Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

UDÁLOSTI: Dvě proměny

Nejvyšší soud: nejde jenom, ba nejde vůbec o Davida Ratha

Loni v říjnu zrušil pražský Vrchní soud rozsudek Okresního soudu v Ústí nad Labem nad Davidem Rathem a dalšími obžalovanými. Důvodem byly nezákonné odposlechy a záznamy telekomunikačního provozu, a to s ohledem na nedostatečné odůvodnění příkazů a písemných žádostí o sledování osob a věcí. Soud konstatoval, že v souvislosti s tím vyvstává otázka charakteru ostatních shromážděných důkazů podle jejich vztahu k nezákonně opatřeným důkazům a v návaznosti na to, zda jde o důkazy v tomto trestním řízení účinné (procesní pravidlo tzv. plodů z otráveného stromu). Soud zároveň neshledal podmínky pro to, aby ve věci sám rozhodl, vše se vrací k okresnímu soudu.

Na počátku února t.r. pak podal minstr spravedlnosti Pelikán k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona ze strany Vrchního soudu v Praze. Výhrady Vrchního soudu se podle něho odchylují jak od dosavadní soudní praxe obecně, tak od dřívějších rozhodnutí příslušného senátu.

Nyní nařídil Nejvyšší soud čtyři veřejná jednání o této stížnosti. Proběhnou 30. a 31. května, 1. a 7. června. Vícedenní jednání u NS nejsou zcela běžná a svědčí o významu, jaký se věci přisuzuje.

Sám případ je určitým způsobem citově podbarven. Je u nás nejspíš jen velmi málo lidí, kterým by byl hlavní obžalovaný v kauze sympatický (ani já k nim nepatřím). Jenomže v této věci už nejde vůbec o osobu dr. Ratha, tedy jde o ni jen v tom smyslu, že ani takovým lidem se nesmí křivdit.

Je to velmi citlivá záležitost, jejíž dopad se zdaleka neomezuje jen na tohoto člověka a na právní rovinu. V každém případě bude rozhodnutím NS tak či onak vymezen prostor, v němž se budou i nadále „orgány činné v trestním řízení“ pohybovat.

Stojíme tak zároveň uprostřed dvou paralelních společenských proměn, které u nás probíhají ruku v ruce už pár let.

První je dejme tomu proměna systému politických stran, která započala před čtyřmi lety. Jakási stabilita, nejspíš dosti nevábná, vznikne v letošních říjnových volbách.

Druhá je proměna (z ohleduplnosti neříkám „destrukce“, ještě není všech dní konec) právního státu. Ta se otevřela policejním zásahem v létě 2013, v jehož důsledku padla Nečasova vláda, a případem tzv. poslaneckých trafik. Státní zástupci a speciální politické útvary (třeba dodat někteří, některé) se od té doby pokoušejí prosadit revoluční právní zásady, například a především tu, že policisté a prokurátoři jsou oprávnění posuzovat, nakolik je jednání občanů v souladu s jejích svědomím, a vyvozovat z toho trestněprávní důsledky (právě to je základ případu „poslaneckých trafik“: žádná „poslanecká imunita“, ale tohle). Tím by se doširoka otevřela vrata k politickým procesům.

Přitom platí, že politická změna, vedoucí ve svých důsledcích v proměně demokratického státu v autoritativní, jde vždycky ruku v ruce s destrukcí právního řádu a s policejním terorem – jistě v té či oné míře, podle okolností. S jistotou se však dá říci jen to, že jedno bez druhého nemůže fungovat.

Rozhodující jsou proto za prvé podzimní volby do PS a za druhé to, jak bude vymezen prostor pro „orgány činné v trestním řízení“. Vůbec nejde, to zdůrazňuji, o prezidentskou volbu. Prezidentská volba je jen cirkus, komedie, paraván, který má před českou společností zakrýt zásadní proměny, jimiž právě ona sama prochází.

Demokracie, jakkoli nedokonalá, má přitom velkou setrvačnou sílu a brání se, u nás od počátku spíš instinktivně, v politické i v právní oblasti. A tak se policejní akce z léta 2013 dočasně zarazila o odpor Nejvyššího soudu. Dnes, jak se zdá, bude Nejvyšší soud vystaven další zkoušce. Za čtyři roky se změnilo jeho složení, změnila se exekutiva (ministerstvo spravedlnosti řídí Babišův člověk). Státní správa (policie a vnitro) a parlament loni v létě a na podzim ještě s vypětím všech sil proti náporu Nových pořádků obstály. To, na čem bude teď záležet, je, zda se podaří zlikvidovat „Staré pořádky, kdy nám vládli politici, co nemakali a kradli“ – to jest podle mne polistopadový demokratický režim – dovršením „Velké protikorupční revoluce“ v soudní síni, a následně pak volebním triumfem Nových pořádků. Na barikádách stojí manažeři Babišova multifunkčního konglomerátu ruku v ruce s jakobínskými právními fanatiky a jejich mediální lobby.

Píšu tyhle řádky jen proto, že bych byl rád, kdyby si lidé z Nejvyššího soudu uvědomili, jaká zodpovědnost na nich leží: v této jedné, zdánlivě dílčí kauze, týkající se odposlechů a sledování v případu Rath. I tady a vlastně především tady se rozhoduje o tom, co si v budoucnu budou moci policisté, státní zástupci - a taky soudci, ovšem – dovolit. Totiž co si budou moci dovolit ne vůči opovrhovaným delikventům, jako je dr. Rath, ale taky a především vůči nám, vůči občanům, veřejnosti, lidu. O smyslu a účinnosti svého počínání sice nejsem plně přesvědčen - ale naděje umírá poslední.

24. dubna 2017; psáno pro Fórum 24

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.

Tomáš Vodvářka
20. 7. 2024

Zdá se, že společenská radost před 3 lety, kdy ze sněmovny vypadla komunistická strana, byla...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

SÝR ZDARMA
20. 7. 2024

Američané mají silné pochybnosti o tom, že atentát na Donalda Trumpa je dílem osamoceného...

Martin Tůma
20. 7. 2024

Jak snadno a levně dokázat, že Země je placatá/How to easily and cheaply prove that the Earth is...

Milan Smutný
20. 7. 2024

Po letech přešlapování a mizerných rozhodnutí v energetice, ovlivněných dominantně dotační zelenou...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Václav Vlk st.
17. 7. 2024

Putin je diktátor a vůbec mu nezáleží na tom, koho a kde zabije, ale není to idiot.

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

van Kateřina Vaníčková, miv Michal Voska, mul Matyáš Müller, dyn Josef Dyntr, kurl Lenka Kuřilová
19. 7. 2024

Výpadek celosvětového odbavovacího systému postihl i pražské letiště, zpožďovaly se kvůli němu...

ČTK, Lidovky.cz
19. 7. 2024

V Bangladéši v posledních dnech bouří protesty studentů. Vláda nařídila zákaz vycházení a nasadila...

Jaroslav Veis
19. 7. 2024

I když skoro o každých volbách tvrdí kandidáti, že právě ty jejich jsou nejdůležitější od chvíle,...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Slovenský poslanec z koaliční Slovenské národní strany (SNS) Pavel Ľupták byl ve čtvrtek fyzicky...

ČTK, kh Kateřina Havlická
19. 7. 2024

V Bělorusku odsoudili německého občana Rica Kriegera k trestu smrti za trestné činy související s...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz