Středa 30. dubna 2025, svátek má Blahoslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

UDÁLOSTI: KDU-ČSL a církevní restituce

diskuse (44)

V těchto dnech byla ustavena pětičlenná společná skupina ČSSD a hnutí ANO pro vyjednávání s církvemi a náboženskými společnostmi. Problémem jsou finanční náhrady za konfiskovaný majetek. Tři členové budou z ČSSD, ANO zastupují herec Stropnický a právník Pelikán. Týmu předsedá senátorka a místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková.

Vznikla tak dvojice známá z policejního vyšetřování všeobecně a z toho předlistopadového zvlášť: hodný a zlý policajt. Zlým policajtem je ČSSD: požaduje snížení finančních náhrad a záruku, že peníze, které církve a náboženské společnosti dostanou, budou účelně použity. Paní Gajdůšková k tomu řekla: "Veškeré prostředky, veškeré státní peníze podléhají jakési kontrole, jakémusi požadavku trvalé udržitelnosti a tak dále, a já si myslím, že by to mělo být ve stejném režimu." Problém je v tom, že ty peníze nebudou podle zákona státu, ale církví a náboženských společností. Hodný policajt (pan Babiš) chce jen upravit inflační doložku. To znamená, že by se finanční náhrada s tím, jak plyne čas, průběžně snižovala geometrickou řadou. Čím větší inflace, tím líp.

Kdo je v presu, je zjevné: církve a náboženské společnosti.

Specifickou pozici zaujímá KDU-ČSL. Tomu všemu jen přihlíží. Zavinila si to ovšem sama.

Místopředseda Jurečka řekl 12. listopadu Právu, že KDU-ČSL přistoupí na revizi, jen pokud církve samy svolí ke změně zákona. "Pokud by chtěly církve k takovému kroku samy přistoupit, tak jim v tom bránit nebudeme. Ale nebudeme součástí procesu, který bude vytvářet na církve nátlak."

Předseda Bělobrádek o dva dny později tamtéž potvrdil, že odmítají vstoupit do vlády, která si dala do programu změnit restituční zákon, ale že ČSSD by podle nich měla ještě před sestavením vlády vyjednat s církvemi souhlas. "když se domluví s církvemi a ty na to budou připraveny, tak se můžeme bavit."

Vedení KDU-ČSL tedy předem jaksi neformálně vzkázalo svým partnerům, aby jednali s církvemi a náboženskými společnostmi s tím, že oni sami zůstanou ze hry.

Tady ovšem zdaleka nejde jen o jeden konkrétní zákon a smlouvy na jeho základě uzavřené. Jde o to, zda se po dejme tomu výrazné změně v rozvržení politických sil bude pokaždé měnit zákonný rámec státu a smlouvy tomto rámci uzavřené (mluví se teď i o lustračním zákoně, nikoli náhodou). To znamená, jednoduše řečeno, zda se bude měnit režim. A jakou úlohu v tom bude hrát KDU-ČSL. Podle jména křesťanští demokraté by měli vědět, že v takové situaci platí známé "ano ano, ne ne". A že nestačí si jen umýt ruce.

Reflex.cz, 28. listopadu 2013

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.

Jan Kovanic
30. 4. 2025

Je třeba nenechat se zblbnout a zdebilnit.

Aston Ondřej Neff
30. 4. 2025

Patnáct španělských regionů postihl očekávaný blackout.

Petr Kolman
30. 4. 2025

Proč nikdo neřeší protiústavní nesmysl v sekulárním státě.

Daniel Vávra
30. 4. 2025

Kolikrát jste potřebovali služby sociálního antropologa a kolikrát řemeslníka?

Jan Ziegler
30. 4. 2025

Romský hrdina Imrich Horváth bojoval proti nacistům

Aston Ondřej Neff
28. 4. 2025

Opravdu se nechci zúčastnit debaty o potratech.

Aston Ondřej Neff
29. 4. 2025

Řečnická otázka nevyžaduje odpovědi.

Jan Bartoň
28. 4. 2025

Podle Trumpa je dohoda s Ruskem připravena.

Ladislav Jakl
29. 4. 2025

Macron zopakoval, že zvažuje vyslání francouzských vojsk na Ukrajinu

Gustav Sitař
28. 4. 2025

Když je ilegální imigrant důležitější než občan vlastního státu

Lidovky.cz, ČTK
29. 4. 2025

V říjnu se potkali v ligové fázi, teď ale rozehráli mnohem důležitější souboj. O finále Ligy...

rat Tomáš Ratner
29. 4. 2025

Jihočeští policisté v úterý v podvečer zakročovali v Třeboni proti muži, který v bytě nožem...

Lidovky.cz, ČTK
29. 4. 2025

Poslankyně napříč politickým spektrem čelí častěji než muži psychologickému i sexualizovanému...

rat Tomáš Ratner, ČTK
29. 4. 2025

Americký internetový obchod Amazon popřel zprávy o tom, že plánuje zveřejnit, jak ceny produktů na...

Lidovky.cz, ČTK
29. 4. 2025

Je načase, aby Rusko a Ukrajina předložily konkrétní návrhy na ukončení války na Ukrajině, je...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz