Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

DOBA: Lidé se zase bojí mluvit

diskuse (174)
Dvě třetiny pak odmítají pokusy vlády zpřísňovat v této oblasti legislativu. K těmto závěrům dospěla společnost SANEP ve svém exkluzivním průzkumu.

Více jak tři desetiletí poté, co u nás byla obnovena svoboda slova, má přes polovinu lidí opět strach hovořit otevřeně a obávají se návratu cenzury. Dvě třetiny pak odmítají pokusy vlády zpřísňovat v této oblasti legislativu.

K těmto závěrům dospěla společnost SANEP ve svém exkluzivním průzkumu (zde). Podle něj má 56,8 % našinců pocit, že se do našich životů vrací cenzura. Téměř 55 % lidí se obává otevřeně vyjadřovat své názory, přičemž mají strach především z toho, že by kvůli tomu mohli ztratit zaměstnání (57,9 %), být šikanováni na internetu (51,8 %) nebo to naruší jejich vztahy v rodině a na pracovišti (39,8 %). Nejvíce se pak bojí hovořit o migraci (50,8 %), Covidu (48,7 %), pohlaví a genderu (42,9 %) a o volbách (38,7 %).

Jsou to alarmující zjištění a smutná vizitka naší současné společnosti. Na místě je samozřejmě otázka, z čeho tyto obavy pramení. Faktem je, že u nás k žádným markantním případům cenzury zatím nedochází. Na rozdíl od zemí na západ od našich hranic, kde se projevuje především ve formě tzv. „cancel culture“ (zde) umlčující ty, kteří se odmítají podřídit pravidlům „politické korektnosti“. U nás jsou pak jejími nejvýraznějšími projevy mazání příspěvků a blokování účtů na sociálních sítích. Ale že by se kvůli tomu, co někdo napíše na internetu, vyhazovalo z práce?

Z čeho tedy obavy lidí vyjadřovat se otevřeně a svobodně pramení? Podle mne z nenápadného, ale zato vytrvalého zastrašování. Lidé totiž kolem sebe neustále slyší, že je třeba bojovat s nenávistí a s dezinformacemi, a jak je třeba zatočit s těmi, co je šíří. A pak se dozví, že za projev „nenávisti“ někteří považují třeba i jen odmítání uzákonění stejnopohlavních manželství (zde a zde) a za „dezinformaci“ například pochybnosti o příčinách klimatické změny a smysluplnosti kroků, které ji mají údajně zvrátit (zde). Tedy názory a postoje, se kterými i oni sami často souzní. A logicky jim z toho vyjde, že pokud si je nenechají pro sebe, tak mohou být i oni onálepkováni jako „šiřitele nenávisti a dezinformací“. A s těmi je přeci třeba zatočit. I když třeba ne hned, ale vzhledem k nastoupenému trendu nelze vyloučit, že by k tomu nemohlo dojít po letech. A pak by taková věta jako „Green Deal je blbost“ mohla člověku komplikovat život stejně, jako před desítkami let vyjádření nesouhlasu s „dočasným pobytem“ sovětských vojsk na území Československa.

Do tohoto stavu jsme se samozřejmě nedostali přes noc, ale podle mne je to výsledek dlouhodobého působení bruselské vrchnosti a tuzemských aktivistů. Nahrávají jim i naše vlády. Byť každá jiným způsobem. Ta předchozí svojí nečinností. Bývala svými kritiky často označována jako hrozba pro svobodu a demokracii. Ve skutečnosti ovšem řešila především penězovody a tato témata jí byla ukradená. A tak sice nedělala nic, co by svobodu slova ohrožovalo, ale bohužel taky nic, čím by snahám o její omezování bránila.

Současná vláda je v těchto otázkách výrazně aktivnější. Při sledování jejích kroků však začíná mít člověk o osud svobody slova vážné obavy. Asi nejvíce kontroverzí vyvolal „Akční plán“, podle kterého chtěla vláda šíření „dezinformací“ trestně stíhat a mezi neziskovky, které s nimi „bojují“, a vybraná média rozdělit 150 miliónů (zde). To už bylo moc nejenom na veřejnost, ale i na Unii vydavatelů (zde). A tak se poroučel vládní zmocněnec pro boj s dezinformacemi Michal Klíma. Jeho agendu však vláda nezrušila, ale pouze ji přesunula na svého bezpečnostního poradce Tomáše Pojara (zde). Prostě podle hesla: „Psi štěkají, tak jim někoho předhodíme a karavana táhne dál“...

Podle výše zmiňovaného průzkumu ovšem dvě třetiny lidí podobné snahy vlády měnit legislativu a utahovat tak svobodě slova šrouby odmítá a míní, že stávající právní úprava je dostačující. Čtyři lidé z pěti jsou pak přesvědčeni, že rozhodovat o tom, co je lež a co není, mají soudy, a jen každý dvacátý si myslí, že to má dělat stát na doporučení aktivistů, nebo že je to úloha Evropských institucí.

A to není jediný závěr onoho průzkumu, který vládu nepotěší. Velmi nelichotivě pro ni totiž vyznívá i odpověď na otázku, koho vnímá veřejnost jako největšího šiřitele nepravdivých informací. Dvě třetiny našinců si totiž myslí, že nejprolhanější jsou právě vládní politici. Nadpoloviční nedůvěru mají v tomto ohledu i média, přičemž ta veřejnoprávní si vedou ještě o něco hůře než ta mainstreamová. Necelá polovina lidí si pak myslí, že si s pravdivostí svých sdělení nelámou hlavu ani politici opoziční. A co placení trollové? Ty považuje za šiřitele lží pouze malý zlomek veřejnosti. Přičemž z tohoto pohledu hodnotí všechny trolly přibližně stejně. Tedy bez ohledu na to, zda si je vydržuje „západ“, Rusko nebo Čína.

On je to vůbec paradox. Vláda, jejíž politiky považují lidé za prolhané, uvažuje o zpřísnění trestní odpovědnosti za šíření lží. To je něco jako kdyby alkoholici vytáhli do boje za zákaz prodeje alkoholu. Podle mne to ale nebude s tou zamýšlenou kriminalizací šíření „dezinformací“ nakonec tak žhavé.

Pak by totiž v báni mohli skončit i sami politici...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Ivo Fencl
15. 7. 2024

Od té doby, co zemřel Kennedy, neustalo rojení konspiračních teorií ohledně jeho smrti.

Neviditelný pes
15. 7. 2024

Dyktando, můj velký, rezavý přítel je stájový aristokrat

Daniel Vávra
15. 7. 2024

Jednoduchý návod, jak řídit stát

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Miloš Balabán
15. 7. 2024

Druhé kolo francouzských parlamentních voleb přineslo překvapení. Zvítězil v nich levicový blok...

fuk Jana Fuksová, oh Ondřej Holubec
15. 7. 2024

Krajský soud ve Zlíně dnes zamítl žádost o obnovu řízení v případu brutální vraždy ve Slopném na...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

Růst čínského hospodářství zpomalil. HDP země v druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 4,7 procenta,...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

V Praze se v úterý uskuteční společné jednání české a ukrajinské vlády, oznámil Úřad vlády. Naváže...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

Matthew Crooks, jehož úřady identifikovaly jako střelce, který se v sobotu na předvolebním mítinku...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz