přijít s novým nápadem a musí takových lidí být tisíce. Důvodem pro přicházení s novými nápady byla nová instrukce od společnosti „dejte se do toho“, kterou inspirovala nová rétorika a ideologie svobodné společnosti.

V roce 1753 napsal Samuel Johnson text, ve kterém oslavoval inovace: Že se mnohé pokusy těchto mužů nepovedou, to můžeme předpokládat. Ale pouze od těchto mužů a jen od nich můžeme čekat, že zkultivují ty části přírodního bohatství, které dosud leží nevyužity. Pokud budou společností odrazováni, nové objevy se nedostaví. Je proto dobré podporovat ty, kdo se snaží zrychlit pokrok, neboť často uspějí nad očekávání.

Více paragrafů, více byznys?

Dejte obyčejným lidem svobodu a zbavte je staré tyranie, která na sebe v současnosti bere podobu nekonečných regulací a politik, a oni začnou vymýšlet nové věci. Ve svobodné zemi je mohou začít uplatňovat a tisíce inovací, maličkých i velkých, zajistí blahobyt.

Rčení o bohatých, kteří se stanou bohatšími, a chudých, kteří zchudnou, neplatí. Ekonom Joseph Schumpeter shrnul, co se myslí kapitalistickým úspěchem: Královna Elizabeth měla hedvábné punčochy. Kapitalistický úspěch nespočívá typicky v tom, že královna bude mít více hedvábných punčoch, ale že si je budou moci koupit i ženy z továren a bude je to stát stále méně a méně úsilí.

Poskytl server Sýr zdarma

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

V masivním izraelském úderu v Pásmu Gazy v oblasti Mavásí, kterou Izrael dříve označil za bezpečnou...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Oba týmy jsou na soustředění v Rakousku, oba hrály generálku na nový ročník fotbalové ligy ve...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi se v sobotu dostalo podpory od vlivné tváře Demokratické...

ČTK, Lidovky.cz
13. 7. 2024

Obhájce prvenství a lídr průběžného pořadí mistrovství České republiky Dominik Stříteský vyhrál...

Ivana Pečinková
13. 7. 2024

Takzvaný dlouhodobý investiční produkt (DIP), tedy daňově zvýhodněné spoření především na stáří, se...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz