16.8.2022 | Svátek má Jáchym


ROZHOVOR: Elity selhaly

17.10.2017

Co s vámi dělají průzkumy preferencí před volbami, podle nichž jasně vede hnutí ANO Andreje Babiše, o druhé místo se přetahují komunisté se sociálními demokraty, na čtvrtou ODS dotírá SPD Tomia Okamury, následována Piráty, zatímco kolem pětiprocentní hranice pro vstup do Sněmovny balancují lidovci a TOP 09. Jaký vzkaz tím podle vás voliči vysílají politické reprezentaci po roce 1989?

Víte, od té doby co jsem si přečetl skutečně fundovanou práci o „spindoctoringu“, jak říkají Anglosasové poměrně sofistikovaným metodám jak dojít k výsledkům, které uspokojí zadavatele průzkumu, aniž by byla porušena závazná pravidla oboru zvaného statistika, tak to se mnou nedělá skoro nic. Ale něco se přece jen člověk dozví. Jsou to cíle a přání zadavatelů průzkumu. Dál bych to dnes ani nechtěl rozebírat, na to bychom asi neměli dost času.

Kdybych si takový průzkum zadával já, zadal bych si hned dva. Jeden striktně pro sebe, abych se dozvěděl, jak jsem na tom doopravdy, a pak ten druhý, který bych uveřejnil. Agentury vám to rády udělají, pracují přece za peníze. A jaký vzkaz tím voliči vysílají politické reprezentaci, kterou zde máme už přes dvacet let? Je zřejmé, že jsou s výsledky činnosti těchto politiků čím dál tím více nespokojeni a přejí si radikální změnu k lepšímu. Bez ohledu na to, co si zrovna já o povaze statistických průzkumů myslím.

Hnutí ANO vzniklo jako protestní, SPD a Piráti také loví mezi nespokojenými, o KSČM se říká, že kromě pevného voličského jádra dostává hlasy od těch, kteří chtějí vytrestat establishment. Volební modely ukazují, že by tyto čtyři subjekty mohly mít dohromady kolem 130 mandátů, tedy plné dvě třetiny. Co by se dalo od takto složené Poslanecké sněmovny očekávat?

Promiňte, ale jistě dobře víte, že takové složení budoucí koalice je čirá utopie. Podívejte se jen na volební programy zmíněných stran. Cítíte zde nějaký náznak prostoru k případným větším kompromisům? Možná, že tak mezi různými dvěma ze jmenovaných stran by se cosi najít dalo, ale samotný nespokojený volič je málo, protože každý volič v tomto výčtu je nespokojený s něčím jiným. A vůbec mi už do tohoto hypotetického spolku nezapadají Piráti.

Jaké máte vysvětlení pro skutečnost, že Andrej Babiš má se svým hnutím ANO našlápnuto k tak jasnému vítězství, které nepamatujeme od voleb v roce 1992, a to se hlasovalo ještě v rámci Československa, i vzhledem k tomu, že je soustavně terčem ostrých útoků politické konkurence a navíc byl končící Poslaneckou sněmovnou vydán k trestnímu stíhání?

Osobně v tom vidím zase jen ten „spindoctoring“. Jistě, Andrej Babiš vede, ať už si o průzkumech myslím cokoli. Ale dává si velký pozor a k části podstatných témat těchto voleb se buď nevyjadřuje vůbec, anebo velmi opatrně. Dodnes mi proto není jasné, co tím doopravdy sleduje. A ještě jedna věc. Myslet si, že současná Evropská unie je reformovatelná, zvláště dokud platí tzv. Lisabonská smlouva a Unii vedou lidé, kteří ji právě vedou, je naprostá fikce, je to nereálné. Víte, já mám raději politiky, kteří svůj program artikulují otevřeně, a je zde určitá záruka, že se budou snažit svůj program splnit. Asi jsem vás rozesmál, politik a záruka. Ale věřte, nebo ne, máme i takové, je to však ohrožený druh.

Více než dvacet let tu dominovaly ODS a ČSSD, teď by spolu nedaly dohromady ani čtvrtinu všech hlasů. Čím voliče tak znechutily? Směřují k bezvýznamnosti, nebo věříte v restart některé z nich, a co by pro něj musely udělat?

Od rozpadu komunistické diktatury u nás uplynulo 27 let, a lidé mají právo bilancovat. To je vše. Restartovat? Zkusil jste někdy restartovat něco, co selhalo? Navíc tam nevidím osobnosti, které by to dokázaly. Snad Václav Klaus mladší, ale tomu se zjevně do vedení jeho strany zatím nechce.

Berete nynější politickou atmosféru v zemi jako důsledek selhání politických elit i toho, že dopustily, aby umlčovaná většina byla ovládána rozmary menšin, na což během kázání při Národní svatováclavské pouti upozornil kardinál Dominik Duka?

O tom jsem teď vlastně hovořil. Ano, elity selhaly. A navíc se ukazuje, že elity ignorují své dosavadní voliče. Svatováclavské kázání kardinála Duky jsem sice neslyšel ani nečetl, ale většina je umlčována nejenom rozmary menšin, ale především rozmary, nebo něčím ještě horším, čím nás už dnes ovládá vedení Evropské unie.

Proč se musí o svou účast v Poslanecké sněmovně doslova třást TOP 09, KDU-ČSL nebo STAN, tedy strany, které mají ze všech nejblíž – snad ještě s ČSSD – k Evropské unii a jsou ochotny následovat vše, co vzejde z Bruselu?

Naši voliči vůbec nejsou hloupí, jak zřejmě předpokládají vůdci těchto stran. Jak jsem již říkal, naučili se hodnotit strany podle jejich minulých skutků. Proto už nevěří jejich volebním slibům, které jsou, jako obyčejně, úžasné.

Přestože je Česká republika jen minimálně dotčena migrační krizí, hraje toto téma důležitou roli při rozhodování voličů. Máme dát na varovné hlasy před rizikem islamizace, abychom nedopadli jako některé západní země, nebo spíše věřit konejšení, že nám nic takového nehrozí, protože k nám stejně žádní migranti nechtějí, a tudíž toto téma do letošních voleb v Česku nepatří?

Právě naopak, islamizace v souvislosti s imigrací je to nejdůležitější volební téma. Zatím ještě nejsme zaplaveni, ale vděčíme za to jen naší nižší životní úrovni v porovnání se západní Evropou. Tohle se však může nějakým verdiktem EU změnit ze dne na den. A všimněte si, že Unie na tom už nějakou dobu pracuje. Zatím jsme měli doslova víc štěstí než rozumu, jenže on se nevyhnutelně blíží bod zvratu. Mám nepříjemný pocit, že naše vnitřní bezpečnost bude brzy důležitější než růst hrubého národního produktu, minimálních mezd, učitelských platů nebo důchodů.

Dovolte mi trochu odbočit a připomenout názor svého letitého kamaráda, žurnalisty Petra Adlera, žijícího od roku 1980 v Kanadě. Po internetových sítích koluje video, které rozebírá do větších podrobností islámský zájem o Německo. Zakládá se na informacích, které dal dohromady zkušený a poctivý český novinář Jan Petránek. On zjistil a dokázal, že rádoby uprchlíky na Německu nelákají nejvyšší sociální dávky. Ty totiž nejsou nejvyšší. Lákají je příplatky německé vlády poskytované spolkům, které samy sebe označily za náboženské. Množství přidělených peněz je přímo závislé na počtu členů.

Petr Adler pak dodává: že většina těch spolků jsou mnohem více politické organizace než církve, to je jedna věc. Že ale tyto politické spolky přerozdělují peníze, které získaly od německé vlády, mezi své členy, to je věc jiná. Rádoby uprchlíci tak najednou dostávají částky, o jakých se žádnému jinému příjemci sociálních podpor v Německu nemohlo ani zdát. Tyto spolky se ani moc netají tím, že si tak příjemce částek zavazují, aby až přijde ten správný den, udělali to, co jim nařídí jejich imámové. Že to nedošlo právě Němcům, kteří by si měli pamatovat písničku o tom, že Die Fahne hoch, die Reihen sind geschlossen, to je zarážející, obdivuhodné a tragické. Pakliže Němci zapomněli, měli by si alespoň Češi pamatovat slova Konráda Henleina z doby, kdy vedl sudetské Němce Heim ins Reich. Ti vyjadřovali své přesvědčení, že k tomu jednou dojde, právě voláním, že Es kommt der Tag.

Nejvíce téma migrace akcentuje předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Starosta městské části Praha 6 Ondřej Kolář na něj podal trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. Důvodem jsou jeho volební hesla „ne islámu, ne teroristům“. Má politik TOP 09 pravdu v tom, že jde o rozsévání nenávisti vůči jedné konkrétní menšině v zemi?

SPD Tomio Okamury má ve svém programu tolik pozitivních radikálních změn, že jsou srovnatelné s čištěním obrovského chléva bájeslovného Augiáše. Tento program musel naše politické „dinosaury“ naprosto vyděsit. A žaloba starosty Koláře? Je směšná, dokonce i velice drzá, a nemůže uspět. Těžko může vyvrátit souvislost vlny muslimského terorismu s vlnou jejich migračního nájezdu na Evropu.

Napadají mě slova prezidenta Zemana: „Ne všichni muslimové jsou teroristé, ale téměř všichni teroristé jsou muslimové.“ Abych ta slova nevytrhával z kontextu, prezident tím myslel terorismus, který postihl celou západní civilizaci počínaje útokem na newyorské WTC, čili smutně známá „dvojčata“. Nedávno jsem četl dlouhý výčet všech muslimských teroristických útoků pořízený z veřejně dostupných zdrojů právě za toto období, od 11. září 2001 až do srpna letošního roku. Dohromady zavraždili 5119 civilistů a nechali za sebou přes 16 tisíc zraněných a doživotně zmrzačených.

Tohle pan starosta asi nečetl. A také přehlédl, že jsou to právě islámští „náboženští“ vůdci, kteří šíří nesmiřitelnou nenávist svého politického islámu k nám, k naší kultuře, k naší civilizaci, a v neposlední řadě k naší demokracii, a zahalují to všechno do nevinné roušky pouhého náboženství. Zastává-li se pan starosta tohohle, je to on, kdo by měl být zažalován. Tomio Okamura své heslo možná trochu zjednodušil, ale je to politický islám, který by měl být v souladu s naší Ústavou a v této zemi platným právem zvláštním zákonem zakázán.

Ptal se Jiří Hroník, PL, 14.10.2017Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!