Neděle 22. června 2025, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

UDÁLOSTI: Politická krize v České republice

diskuse (80)
Politická krize, ve které se už skoro půl roku zmítá Česká republika, je v postkomunistickém regionu nejhlubší: Polsko a Slovensko mají problematické vládní koalice a maďarská vládní koalice prochází jakousi vleklou krizí důvěry. Česká republika je však už půl roku bez plnohodnotné vlády.

V politickém systému západních zemí existuje rovnováha mezi stranami upřednostňujícími individuální iniciativu a mezi stranami, které staví na solidaritě. Všechny přitom respektují společný liberálně-demokratický rámec. Ve středovýchodní Evropě se levicovostí často rozumí něco jiného. Je ovlivněna ideologií a praxí modernizovaného ruského samoděržaví, které si za státní náboženství vybralo upravený marxismus. Společný rámec respektovaný levicí i pravicí chybí. Ve většině postkomunistických zemí se ovšem „levicové“ strany aspoň do jisté míry reformovaly a přizpůsobily se evropskému pojetí levicovosti (kdežto občanské strany jsou zejména ve své politické praxi občas poznamenány pozůstatky komunistické minulosti). V České republice je propast mezi „levicí“ a „pravicí“ nejhlubší. A jen zde existuje komunistická strana brežněvovského typu se silnou veřejnou podporou. Proč?

Komunistický režim byl v české společnosti zakotven hlouběji než například v maďarské nebo polské. Důvody jsou víceméně historické. Česká společnost přijala sice během 19. století vnější rysy občanské společnosti německého typu, ale nezapře, že vznikla na přelomu 18. a 19. století emancipací znevolněného venkovského obyvatelstva. České pojetí demokratičnosti je proto zatíženo jakýmsi plebejstvím: rovnostářstvím, nedostatkem velkorysosti, závistí, neúctou k autoritě, majetku (hlavně tomu cizímu), neustálým kolísáním mezi radikalismem a kapitulantstvím, hulvátstvím a servilitou. To byla úrodná půda pro komunismus ruského typu. A pak je tu romantické české rusofilství, zrozené z nedostatku praktických politických zkušeností s ruským státem.

Proto v roce 1968 (na rozdíl od Maďarska) šlo v „ČSSR“ daleko víc o reformu komunismu než o obnovu národní suverenity. V roce 1989 se komunistický režim sesypal během jediného týdne. Politické změny neměly čas uzrát. Póly nového politického systému vytvořily na jedné straně ODS, hlásící se k tradičnímu západnímu pojetí politických struktur, na druhé komunistická strana, sdružující zastánce starého režimu (nyní má 13% podpory, měla už však i 20%). Přívrženci minulého režimu, kteří už nevěřili v nosnost komunistické myšlenky, zakládali po převratu zájmová uskupení, vybavená jakýmisi mimikry (zájmy „venkova“, moravské regionální zájmy), na něž nachytali řadu naivních klidí. Všechny tyto útvary vzaly za své. Jen o málo odlišným případem je ČSSD, na rozdíl od nich ovšem úspěšná. Založili (přesněji řečeno obnovili) ji sice idealističtí misionáři z USA, ale záhy se k ní přihlásila řada normalizačních komunistů i „reformních komunistů“ z roku 1968. Tuto pestrou společnost pak mocensky stmelil její druhý předseda Miloš Zeman a udělal z ní nejsilnější českou stranu. Následný pokus Vladimíra Špidly o „autentickou“ sociální demokracii se nezdařil a strana se pak přimkla ke komunistům, s nimiž měla před posledními volbami v Poslanecké sněmovně většinu 111 hlasů. Volby pak upravily poměr na silnou a jednotnou stovku bloku ČSSD – KSČM a slabou a nejednotnou stovku „trojkoalice“ ODS, křesťanských demokratů a zelených. ČSSD si sice netroufne jít do otevřené vládní koalice s komunisty (má to dokonce usnesením svého sjezdu zakázáno), ale má k nim programově i pojetím politiky blízko. Spolupráce s ODS narážela doposud na programové i osobní problémy. Nejde o konflikt mezi pravicí a levicí, ale mezi přítomností a minulostí.

Logickým východiskem z této situace by byly opakované volby, které by nepochybně neskončily patem. Cesta k nim je však ústavně komplikovaná a nikomu se do nich moc nechce. Otevřená nebo skrytá velká koalice ODS – ČSSD bude znamenat, že obě strany srostou svými komunistickými rudimenty, rozdělí si mocenské pozice a obsah politiky půjde stranou. V opozici zůstanou nakonec jen komunisté. Tahle varianta je horší a bohužel také pravděpodobnější.

Heti Világgazdaság, 20.12.2006

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.

Gita Zbavitelová
21. 6. 2025

Írán je vážně oslaben, ale ostřeluje Izrael dál.

Jan Kovanic
21. 6. 2025

Vysokoškolské tituly se v anglosaském světě moc nepoužívají.

Aston Ondřej Neff
21. 6. 2025

Vidina zeleného socialismu a síla průmyslu dobra je příliš velká.

Petr Homola
21. 6. 2025

Jejich samotné vlastnictví představuje destabilizační faktor.

Martin Tůma
21. 6. 2025

Naše Země by vytvořila černou díru ráže 9mm...

Lidovky.cz, ČTK
22. 6. 2025

Izrael se díky rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa bombardovat jaderná zařízení v Íránu...

Lidovky.cz, ČTK
22. 6. 2025

Sebevražedný útok na kostel v Damašku v neděli zabil 20 lidí a dalších 52 zranil. Uvedlo to podle...

dtt Ditta Stein
22. 6. 2025

USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...

dtt Ditta Stein
22. 6. 2025

Rusko pracuje na budování a opravě stovek kilometrů silnic na anektovaném Krymu, kterým dala v...

Lidovky.cz, ČTK
22. 6. 2025

Izraelská armáda v neděli odpoledne uvedla, že její letectvo udeřilo během dne na desítky cílů v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz