Čtvrtek 20. března 2025, svátek má Světlana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PRÁVO: Šlo o útok na demokracii

Nebagatelizujme přepadení České televize 

Politici tvrdí: Přepadením České televize nebyl porušen zákon, ale nefungoval zdravý rozum. Toto prohlášení by mělo být alarmující, protože v civilizaci, ke které jsme se po roce 1989 připojili, platí ochrana redakčních zdrojů a půda redakcí a univerzit je i před policií nedotknutelná. Pokud takový zákrok naše zákony připouštějí, je třeba neustále opakovat, že jsou špatné a v očích staré Evropy nás přiřazují automaticky k Ukrajině či ještě dál na východ. Přepadení mediální instituce je v naší civilizaci považováno za útok na demokracii, v níž média mají povinnost kontrolovat ostatní mocnosti: moc ústavodárnou, výkonnou a soudní.

Nebezpečná otázka tedy zní: Co je na našem zákoně o Vojenské policii špatně?

Za prvé, že zákon z roku 1992 po čtyřech novelizacích oddělil Vojenskou policii od armády a učinil z ní zcela autonomní útvar, který podléhá ministrovi obrany jen do nepatrné míry. Ministr obrany může pouze navrhnout strukturu a po schválení branně-bezpečnostním výborem Poslanecké sněmovny má právo jmenovat náčelníka vojenské policie.

Za druhé: Vojenská policie nikomu nepodléhá, protože má pouze svou vlastní inspekci, což je samozřejmě v demokratické zemi nepřijatelné. Vojenská policie nemá ani povinnost informovat kohokoliv o způsobu vyšetřování a nikdo do vnitřních věcí Vojenské policie nemá právo zasahovat.

Za tohoto nebezpečného stavu je ale nakonec dobré, že k něčemu takovému, jako bylo přepadení ČT, došlo, protože se ukázalo, že ve vedení byli nekvalitní a neschopní lidé, kteří si nedokázali uvědomit důsledky celé akce. Oni si jen podle svého zeleného mozku vyložili extenzivně stávající zákon a protože Česká televize jim odmítla den před přepadením utajený papír vydat, využili předposlední možnost pohrozit namířenou zbraní, aby si vynutili přístup ke kanceláři, kde se domnívali, že by se hledaný tajný papír mohl nalézat. Zákon porušili jen v tom, že měli překrytá identifikační čísla, že zapečetili kancelář a postavili před ni hlídku.

Doufejme, že takováto zjištění povedou urychleně nejen k personálním dalším změnám u vojenské policie, ale i ke změně zákona. Vojenská policie by měla změnit už i název: napříště by se měla jmenovat Vojenská policie Armády České republiky. Změna by pak následně měla vést k tomu, že by její činnost mohla kontrolovat buď inspekce ministra obrany, nebo Generální štáb Armády České republiky. Jistě by se měla novým zákonem i jinak regulovat možnost zásahů vojenské policie proti civilním osobám a v civilních objektech. Tam by Vojenská policie měla vždy zasahovat v součinnosti s Policií České republiky.

Ústavní experti by měli zároveň zvážit, jestli je v pořádku, aby u nás platila nadřazenost utajování papírů nad právem novinářů utajovat svůj zdroj. Ve staré Evropě, jak na to poukázal třeba Ústavní soud v Německu dne 13. května 1965, platí zásada, že soudy musí zkoumat úmysl, s kterým si novináři tajný papír pořídili, a je-li tento úmysl ve veřejném zájmu, není konání novinářů protizákonné. Sdělit veřejnosti, že by v Německu padlo při útoku Varšavské smlouvy v prvních dnech 15 milionů lidí, jak to učinila v roce 1962 redakce newsmagazínu Der Spiegel, protože je armáda špatně vyzbrojená, bylo jistě ve veřejném zájmu. A podobně sdělit v ČT občanům České republiky, že Vojenská policie intrikuje proti ministryni, je ve veřejném zájmu, jak konec konců dokazuje i to, že zákon o Vojenské policii bude muset být změněn. Samozřejmě, že výklad slovního spojení "veřejný zájem" vyžaduje značnou demokratickou tradici, která u nás chybí, ale proto je ji třeba naopak budovat.

Mimo zákonná ustavení pak zůstává možnost zasahovat v redakcích a na univerzitě: to už je pouze věcí vyspělé politické kultury té které země.

Uvedl-li jsem případ tzv. Spiegel aféry v Německu, je třeba ještě dodat, že postup redakce po několika letech od zásahu nakonec schválil i sám kvůli tomu odvolaný kancléř Konrad Adenauer, když uznal, že publikování utajovaných skutečností bylo skutečně v zájmu obranyschopnosti Německa. Doslova tenkrát řekl: Některé věci politici veřejně říci nemohou, ale novináři naopak na to mají mít právo.

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel

Aston Ondřej Neff
20. 3. 2025

Senát ve středu schválil zvýšení příspěvku pro vojáky z povolání.

Petr Hlávka
20. 3. 2025

Má naše civilizace stále pečovatelský instinkt?

Dokument
20. 3. 2025

Konference Naše bezpečnost není samozřejmost, 18. března 2025.

Jan Ziegler
20. 3. 2025

Proč Poláci neslaví 8. května osvobození.

Marian Kechlibar
20. 3. 2025

Orbán je v dost podobné situaci jako Erdoğan v Turecku.

Aston Ondřej Neff
18. 3. 2025

Nechá Babiš Václavu Moravcovi sebrat legitimaci ke vstupu do ČT?

Aston Ondřej Neff
17. 3. 2025

Teď se čeká na rozhodnutí ústavního soudu.

Aston Ondřej Neff
19. 3. 2025

Ústavní soud (ÚS) zrušil rozsudek nad Ladislavem Vrabelem.

Amir Taheri
17. 3. 2025

Američané i Evropané by se měli uklidnit a zhluboka dýchat.

Dokument
17. 3. 2025

Co nám naznačuje prvních šest týdnů Trumpova prezidentství.

Marek Hudema
20. 3. 2025

Německá šetrnost, kterou se naši sousedi pokoušeli prosadit i v Evropské unii, končí. Tento týden...

Lidovky.cz, ČTK
19. 3. 2025

Miliony obyvatel centrální části USA opět zasáhl bouřkový systém, v jehož důsledku se části...

Lidovky.cz, ČTK
19. 3. 2025

Devatenáctiletý Čech zemřel v úterý odpoledne při pracovní nehodě ve švýcarském městě Ittigen...

Lidovky.cz, ČTK
19. 3. 2025

Devatenáctiletý Brit, který v Lutonu na jihovýchodě Anglie loni v září zavraždil svoji matku a dva...

Lidovky.cz
19. 3. 2025

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu vedl sice s šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz