3.10.2022 | Svátek má Bohumil


EKOLOGIE: Čeští Al Gorové? Pokrytci jako originál

5.3.2007

Minulý týden získal Oskara „ekologický dokument“ Nepříjemná pravda. Bývalý americký viceprezident Al Gore v něm burcuje svět do boje proti globálním klimatickým změnám. Zaklíná nás, abychom se v zájmu „přežití naší malé modré planety“ co nejvíc se uskrovnili a začali šetřit elektřinou.

O pár dnů později se ale ukázalo, že měl spíš dostat cenu Zlatého pokrytce. „Nepříjemný Al zhltne víc elektřiny než dvacet průměrných pravičáckých popíračů klimatických změn!“, konstatovala občanská organizace Tennessee Center for Policy Research.

Její aktivisté zveřejnili účty za elektřinu v Gorově rodinné rezidenci v Nashvillu (dvacet obytných místností, osm koupelen plus vyhřívaný bazén). Zatímco průměrná americká domácnost ročně spotřebuje 10 656 kWh elektřiny, Gore loni odebral 221 000 kWh. Jen v loňském srpnu propálil 22 619 kWh – za jediný měsíc tedy zhltal více než dvojnásobek toho, co vystačí průměrné americké rodině na celý rok. A list USA Today už letos v létě odhalil, že rodina „zeleného Ala“ je významným akcionářem naftařské společnosti Occidental Petroleum.

Velekněz oteplovacího náboženství je tedy nahý. Klimatologové navíc upozornili, že jeho film obsahuje spoustu věcných chyb.

Ministr životního prostředí Martin Bursík se ale navzdory tomu chystá Al Gorovu Nepříjemnou pravdu protlačit do českých škol coby „kvalitní podklad pro přednášky o aplikované ekologii“. Šéf Strany Zelených tím vlastně dětem říká: „Osm koupelen je OK – pokud na to máte, klidně si plýtvejte energií jak chcete. Stačí jen lišácky přesvědčit pár naivních idealistických hlupáků, aby šetřili za vás.“

Od roku 2010 chce Bursík českým domácnostem zakázat topení uhlím. Dotkne se to především nejchudších vrstev. Čím bude topit on sám? Chystá se snad do svého barokního paláce na Malé Straně nosit v nůši klestí? Protože dopravovat biomasu autem by bylo velmi neekologické… Kolikrát víc energie než průměrná česká domácnost spotřebuje Bursík ve své procovské rezidenci?

Ne že bych mu ji záviděl. Pokud ale po nás ostatních chce, abychom šetřili, neměl by jít příkladem? Neměl by bydlet v garsonce a chodit doma ve svetru a v jégrovkách?

V jednom z Bursíkových domů v centru Prahy sídlí kasino, čítankový symbol rozmařilosti. Jestlipak jsou tam žárovky nahrazeny ekologickými zářivkami, které Bursík před časem požadoval po Klausovi na Hradě?

Bursíkův stranický kolega Petr Pávek proslul jako propagátor obnovitelných zdrojů energie. Každý občan České republiky na ně moderním zlatokopům a prodavačům větru doplácí částkou 800 Kč ročně. Své neekomické, neekologické a nespolehlivé větrníky jezdí Pávek kontrolovat buď na silné silniční motorce, nebo v Jeepu Cherokee (průměrná spotřeba asi 15 l/100 km, www.hoffmann-zizak.cz). Neměl by spíš přesedlat na kolo?

Literární noviny řízené neúspěšným zeleným kandidátem na europoslance Jakubem Patočkou před časem psaly o německém sociálním ekologovi Wolfgangu Sachsovi, podle něhož je třeba zamezit „zbytečnému plýtvání“ a „nadbytečnému luxusu“. „Teplá voda ohřátá na třicet stupňů k dispozici jednou denně na patnáct minut namísto čtyřicetistupňové vody k dispozici nepřetržitě,“ psal Sachs. V kolikastupňové vodě se koupe sám Patočka?

Václav Havel na Fóru 2000 naléhavě varoval před ekologickou krizí: „Lidstvo stále rychleji vyčerpává neobnovitelné zdroje, přispívá svou činností k oteplování země…Nedělá nic pro to, aby tyto hrozby, o nichž už toho tolik ví, odvrátilo, a nechá se unášet jakýmsi samopohybem…“. Sám Havel se přitom místo samopohybu nechává unášet osmiválcovým mercedesem R 500 (tabulková spotřeba 12,9 l/100km, news.auto.cz/aktuality, automix.centrum.cz/novinky). Neměl by být k neobnovitelným zdrojům trochu šetrnější? „Já byl zelenej, když většina těch ze Strany zelených ještě nebyla na světě,“ prohlásil Havel loni v květnu. V pojetí bojovníka za Pravdu a Lásku to nejspíš znamená jezdit autem, kterému se v nádrži dělají víry.

Politici a celebrity mají novou módu: pokrytecké mistrování o životním prostředí. Američtí i čeští Al Gorové by chtěli radikálně změnit naše životy podle svých vznešených ideálů. Pokud to myslí vážně, měli by se nejdřív vzdát vlastního pohodlí. Ale především by měli zveřejnit své účty za spotřebovanou energii.

(Psáno pro Mladou frontu Dnes a Neviditelného psa)