13.7.2020 | Svátek má Markéta


DOKUMENT: Co Klaus udělal, ale pan Plesl to neví

3.6.2008

Dementi č. 32

V sobotních Lidových novinách (31. května 2008) se do mne v článku Klaus v Americe; jak se z perspektivního reformátora stal hobbyekologista pustil – ostatně jako vždycky – pan redaktor Jaroslav Plesl. Hodnotil mou návštěvu v USA (nevím na základě jakých informací) a mé současné aktivity vůbec a dospěl k závěru, že se zabývám věcmi, kterým nerozumím (kritikou ambicí řídit globální klima) a že se vůbec nevěnuji ekonomické problematice, protože „o ekonomické znalosti Václava Klause není v USA zájem“.

Není to pravda. I když vynechám to, že se moje debata o globálním oteplování téměř vůbec netýká přírodovědní klimatologie, ale je ve své podstatě z oboru „ekonomika globálního oteplování“, čili jednoho z pododdílů ekonomie, na ekonomická témata jsem nezapomněl. Pár důkazů.

Svou cestu do USA jsem zahájil návštěvou americké centrální banky (tzv. FEDu) a velmi věcným rozhovorem s předsedou Rady guvernérů této banky prof. Bernankem, v níž jsme debatovali o dnešních problémech světové a americké ekonomiky. Byla tam Česká televize, Český rozhlas i ČTK – že o tom neinformovaly, není má vina. Šéf centrální banky USA je obvykle považován za druhou nejvýznamnější osobu Ameriky – po prezidentovi.

Ve Washingtonu jsem další den obdržel cenu Juliana Simona, významného, před několika lety předčasně zemřelého amerického ekonoma (jehož kniha o zdrojích ekonomického růstu, resp. o tom, co je oním rozhodujícím zdrojem, The Ultimate Resource, byla v roce 2006 vydána i u nás), a při tom jsem pronesl projev na téma „Relevance hypotézy J. A. Schumpetera o konci kapitalismu“. Anglické znění tohoto projevu je k přečtení na tomto mém webu. Česká verze zatím neexistuje. Schumpetera – spolu s Keynesem – považuji, a nejen já, za největšího ekonoma první poloviny 20. století. Čili další ekonomické téma.

V každé volné chvilce této třídenní cesty jsem připisoval větu za větou k článku, který si ode mne vyžádaly Hospodářské noviny na téma „10 let existence Evropské centrální banky“, který vyjde v průběhu tohoto týdne.

Mohl bych pokračovat, ale chtěl bych ujistit pana Plesla, že se ekonomií stále zabývám.

2.6.2008Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.