Pátek 21. března 2025, svátek má Radek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

UDÁLOSTI: Buranská diplomacie

diskuse (1)
Základním rysem vývoje české politiky od převratu podnes je postupná destrukce slušnosti v politice. Přít se o to, kdo začal, je neplodné, dosavadním nesporným vrcholem byl paroubkismus. Mohlo by se zdát, že mu odzvonilo, bylo by to dobře, ale jen tak samo od sebe to nepůjde, protože elementární diplomatická slušnost je základem politické stability a k politické stabilitě máme pořád dost daleko. Dobrým příkladem jsou tahanice o post předsedy Poslanecké sněmovny, o nichž jsem tu včera psal.

Cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysly. Karel Schwarzenberg naznačil bezprostředně po volbách, že by ČSSD mohla jako nejsilnější, i když opoziční strana obdržet místo předsedy PS, pokud navrhne způsobného kandidáta. Jde o gesto dobré vůle, podmínka, vybalena do médií, je, když si vzpomeneme na Jiřího Paroubka, lidsky pochopitelná, ale zároveň pro adresáta (ČSSD) poněkud ponižující, a tudíž „kontraproduktivní“.

Protože pan Sobotka je ještě pod vlivem paroubkismu, jednak se namíchl (což je bohužel v tomto případě taky lidsky pochopitelné) a jednak zjevně usoudil, že nepřítel projevil slabost a je třeba kout železo, dokud je horké. A veřejně nominoval (těžko to jinak říci) sociálně demokratického předsedu Sněmovny (pana Zaorálka, pravda, je o fous lepší než Paroubek, protože být stejný je těžké) a zároveň soubor požadavků na předsednictví v důležitých parlamentních výborech. Přitom nemá nejmenší prostředky, jak své požadavky prosadit. Zdá se, že pana Sobotku čeká ještě jakási léčebná kůra.

Na to ústy předsedy ODS Nečase reagovala koalice. Pan Nečas, nazývaný „pan Slušný“, je už zase ten starý dobrý příslušník Klausovy zlaté mládeže z doby po Sarajevském atentátu. Jeho (a koaliční) návrh (je to pro Sobotku takový návrh, jako byl pro Maďary Trianon a pro Čechy Mnichov) zní: koalice si nejprve zvolí „své“ vlastní vedení Sněmovny (údajně i proto, aby měla pod kontrolou i třetí jmenování vlády po dvou neúspěšných, potřetí jmenuje premiéra předseda Sněmovny). Když všechno proběhne hladce a ČSSD projeví dost pokory a slušnosti, je pak dokonce možné případně hovořit i o převolbě vedení Sněmovny s tím, že předsednictví by připadlo jí.

Zdá se, že obě strany pracují na tom, aby PS ČR pracovala jako Český zemský sněm v době rakouské ústavnosti: sněm se sejde, zjistí, kdo má většinu. Pak se dohodou, že se nedohodnou, a buď Češi a federalisté, nebo Němci a centralisté odejdou a nechají na volební období vládu těm druhým. Tato procedura se, pokud se nemýlím, odehrávala v téže místnosti, v níž nyní zasedá PS.

To by bylo konečné stádium paroubkismu v České republice. Bylo by velmi užitečné něčemu podobnému zabránit. Najde se v dnešní povolební české politice dost dobré vůle, aby to bylo taky možné?

Lidovky.cz 15. června 2010

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.

Aston Ondřej Neff
21. 3. 2025

Bože, jak tohle znám z doby normalizace!

Marian Kechlibar
21. 3. 2025

S Merzem se ujímá moci staronová „velká koalice“ CDU/CSU + SPD.

Libor Stoklásek
21. 3. 2025

Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích.

Jan Bartoň
21. 3. 2025

Jednání o míru na Ukrajině se pohnula tak, jako ještě nikdy.

Ondřej Neff
21. 3. 2025

Možná, že jste už slyšeli o Tísnivém údolí.

Aston Ondřej Neff
18. 3. 2025

Nechá Babiš Václavu Moravcovi sebrat legitimaci ke vstupu do ČT?

Aston Ondřej Neff
20. 3. 2025

Senát ve středu schválil zvýšení příspěvku pro vojáky z povolání.

Aston Ondřej Neff
19. 3. 2025

Ústavní soud (ÚS) zrušil rozsudek nad Ladislavem Vrabelem.

Aston Ondřej Neff
21. 3. 2025

Bože, jak tohle znám z doby normalizace!

Stanislav Spurný
19. 3. 2025

Technické vzdělání nemůže požadovanou znalost okecat.

Radek John
21. 3. 2025

Detailní průzkum druhé největší planety Sluneční soustavy vyústil v objev hromady nových měsíců....

Lidovky.cz, ČTK
21. 3. 2025

Izraelský ministr obrany Jisrael Kac pohrozil anexí částí Pásma Gazy a realizací Trumpova plánu...

Josef Kopecký
21. 3. 2025

Lídr opozičního hnutí SPD Tomio Okamura podepsal memorandum o spolupráci pro letošní volby do...

Lidovky.cz, ČTK
21. 3. 2025

Předsedkyně poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO Alena Schillerová v pátek podala k Ústavnímu...

Martin Shabu
21. 3. 2025

V den jednání Akademického senátu Karlovy univerzity odchází další z nejbližších spolupracovníků...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz