Středa 18. června 2025, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

UDÁLOSTI: Proč byl Havel lepší než Klaus

diskuse (373)
Nedělním vystoupením v otázkách Václava Moravce se Václav Havel opět připomenul jako politik. Samo od sebe se nabízí srovnání s pěti lety prezidentování Václava Klause. Měl jsem k Havlovi kritický postoj a na svých kritických výhradách trvám. Srovnání však může přispět k tomu, že se kritika dostane do spravedlivějších souvislostí.

Exprezident v televizi znovu předvedl těžko snesitelné mentorování: česká politika se utápí v malichernostech a netýká se „bazálních otázek směřování státu“. O „bazálních otázkách směřování státu“ by měl rozhodovat prezident, kdežto premiér a vláda by se měli zabývat každodenní politikou v takto vymezeném terénu. To jednak není v souladu s ústavou a jednak si to žádný ministerský předseda nikdy nenechá líbit. Na druhou stranu celkem věcně odmítl referendum o evropské smlouvě a o radaru, a hlavně jednoduše a přesvědčivě vysvětlil, proč není slušné vylučovat Turecko z evropské integrace. To, že pozitiva jeho vystoupení souvisí se zahraniční politikou, není žádná náhoda.

Havel měl štěstí

Pokusme se z odstupu a na pozadí zkušeností s Klausem zhodnotit ve třech bodech Havlovo prezidentování. Vnitřní politika: Havel měl svým způsobem štěstí. Za prvé, česká politika v jeho době ještě nedorostla do stavu, kdy proti sobě stojí dva zhruba stejně silné tábory, které se nedokážou dohodnout prakticky na ničem a vedou spolu jakousi studenou občanskou válku. Za druhé, byl by se asi chtěl do denní politiky plést intenzivněji, ale chyběla mu politická obratnost a měl dva silné a agresivní protihráče, Klause a Zemana.

Dostal se do defenzivy, bylo cítit, že se cítí lépe v zahraničí.

Když defenzivu prolomil (Sarajevo, Špidlova koalice), býval zásah problematický a výsledky krátkodeché.

Havel představoval prezidenta, který toho fakticky moc nezmůže: to ale odpovídá jeho místu v našem ústavním systému. Tedy z nouze ctnost. Když vidíme, k čemu chtě nechtě přispěl Klaus svou aktivitou (zrod fenoménu Paroubek, klacky pod nohama Topolánkovy vlády), není těžké dospět k závěru, z nouze ctnost je taky ctností - aspoň v politice.

Populismus: Havlovi záleželo hlavně na dobré pověsti v zahraničí. Jeho ideologie „globální zodpovědnosti“ je bohužel soubor vznešených banalit. Bylo by však nespravedlivé přehlížet, že ohledy na to, co si myslí a řeknou politici z civilizovanější části světa, bývají užitečné. Havel nebyl tolik spoutaný tím, co rádi slyší našinci, a tak se hned na začátku kriticky vyjádřil k vyhnání sudetských Němců (nakonec couvl, ale byl v té věci mezi politiky úplně sám) a na konci podpořil americký zásah v Iráku. Klaus jako pragmatik a počtář procent popularity má svázané ruce. Co si za svou popularitu koupí? Prezident popularitu tolik nepotřebuje.

Zahraniční politika: Klausovou hlavní starostí je suverenita (suverenita má ale smysl jen jako instrument, ne jako samoúčel). Suverenitu je třeba hájit proti „socialismu“, což je jakási syntéza Prodiho Bruselu s Brežněvovou Moskvou. Jejím nejnebezpečnějším výhonkem je „environmentalismus“ a ideologie globálního oteplování. Toto pojetí univerza je postaveno na nevysloveném předpokladu, že na obzoru není žádné politické nebezpečí tradičního typu (potenciální agresor). Islámské emancipační hnutí Klaus podceňuje, na dobrých vztazích s Putinem si zakládá. Kult Ameriky nepěstuje, což vede k legračním konfliktům. To vše je těžko nazvat jinak než vražedná, bezstarostná nafoukanost.

Dnešní svět je nebezpečnější

Havel měl opět štěstí, že většina jeho prezidentování se odehrála ve světě o hodně bezpečnějším, než je ten dnešní. V problémech, které dnes dozrály do hrozivé podoby, se orientoval spontánně, ale daleko lépe než Klaus. Nebyl uhranut „suverenitou“: člověk vyrovnaný a vnitřně suverénní ví, že suverenita má smysl, jen když je k něčemu dobrá a že se může její větší či menší části na kratší či delší dobu zříci.

Z toho plyne, že titulek by byl měl správně znít: proč je Klaus horší prezident než Havel. Ale tak už to bývá: když je jeden horší, je ten druhý prostě lepší a basta.

LN, 4.7.2007

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.

Jan Kovanic
18. 6. 2025

Žádné „dvoustátní“ řešení pro sudetské Němce a palestinské Araby

Aston Ondřej Neff
18. 6. 2025

Není to často používané slovo.

Gustav Sitař
18. 6. 2025

Esej, který ovlivnil volby v USA.

Petr Homola
18. 6. 2025

Izrael se na Írán připravuje v podstatě nepřetržitě.

Konzervativní noviny
18. 6. 2025

Evropští představitelé by měli přestat radit Izraelcům, aby „ustoupili“.

min Miloslav Novák, tals Štěpán Ťalský
18. 6. 2025

Loni hráli o Konferenční ligu, letos vstupují nejdříve do bojů o tu Evropskou. Fotbalisté Baníku...

Radní ve středu volí nového generálního ředitele České televize. Nástupce Jana Součka vybírají z...

Eva Hlinovská
18. 6. 2025

Jedním z významných trendů letošního veletrhu Watches & Wonders jsou kovové náramky k hodinkám.

Josef Kopecký
18. 6. 2025

Časovou osu kauzy miliardového daru v bitcoinech, která stála místo ministra spravedlnosti za ODS...

min Miloslav Novák, tals Štěpán Ťalský
18. 6. 2025

Plzeňští fotbalisté svou cestu předkoly Ligy mistrů zahájí proti švýcarskému Servette Ženeva, přes...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz