Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SITUACE: Vládnou nám politici nebo generálové?

diskuse (62)

Válka je příliš vážná věc na to, aby se přenechala vojákům. To řekl už více než před sto lety francouzský politik Georges Clemencau. Ono to platí obecně. Na počátku musí být společenská vůle, tou jsou pověřeni politici a ti pak připraví zadání pro vykonavatele, odborníky. Ti jsou od toho, aby plnili zadání, ne aby ho tvořili.

Jenže poslední dobou je tahle tisíckrát ověřená pravda stavěna na hlavu. Válka mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí je podle náčelníka generálního štábu Karla Řehky možná.

Pokud by vypukla, Česko by bylo od první chvíle jejím účastníkem, řekl Řehka na konferenci na téma Vnitřní bezpečnost a odolnost státu ve Sněmovně. Zásadní k zabránění takovému scénáři je podle něho příprava a odstrašení.

Tolik úvodní odstavec článku „Válka mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí je možná, uvedl Řehka“, který zveřejnil server ČTK 29. května 2023.

Slova jsou to více než znepokojivá. Tím spíš, že je od pana náčelníka neslyšíme poprvé. Předseda vlády Fiala se je sice snažil zmírnit, když (opět podle serveru ČTK) prohlásil, že České republice konflikt bezprostředně nehrozí, armáda se ale musí připravovat na všechny varianty, i ty málo pravděpodobné.

Ještě znepokojivější je ale skutečnost, že takováto vyjádření slyšíme od náčelníka generálního štábu. Vždyť úkolem armády je – jak bylo řečeno výše - plnit politická rozhodnutí vlády. A k těm by se, alespoň podle mého soudu, nejvýše postavený voják naší armády vůbec neměl veřejně předem vyjadřovat.

Ledaže by věděl něco, co předseda vlády možná ani netuší? Ale to už by byla spekulace.

O tom, že situace je více než vážná, svědčí i prohlášení generálního tajemníka NATO Stoltenberga před zahájením neformálního jednání ministrů zahraničí 1. června 2023 v Norském Oslu, že všechny státy NATO souhlasí s tím, aby se Ukrajina stala členem aliance. Hned to ale představitelé některých členských zemí mírnili.

Slova jako mír, diplomacie, jednání, kompromisy, ústupky jako kdyby vypadla z paměti mocných tohoto světa. Dnes jsou v kursu slova jako - tanky, děla, rakety, stíhačky.

Na události v roce 2014 v Kyjevě a následně na východě Ukrajiny, na ne/plnění slibu o ne/rozšiřování NATO na východ, o důvodech ne/dodržování tzv. Minských dohod a mnohé další momenty vývoje situace na východě, mnozí politici jaksi pozapomněli. A tak dál umírají úplně zbytečně další tisíce a tisíci lidí.

Zpráva o tom, že ministryně obrany Černochová měla podezření na korupci v armádě a kvůli tomu převzala personální agendu, je sama o sobě dost závažná. „Když jsem nastoupila na ministerstvo obrany, tak jsem měla od zpravodajských služeb informaci, že je někde nějaký problém s nějakým korupčním jednáním. Týkalo se to vícero osob. Dostala jsem to k podpisu, že beru tu informaci na vědomí,“ uvedla podle článku Černochová měla podezření na korupci v armádě na serveru ČTK z 31. května 2023 ministryně obrany.

Mnozí si jistě vzpomenou na zbrklou reakci ministryně obrany na dopad ukrajinské rakety na polské území v listopadu 2022. Doslova napsala: Plně stojíme na straně našeho polského spojence i Ukrajiny, dnes opět bombardované teroristou Putinem. Nyní vyhodnocujeme prokázaný dopad ruských raket na polské území. Ať by šlo o omyl, nebo provokaci, je to další eskalace konfliktu ze strany Ruska a nesmí zůstat bez odezvy.

A pak se ukázalo, že na polské území stříleli (snad omylem) Ukrajinci.

Podle ředitele BIS Koudelky: „Jedním z cílů ruských zpravodajských služeb je rozbít jednotu demokratických zemí, destabilizovat situaci v jednotlivých zemích a narušit obranyschopnost demokratického společenství. K tomu ruské služby používají různých cest. Jedním z takových způsobů, který vidíme, jsou masivní dezinformační kampaně, kterým čelí celý demokratický svět a samozřejmě ve velké míře i Česká republika.“

A teď si představme, čistě hypoteticky, že by někdo z resortu obrany, armády, či tajných služeb byl opravdu zkorumpovaný natolik, že by byl ochotný a schopný předložit ministryni obrany vyfabulovanou zprávu o připravovaném napadení našeho státu, nebo by dokonce hlásil, že rakety už jsou ve vzduchu.

Jak by potom dopadlo rozhodnutí vlády, když zjevně nerozvážná ministryně obrany má ještě ke všemu neshody s náčelníkem generálního štábu, o nichž ví, podle serveru ČTK, i prezident republiky (Pavel ví o problémech na ministerstvu obrany, čeká na jednání premiéra)?

Raději ani nedomýšlet.

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

16. 7. 2024

Pro všechny balistické experty, co mají pocit, že to celý bylo nahraný a další konspirační...

Lubomír Stejskal
16. 7. 2024

Začátkem tohoto roku jsem si koupil lahev portského (Ruby) a uložil ji. Původně pro jednu zvláštní...

Hana Lukešová
16. 7. 2024

V květnu roku 1967 Egypťané obsadili celý Sinajský poloostrov.

Jan Bartoň
16. 7. 2024

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Robert Kotzian
15. 7. 2024

Šetření, které ukončila Evropská komise s provozovatelem sítě X, je především vydírání, jehož cílem...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

V jezeře Matylda u Mostu v pondělí v podvečer našli utonulé dítě. Po pohřešovaném chlapci pátraly...

bur Vítězslav Bureš
16. 7. 2024

Česko má za sebou další tropickou noc. Podle meteorologů na přibližně osmině měřicích stanic...

hej Adam Hejduk, bur Vítězslav Bureš
16. 7. 2024

Cestující pražskou městskou dopravou už více než tři čtvrtě roku nenastoupí ve stanici metra Zličín...

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Americký prezident Joe Biden znovu odmítl pochybnosti ohledně své schopnosti ucházet o...

kop Josef Kopecký
16. 7. 2024

Na společné jednání s českou vládou přijíždějí do Prahy členové ukrajinské vlády. Tématy budou...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz