Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Válková a normalizační média

diskuse (15)

Zákony jako housky, fízlování prezidenta a jiné trapnosti

Média přidala do mozaiky vyprávění o likvidaci ministryně Heleny Válkové poslední kamínky. Celý soubor trapností připomíná manýry KSČ při normalizačních čistkách po okupaci republiky vojsky Varšavské smlouvy. Uštvat oběť mediálním nátlakem a jinými roztomilostmi, nepřipustit odklad podpisu resignační listiny bez ohledu na horečnaté onemocnění zapuzené, a pak vnucovat veřejnosti přesvědčení o dobrovolnosti jejího odchodu by normalizační kádrováci lépe nedovedli. Na dobrovolnosti musí normalizátoři z ANO ovšem trvat, protože jinak by museli vysvětlit nutnost jejího odstranění důvody tak silnými, aby přebily ocenění jejího působení v čele resortu vysokými představiteli justice, kteří na rozdíl od nich vědí, o čem mluví.

Ostouzení paní ministryně stále pokračuje, i když dílo je dokonáno. Zlatým hřebem mediální kampaně a vzorovou ukázkou novinářského hyenismu je fízlování prezidenta republiky a ředitele zahraničního odboru jeho kanceláře Hynka Kmoníčka kameramanem televize Prima, který nelegálně pořídil videozáznam jejich uvolněného soukromého rozhovoru o tom, jak se „Válková podělala“ a znemožnila tím panu prezidentovi demonstrovat sílu odmítnutím demise. Televize Prima se neštítila záznam zveřejnit a snad všechny deníky uveřejnily jeho komentovaný přepis, většinou i s odkazem na videozáznam. Na okraj podotýkám, že pan prezident se vyjadřoval relativně kultivovaněji než v pověstném Hovoru z Lán, ač o pořizování záznamu nevěděl, a tedy se nemusel stylizovat.

Protože mluvili hodně, novodobí normalizátoři se do svých argumentů zaplétali. Dokladovali svou neodpovědnost ve vztahu k resortu spravedlnosti a neznalost jeho problematiky. Snaží se přesvědčit veřejnost, že Helena Válková od počátku souhlasila s jednoročním působením v úřadě. I kdyby to byla pravda, její dosazení by v tom případě bylo hazardováním s resortem, poškozovaným nestabilitou řízení od listopadového převratu.

Usvědčujícím důkazem jejich diletantství je například rozhovor Jaroslava Faltýnka s moderátorem Martinem Veselovským. Uchazeč o funkci 1. místopředsedy hnutí ANO se v něm mimo jiné hlásí k odpovědnosti ANO za plnění dohod s Rekonstrukcí státu o přijetí protikorupčních legislativních opatření. Vyvolává tím otázku po vnímání pojmu „parlamentní demokracie“ vedením hnutí ANO, poněvadž přijímání úkolů od samozvaných nevládních spasitelů světa běžně nepatří do mechanismů tvorby demokratické politiky. Pustil se vehementně do kritiky zaostávání ministerstva v přípravě zákonů, regulujících exekuce a insolvenční řízení. Z jeho úvah je zřejmé, že považuje přípravu zákonů za stejně složitou záležitost jako pečení housek na automatické lince.

Nešikovnost jeho vystoupení ale spočívá hlavně ve vytvoření nereálných očekávání od výměny v čele ministerstva: kritizovaná agenda patří do výlučné náplně 1. náměstka Roberta Pelikána, který má Helenu Válkovou vystřídat a očekává se od něj, že „pečení housek“ podstatně urychlí. Ostatně opozice právě z toho důvodu pochybuje o vhodnosti jeho pověření. Je to vůči němu nespravedlivé, protože se nezohledňuje vliv zpoždění legislativních prací z doby působení jeho předchůdkyně Hany „z Arku“ Marvanové a už vůbec se nepřihlíží ke složitosti dlouhodobě zanedbávané problematiky. Nicméně Jaroslav Faltýnek se postaral o zaostření pozornosti veřejnosti a opozice na vývoj legislativní činnosti ministerstva po nástupu Roberta Pelikána na uvolněné křeslo.

Zdá se, že ve vlastní kauze likvidace Heleny Válkové už žádná překvapení nebudou, neboť se uzavřela přenesením do vyšších pater politických hrátek. Tím, že Miloš Zeman během zahraniční cesty pojal záměr potrápit Andreje Babiše váháním nad přijetím demise Heleny Válkové a dopustil, aby se zpráva o něm donesla do Švejkolandu ještě před jeho návratem, nabudil svého zavilého rivala Bohuslava Sobotku k předvedení svalů pohrůžkou, že proti váhání s přijetím demise bude kontrovat návrhem na odvolání paní ministryně. Od této chvíle již není důležité, zda byla Helena Válková dobrá či špatná ministryně a k jakému účelu mělo vlastně její „odstřelení“ sloužit, protože teď už jde skutečně jen o to, kdo z dvou mocných politiků je mocnější. Stala se loutkou v jejich přetahování. Až pány jejich hrátky omrzí, loutku odhodí do bláta. Helena Válková sice již vrácení křesla nedosáhne, ale zneužití ve hře se může vzepřít.

Tomáš Vodvářka
20. 7. 2024

Zdá se, že společenská radost před 3 lety, kdy ze sněmovny vypadla komunistická strana, byla...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

SÝR ZDARMA
20. 7. 2024

Američané mají silné pochybnosti o tom, že atentát na Donalda Trumpa je dílem osamoceného...

Martin Tůma
20. 7. 2024

Jak snadno a levně dokázat, že Země je placatá/How to easily and cheaply prove that the Earth is...

Milan Smutný
20. 7. 2024

Po letech přešlapování a mizerných rozhodnutí v energetice, ovlivněných dominantně dotační zelenou...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Tempo inflace bylo podobně jako před měsícem viditelně slabší, než se čekalo. Spotřebitelské ceny v...

Lidovky.cz, ČTK
20. 7. 2024

Izrael uvedl, že v sobotu zaútočil na jemenský přístav Hudajdá spojený s povstaleckými Húsíi. Akce...

Lidovky.cz, ČTK
20. 7. 2024

Slovenský premiér Robert Fico v sobotu telefonoval kvůli problémům s dodávkami ruské ropy svému...

dtt Ditta Stein
20. 7. 2024

Ruský ministr obrany Andrij Belousov má na Ukrajině příbuzné, které mu nevadí bombardovat. Podle...

Lidovky.cz, ČTK
20. 7. 2024

Po potyčce sedmi mužů před barem v Luhačovicích na Zlínsku zemřel v sobotu ráno na místě jeden z...

Lidovky.cz, ČTK
20. 7. 2024

Globální výpadek IT systémů, spojený s aktualizací bezpečnostního softwaru od firmy CrowdStrike,...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz