24.10.2020 | Svátek má Nina


POLITIKA: Zemanův koncert emocí nekončí

3.2.2018

Podceňovat Miloše Zemana se nevyplácí. Je schopný stratég a umí si rozvrhnout síly. Ukázalo se od něj jako prozíravé nevyčerpávat se aktivní kampaní před prvním kolem, nýbrž se soustředit na mediální vystoupení v kole druhém.

Tam zúročil politickou zkušenost. Působil sebejistě, profesionálně a i příznivci Jiřího Drahoše, když odhlédli od obsahu sdělení, museli uznat, že Zemanův uklidňující hlas zněl lépe než Drahošovy úsečné a s nervozitou pronášené věty.

Z hlediska sčítání hlasů je jedno, kolik pravdivých a kolik nepravdivých výroků kandidáti pronesli. Obzvlášť u Zemana je jasné, že mu doba, v níž fakta obtížně zápasí s „alternativními fakty“ naprosto vyhovuje. Hlavně však dokáže pracovat s emocemi.

Přitom citově v současnosti většina populace přistupuje k otázkám, které patří k politicky nejnaléhavějším – bezpečnosti, migraci či střetu mezi národním a nadnárodním.

Miloš Zeman na relativně malé ploše rozehrál hotový koncert emocí. Nikoho nenechal chladným. Podařilo se mu zvednout voliče z lenošek, ale také sundat ze sjezdovek, a nasměrovat do volebních místností. Hodně jich hlasovalo proti němu, avšak ještě víc pro něj.

Byla by ovšem chyba si myslet, že se nyní prezident zklidní a světla ramp opustí. Čeká ho je ještě několik politických soubojů, které nebudou o nic méně emotivní než přímá volba.

Nejprve musí pomoci Andreji Babišovi k nové vládě. Asi nikdo nepochybuje, že je to jejich společný projekt. Končící a budoucí premiér v jedné osobě má od Miloše Zemana slíbený dostatek času, aby si v Poslanecké sněmovně sehnal většinovou podporu. Prezident se netají tím, že dává přednost projektu, v němž budou hnutí ANO podporovat sociální demokraté, komunisté a okamurovci.

K tomu jen dodejme, že Babiš je z nich ochotný pustit do Strakovy akademie nanejvýš ČSSD, ostatní by se museli smířit s partnerstvím ve sněmovně. Zatímco není vyloučeno, že se oranžoví pohádají o spolupráci s KSČM, holport se Svobodou a přímou demokracií odmítají prakticky všichni.

My už však víme, že Miloš Zeman 18. února dorazí na sjezd ČSSD. Tam bude s největší pravděpodobností sociální demokraty přemlouvat, aby se zachránili vládní účastí bez personálních podmínek. Na svém vlastním zvolení může doložit, že lze integrovat sympatizanty ANO, SPD, KSČM a ČSSD. Koneckonců Milan Chovanec oslavoval v sobotu Zemanovo vítězství na jednom pódiu s Tomiem Okamurou.

Prezident ale patrně rozehraje i emoce týkající se poměrů uvnitř ČSSD. Jeho stoupenci jsou nyní posíleni. Má svoji váhu, že jsou v různých vnitrostranických proudech a skupinách. Řadí se k nim i kandidáti na předsedu Jiří Zimola, Jan Hamáček a Miroslav Krejčík. Ovšem jen jeden aspirant na řízení sociální demokracie byl v rozhodujícím okamžiku v Zemanově volebním štábu – již zmíněný Chovanec.

Aby to ale bylo komplikovanější, nechal se právě on v neděli slyšet, že by se ČSSD měla od Zemana osamostatnit. Řekl: „Pan prezident už není sociálním demokratem. Já si vždycky budu vážit jeho názoru, ale sociální demokracie musí být řízena z Lidového domu. Pokud nám bude pan prezident chtít poradit, radu bezesporu rádi přijmeme. Bude to jedna z rad, která určitě zazní velmi hlasitě, ale my se rozhodneme sami.“

Jisté je jedno. Miloš Zeman už zamíchal několika sjezdy ČSSD. Tento však proběhne těsně po jeho vítězství, navíc v době, kdy je sociální demokracie oslabená. Spíš než nastartovat ji starý spor o Zemana může dorazit.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusKnížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.