CHODNÍKY: Vybíráte, tak se starejte!
Co bylo logického a spravedlivého na dosavadní praxi, kdy pokud si majitel domu dal před svůj vchod na chodník dva stolky a pár židlí, hned přispěchalo město a říká: to je můj chodník, koukej zaplatit nájem, a když na ten chodník napadl sníh, město říká majiteli domu: ukliď si to, s tím chodníkem já nemám nic společného?
Proč hrozí kolaps, kterým vyhrožují radní? Jen proto, že si města a obce zvykly přenášet své povinnosti na nevinnou vybranou skupinu občanů. Tuto skupinu s vlastnickými právy k nemovitostem vlastně dosud zatěžují další daní, nikoli ve formě financí ale pěkně postaru ve formě roboty na panském. Koho zajímaly starosti majitelů domů, kteří musejí vstávat každé dvě hodiny celou noc a hrabat, pak jít do práce jako každý jiný a celou dobu se klepat, jestli zatím znovu nenapadne a někdo tam neuklouzne, po příchodu vzít znovu hrablo a lopatu a hrabat a hrabat? To nebyl jejich kolaps?
Je-li chodník majetkem obce, a tedy všech jejích obyvatel, pak ať se na péči o něj skládají všichni a ne pouze vlastníci nemovitostí. Když umějí města za chodníky vybírat peníze a často je přitom ani základním způsobem neudržují, tak ať se teď starají.
Jistěže návrat k normálním spravedlivým pořádkům způsobí leckde potíže. To je ale jen proto, že dosud obce nedělaly to, co by podle zdravého rozumu měly dělat odjakživa a házely to na majitele domů. Ti si přitom na ten obecní chodník bez povolení nemohou ani postavit židli nebo kontejner na vyvážení sutě při rekonstrukci.
Platíte daně, milí majitelé domů? Platíte obecní poplatky? Tak jeďte příští zimu na hory. Vámi placená obec bude konečně za vaše peníze dělat, co má. Robota na panském končí. Teda, jestli to prezident podepíše, že.
psáno pro iDnes