25.6.2022 | Svátek má Ivan


PRAHA: Stejskal pokuty nežádal

3.8.2017

Je hon na ředitele městské policie Prahy 1 organizovaný?

Zaměřte se na kola a koloběžky. Strážníci v Praze málo trestají, mají to napravit.“ „Jděte i po koloběžkách, vybíráte málo pokut!“Řešíte málo přestupků, zaměřte se na koloběžky!“ Titulky různých masmediálních titulů nám ve čtvrtek 27. 7. 2017 oznamovaly totéž. Zlý ředitel městské policie na Praze 1 Miroslav Stejskal vydal pokyn svým podřízeným. Prý vybírají málo pokut, a tak se mají zaměřit i na koloběžky. Je až zarážející, jak stejně titulky z různých médií zněly. Jako výsledek prezentace jednou PR agenturou.

Stejskal pokuty nežádal

Proč? Především proto, že v celém zveřejněném pokynu nebyl kritizován nízký výběr pokut, ale meziroční snížení zjištěných a řešených přestupků o polovinu.Teprve dále v textu Stejskal uvádí: „Klesli jsme ve všech oblastech činnosti, tedy i v počtu řešených dopravních přestupků a s tím spojenému ukládání sankcí.“ Ani výzvu k „zaměření se“ na koloběžky v pokynu nenajdete. Po vysvětlení, že situace v Praze 1 se rozhodně nezlepšuje (a meziroční snížení zjištěných přestupků o polovinu může mít asi těžko jiné vysvětlení než pasivitu strážníků), oznamuje Stejskal povinnost od 1. 8. hlásit řešené přestupky způsobené „jízdou na jízdním kole, případně koloběžce, po chodníku, v protisměru... a na dalších místech, kde je taková jízda zakázána.“ Přidává i vysvětlení: „... přestupky v této oblasti se co do počtu stupňují, a to bez povšimnutí strážníků.“

Občan a daňový poplatník by měl být rád, když jím placený šéf jím placených strážníků vyžaduje po svých podřízených činnost. Tím spíše, když – jak Stejskal také připomíná – tuto práci mají strážníci povinnost vykonávat řádně, „aniž by vám musel někdo direktivně nařizovat rozsah činnosti...“. Zkušenosti mnohých obyvatel Prahy s městskou policií jsou více než tristní. Německý známý autora tohoto článku je z místní apatie policie v permanentním šoku. Co se však místo toho děje? Primátorka Krnáčová je „rozčilena“ a ředitele Stejskala si hned pozvala na kobereček. Přitom výslovně souhlasí s pokutami za koloběžky tam, kde nemají co dělat. Nelíbí se jí prý ale způsob, jaký Stejskal zvolil. Možná by paní primátorka mohla poradit, jak jinak může nadřízený kontrolovat práci strážníků než vyžádáním evidence řešených přestupků.

Stal se v Praze zázrak?

Sama Krnáčová, doufejme, nevěří tomu, že v Praze 1 se počet reálné přestupkové činnosti z roku na rok snížil o 50 %. Kdyby tomu tak bylo, šlo by o malý „zázrak na Vltavě“ a bezpečnostní experti od New Yorku po Jeruzalém by se k nám mohli jezdit učit. Odezva na sociálních sítích – většinou zřejmě od líných strážníků samotných - je však typicky česky anarchistická. Stejskal je „xoxot,“ který chce, aby „měšťáci“ buzerovali, místo pomáhali. Jak pomáhají, když nic nedělají, to už anarchisticky laděné pisatele nezajímá.

Je jistě absurdní, když šéf musí strážníkům říkat, aby řešili přestupky. Podobně jako když prý řečtí úředníci dostávali prémie za příchod včas do práce. Ale tak, jak jsme nechápali prémie za plnění povinností řeckých úředníků, tak cizinci nechápou apatii a nečinnost českých policistů. Na absurdní poměry je třeba přijít s možná poněkud absurdním řešením. Jiné totiž k dispozici není.

Autor je konzervativeceMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?
eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?

10 testerek z eMimina otestovalo v průběhu května služby českého specialisty na kvalitní mrazené produkty Family Market. Byly spokojené s...