Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

UDÁLOSTI: Ani náhodou!

O žádné zodpovědné rozhodnutí v zájmu slušné politické kultury nejde!

Tyto řádky se týkají demise ministryně Valachové a toho, co jí předcházelo.

Co je podstatou problému paní ministryně? Dne 3. května t.r. zadržely „orgány činné v trestním řízení“ deset lidí, mj. předsedu Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu, náměstkyni ministryně školství pro sport a tělovýchovu Simonu Kratochvílovou, vedoucího odboru pro totéž na ministerstvu Zdeňka Břízu, pražského zastupitele Karla Březinu a právníka Miroslava Janstu. Poslední dva jsou poměrně známí představitelé ČSSD. Paní Kratochvílová, pan Pelta a pan Bříza byli vzápětí obviněni (pan Pelta ze zneužití pravomoci úřední osoby, sjednání výhody a porušení povinnosti při správě cizího majetku, obvinění druhých dvou s tím nejspíš souvisí). Pan Pelta a paní Kratochvílová jsou ve vazbě. Pan Březina ve věci figuruje jako svědek.

Problém má ovšem taky ministryně školství Valachová, která do případu vůbec nijak zapletena není, ale dá se jí vyčítat politická zodpovědnost za podřízené.

K podstatě stíhání se nechci nijak vyjadřovat, nemám důvod pochybovat o jeho opodstatněnosti. Jen bych v té souvislosti rád konstatoval, jak šťastnou ruku mají v posledních letech „orgány“ v akcích, do nichž je tak či onak zapletena ČSSD. Nejspíš to bude náhoda.

Nejdřív se ozval Andrej Babiš, toho času částečně v rejži (premiér Sobotka usiluje ho odvolat a těžko se mu divit). Poukázal na to, že hned dva sprostí zadržení (Březina a Jansta) jsou součástí věrchušky ČSSD, a tvrdě požaduje demisi ministryně.

Jeho požadavek na odstoupení paní Valachové podporují někteří známí komentátoři (slyšel jsem dvakrát Petra Honzejka, jednou Alexandra Mitrofanova, myslím, že se ozvali i další). Podobně se vyjádřili i někteří významní opoziční politici (např. Miroslav Kalousek).

Paní ministryně ještě v půl čtvrté na tiskové konferenci vystupovala poměrně sebejistě a vůbec se nezdálo, že by chtěla rezignovat. Za pouhou hodinku a něco však bylo všechno úplně jinak. Oznámila, že po konzultaci s Bohuslavem Sobotkou k 31. 5. odstupuje. Nechce prý dávat ministru financí záminku, aby odváděl pozornost od svých závažných problémů (to je podobně přesvědčivé, jako když Sobotka zdůvodnil své nesmyslné rozhodnutí podat demisi vlády tím, že nechce z pana Babiše dělat mučedníka). Rozhodla se prý na základě komentářů v médiích a podle reakcí ve veřejnosti.

K tomu za prvé: paní ministryně uvedla, že s premiérem konzultovala už ráno. Usilovně se snažím tomu časovému sledu uvěřit, musím se však bohužel přiznat, že se mi to zatím nepovedlo. A za druhé a především, cítím se velmi zahanben za opožděnost těchto řádků: s rezignací paní ministryně zcela zásadně nesouhlasím (z alibismu uvádím, že jsem se o rezignaci paní ministryně, tehdy ještě jen případné, pohádal s pány Honzejkem a Mitrofanovem v neděli navečer na ČRo Plus. Komentář ovšem píšu až teď.

Nechci nic vyčítat paní ministryni: měla to velmi těžké a za skandál považuju zejména to, že se jí vůbec nikdo nezastal. To se týká především ČSSD a jejího předsedy, hned poté taky publicistů, jejichž povinností je posuzovat politické dění nikoli snad nestranně, ale spravedlivě. Zejména od pana Sobotky je to po jeho nesmyslném rozhodnutí podat demisi druhá strašná bota.

Náměstkyně je obviněna a je ve vazbě (to druhé je přitěžující okolnost jen psychologicky). Obvinění dosud nejenže nebylo potvrzeno rozsudkem, ale nemá žádnou jasnou konturu. Nejde mi ale o obviněnou, uvádím to jen proto, aby bylo jasné, jaký politický stín to teď fakticky vrhá na její nadřízenou, a ze zlomyslnosti narážím na případ jiné vysoké úřednice, která byla rovněž obviněna a vězněna, poté očištěna a dnes sedí jako eurokomisařka v Bruselu.

V případě paní ministryně jde tedy o politickou odpovědnost za něco, neví se za co. Za to, že se pan Babiš zlobí a chce svému politickému konkurentovi, ČSSD, zatopit? Za to, že „orgány činné v trestním řízení“ vznesly nějaké obvinění proti jejím podřízeným? Jistě, mají na to právo, které jim nemůže nikdo upřít. Nemělo by však být bráno jako samozřejmé, že svým rozhodováním budou ovlivňovat chod politiky. Neříkám, že o to usilují, to bych neprokázal, jen že se to fakticky děje. A děje se tak proto, že novináři, kterým by mělo jít o spravedlnost, i političtí spojenci, případně neutrálové, to potichu berou na vědomí jako samozřejmost. Nemravnost revolučního protikorupčního běsnění, které už čtyři roky devastuje českou politiku, stojí a padá s touto falešnou tolerancí.

A myslí si snad pan Sobotka, že zatančí před prezidentem Zemanem s hlavou paní ministryně na zlatém podnose jako s argumentem, proč má být jeho úhlavní nepřítel vstřícnější při odvolávání pana Babiše? Pan Sobotka tentokrát navíc neobětoval sám sebe (jako v případě demise), ale paní Valachovou, a obětoval ji pro nic za nic. Jen přistoupil na techniku politických handlů model „Anička za Frantu“, čímž dává najevo, že se od pana Babiše liší jen menší důrazností a menší úspěšností. Nemá ani odvahu zastat se vlastních lidí. Jak mají potom voliči věřit, že je alternativou k Andreji Babišovi? Žádná bezbřehá předvolební slibotechna tohle manko nezastře.

10. května 2017; psáno pro Svobodné fórum

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.

Ivo Fencl
22. 7. 2024

K pumovému atentátu došlo 20. července 1944. Skončila by válka dřív, kdyby Hitler taky přišel o pár...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Lukáš Kovanda
22. 7. 2024

Škody způsobené největším IT výpadkem v historii se teprve sčítají, některé ještě budou nabíhat....

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Radek Šebesta
22. 7. 2024

Tu správnou totalitu jsem nezažil. Rozum jsem začal brát na začátku sedmdesátek, spolu se začátkem...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

Lidovky.cz, ČTK
22. 7. 2024

Americká Demokratická strana by měla vést debatu o novém kandidátovi na prezidenta a nikoli tuto...

Lidovky.cz, ČTK
22. 7. 2024

Dolar po nedělním oznámení amerického prezidenta Joea Bidena, že nebude usilovat o znovuzvolení na...

ČTK
22. 7. 2024

Česká tenistka Karolína Muchová si po finálové účasti na antukovém turnaji v Palermu polepšila ve...

David Čermák
22. 7. 2024

Vzpomeňte si, jestli jste se taky trápili. První lekce v autoškole, roztřepaná noha a hlava se...

Lidovky.cz
22. 7. 2024

S počátkem týdne přejde přes Česko studená fronta a ukončí vlnu veder z týdne předchozího. Vlna s...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz