4.7.2024 | Svátek má Prokop


APRÍL: Zrušej nám poštu

5.4.2023

První duben připadl letos na sobotu. Je to den, kdy si lidé navzájem vymýšlejí rozmanité žertíky. Dělali to už ve středověku, zmínky o tom zvyku najdeme v klasické literatuře, kupříkladu v Chaucerových Canterburských povídkách ze čtrnáctého století. Dostalo se mu označení Den všech bláznů, ve Francii ho spojují s rybičkou – v dřívějších nevinných dobách se lidi toho dne škádlili tím, že si vzájemně špendlili na záda rybičku vystřiženou z papíru. Moderní doba aprílové žerty převedla do stavu velkovýroby – svěřila je médiím. Stalo se zvykem i v dobách minulých, které humoru nepřály, že i noviny přinášely falešné zprávy s cílem pobavit. V paměti uvázl aprílový žertík z tehdejší Mladé fronty. Žertovná zpráva sdělovala prvního dubna čtenářům, že Petřínská rozhledna byla rezem tak zchátralá, že ji bylo nutno vyměnit za zbrusu novou a stalo se to pomocí vzducholodi, která tu starou odvezla do šrotu a novou usadila na původní místo. Operace byla zdokumentována fotkou.

Letos jsem zaznamenal jediný žertík toho druhu, Lidovky seznámily veřejnost s úmyslem Česka vyslat letadlovou loď Masaryk k posílení obrany Tchaj-wanu. Ano, o úmyslu letadlovou loď postavit informoval týž list také o prvního dubna v roce 2017. Jinde jsem ale žádný žertík nenašel, možná jsem se špatně díval. Přišel mi jenom řetězový mail že katolická církev prodá Arcibiskupský palác na Hradčanech za 12 miliard a výtěžek dá na charitu. odepsán Tomáš Fejk, čtu to jako „to máš fejk‟. Po téhle stránce byl tedy letošní apríl velmi chudý.

Třeba je to tím, že často ani nepoznáme, co je míněno vážně a co je kanadský žertík. Nad českou letadlovou lodí Masaryk dnes nebudeme kroutit hlavou po smršti vtipů na téma „český Kaliningrad‟, která se přehnala našimi médii loni na podzim poté, co si v Polsku někdo uvědomil, že dnešní Kaliningrad, dříve Královec čili Königsberg založil ve třináctém století český král Přemysl Otakar II. Ke kroucení hlavy nás ale často pobídne i naprosto seriózní zpravodajství jak z ciziny, tak z domova.

Tak například v USA prý už zítra zatknou bývalého prezidenta a současného zájemce o znovuzvolení Donalda Trumpa za to, že peníze zaplacené jisté slečně jako takzvané držhubné neuvedl v nákladech na prezidentskou kampaň před svým prvním zvolením. Apríl? Ne. Fakt.

A u nás? Třeba taky patříte k těm lidem, kterým prvního dubna někdo řekl: „Už to víš?‟ „Co jako?‟ „Zrušej nám poštu!‟

Normálně to probíhá tak, že takzvaný vyvedený se zděsí nebo udiví a vyvádějící ho v tom nechá chvíli koupat a pak se smíchem vybafne: „Apríl!‟

Teď je to jinak.

Zrušej nám poštu! Následuje pauza a potom: Je to holý fakt.

_____________________________________________________

arma

V Operaci Armagedon se vracíme do světa kolonizovaného Marsu, na území obývané loveckými klany, žárlivě střežícími prastarý odkaz prvních průkopníků. Bojovník Volných lovců Rad Haager pomáhá mladé vědkyni Miriam Batoryové pátrat po utajené vojenské operaci, která měla proběhnout před čtyřmi staletími. Místo, kam planetární fregata Erlang směřovala, teď ale střeží nelítostní bojovníci klanu Kamenných mužů.
Román Ondřeje Neffa Operace Armagedon volně navazuje na předchozí knihy Jádro pudla, Pán Modrého meče, Čarodějův učeň a Šídlo v pytli. Ilustroval Michal Suchánek. K dostání u všech dobrých knihkupců, například zde.