5.12.2022 | Svátek má Jitka


POLITIKA: Žravenky

11.6.2007

Omlouvám se zahraničním čtenářům, kteří pravděpodobně toto slovo neznají. Zato v Československu a dneska v jeho nástupnických státech ho znal a zná kdekdo. Správný název je „stravenky“ a již od dob totáče je poskytují firmy svým zaměstnancům na stravování v restauracích. ČSFR byla a dnes i ČR je holt takový starostlivý stát. Že aby lidi měli teplé jídlo a zaměstnavatel jim na ně nějak přispěl. Systém zná i jistá část Evropy vůbec, jak se po převratu ukázalo (viz francouzské SODEXO atd.).

Když rozpadem státních firem došlo i k rozpadu takzvaného „závodního stravování“, statisíců „bezprizorných“ strávníků se chopily restaurace, a to včetně asijských. Nových restaurací se objevilo mraky. Bylo opět kde obědvat. A kde utrácet. A také jak. Protože státní systém stravenek převzaly prakticky ihned soukromé firmy. Dnes systém stravenek provozuje několik společností, které si konkurují a jejichž loga jsou nalepena na dveřích restaurací, bufetů a hospod. Vše docela dobře funguje. Stravenky, lidově zvané „žravenky„, jsou placeny ze dvou zdrojů. Část jejich ceny platí zaměstnavatel a druhou část platí zaměstnanec. Výhodou pro oba je to, že náklady na cenu, kterou platí zaměstnavatel, jsou daňově uznatelným nákladem firmy.

Hodnota stravenek je různá. Většinou dostane zaměstnanec jednu stravenku za odpracovaný den, a to v hodnotě od 40 do 80 Kč, někde dokonce ještě výše. Průzkumem lze lehce zjistit, že v méně bohatých částech státu, kde je kupní síla menší, se poskytují stravenky v menší kupní síle. Jak vysoká je hodnota stravenky poskytované zaměstnancům, tak je také často zaměstnanci hodnocena i firma - „jak se stará o lidi“.

Systém stravenek je tak zažitý, že mnoho soukromých firem v prvních letech transformace dokonce platilo svým zaměstnancům stravenky, i když neměly na pravidelné odvody třeba daní. Od firmy bez stravenek by totiž mnozí zaměstnanci odešli.

Mnoho restaurací se specializovalo na tento typ stravování, tedy podávání obědů (a někde i večeří) zaměstnancům a přizpůsobilo tomu i svoji cenovou politiku. Hlavní jídlo, většinou takzvaná „hotovka“, mívá cenu podobnou ceně stravenky v místě obvyklé. Velikost a kvalita porce této „hotovky“ je většinou tak velká, že postačuje běžnému strávníkovi. Polévka je tedy už „navíc“ a stejně tak pití.

Protože, v rozporu s tvrzením některých českých novinářů a různých pomatenců jako je třeba známý Hedviček z tzv. „cs. klubu“, který o skutečnosti v ČR prakticky nic neví a jen šíří nenávistné bludy mezi krajany, kvalita i velikost porcí je plně vyhovující. Zeleniny by mohlo být podle dietetiků jistě víc, příšerné hamburgery se však nepodávají. I menší restaurace nabízí k obědu 20 druhů jídel hotových a několik i často stejný počet „minutek“. Specialisté na toto stravování, jako je například řetězec franšíz restaurací „U Švejka“, který působí v celé ČR, pak má nabídku výrazně větší.

A jak někde něco funguje, vždycky se najde idiot, který se to pokusí zničit. Podivuhodné je, že nápad, aby byl náklad na stravenky zařazen do nezdanitelné části nákladů, vypadl z geniálních hlav ministerstva financí právě za vlády pod vedením ODS. No, možná to není podivuhodné, možná je to zákonité. Ten, kdo to vymyslel, asi dobře věděl co dělá. Ovšem proč to chce schválit zrovna Toplánkova vláda, to už je skutečně tajemstvím.

Protože máloco tak nasere statisíce strávníků, kterým zaměstnavatelé díky tomuto opatření vlády minimálně sníží hodnotu poskytovaných stravenek. Případně je zruší. A na vině bude v očích pracujících kdo? No jistě že „ti hnusáci z ODS“!

„Tohle by ČSSD nikdy neudělala!“ budou volat odboroví předáci, levicoví politici a novináři a rozzuření strávníci jim budou přizvukovat. Takže se dá předpokládat silná namíchnutost u statisíců dělníků, úředníků, zaměstnanců atd., tedy u „pracujícího lidu“, a tak možná ztráta desetitisíců volebních hlasů. A protože minule Topolánek vyhrál nad Paroubkem + KSČ jen o cca 3500 hlasů, pravice bude v pr…. No víte kde.

Jak může tuhle politickou hovadinu navrhnout někdo, kdo má všech pět pohromadě? To by mne hrozně zajímalo. Ovšem vysvětlení je takové, že ten návrh je vlastně logický. Páni ministerští úředníci vědí, co dělají. Velká část jich je na ministerstvu financí již dávno před rokem 1989 a ti noví, co přišli, jsou jejich soudruzi. Ministerstva jsou dodnes bašty levice. Ostatně z jejich hlediska se to obědů ministerských úředníků vlastně netýká. Na ministerstvech stále trvá hluboký socialismus. Dovolené u Jadranu a v českých a slovenských horách skoro zadarmo, perfektně fungující ministerské jídelny za pár korun…

Dobře vědí, že případné zvýšení nákladů o odvedené daně za „stravování„ si soudruzi úředníci z ministerstva financí jistě nějak zakomponují do dotací svého ministerstva. A to by bylo, aby jim to ministerstvo financí neschválilo, že?!

Ovšem že tuhle lumpárnu neprohlédnou (anebo je to nezajímá) pravicoví poslanci a politikové, to svědčí jen o tom, že oni sami už za těch 18 let od převratu ztratili naprosto reálný kontakt s tím, co se děje mezi obyčejnými lidmi. Skoro to vypadá, jako kdyby byla pravdivá mezi socany a komunisty rozšířená „pomluva", že Klaus je už dlouho tak „mimo“, že v mezidobí, kdy ještě nebyl president, ale už nebyl ministerský předseda, se zoufale vyptával, jak se u nás po převratu vlastně kupuje u pump benzín a zda jsou ještě auta na pořadí. Vypadalo to na pomluvu, ale když Topolánek tohle vložil do návrhu úsporného programu a nikdo z ODS, ani Klaus to nezarazil, asi na té pomluvě něco bude.

Takže, hurá vpřed, koaliční vládo! Mydli si schody sama a nepátrej, kdo tuhle levárnu vymyslel a proč! Vpřed směle k příští volební prohře. Protože párkrát za rok zaplatit 30 korun u doktora, to nakonec lidi zkousnou. Zvýšení nižší sazby DPH si vlastně ani moc nevšimnou. Na to vsadím krk! Po krátkém povyku v novinách vše vyšumí. Ale když budou každý oběd místo dnešní obvyklé dvacky doplácet čtyřiceti nebo více korunami a nebo jim někdo dokonce sebere stravenky, to si každé poledne tisíce lidí silně uvědomí. A budou si to jistě do voleb pamatovat.

Ty pitomé stravenky si pak někdo zatraceně hodně vyžere. Ale určitě to nebude ten ministerský uličník, co to celé v tichu své kanceláře vymyslel (pokud to nebyl Kalousek, tomu by to bylo podobné, koalice s komunisty a Paroubkem mu nikdy nebyla proti mysli). Pokud to ODS a pravicová část KDU-ČSL sežere, bude jim jen patřit, když si vylízají příští volební porážku až do dna.

Lidi snesou hodně. A hodně věcí zapomenou. Ale tohle si budou připomínat každý oběd. No schválně, stálo by za to spočítat, kolik milionů na daních díky téhle lumpárně stát vybere navíc a kolik hlasů ztratí vláda, která to uvede v život.

Štrougal vždycky říkal, když se hodnotila různá „opatření“: „Jen aby se nenasrali horníci“ a myslel tím nejen horníky, ale tu část dělnické třídy, o které s režim dlouhá léta opíral. Měl pravdu.

Když se totiž tihle lidé „nasrali“ a přišli v listopadu 89 na Václavák a na náměstí v Ostravě, bylo po panování „Strany a Vlády“. Dneska se nemusí chodit na náměstí, dneska máme svobodné volby. A lidé nehlasují jen podle programů, ale hlavně podle skutečnosti.

Hele, nemohl by to někdo vzkázat do sídla ODS?