21.10.2019 | Svátek má Brigita


POLITIKA: Třetí varianta v druhém kole

22.1.2018

Asi za týden nás čeká druhé kolo prezidentských voleb. Kandidát, kterému jsem nakonec se skřípěním zubů dal hlas v prvním kole, dle očekávání nepostoupil a do druhého kola postoupili oba favorité.

Průzkumy názorů se tentokrát s obsazením druhého kola trefily. Jenže, co dál? Na výběr jsou současný prezident Miloš Zeman a jeho protikandidát Jiří Drahoš. Pro mne volba věru nelehká, dokonce doslova katastrofická. Tak se na ně podívejme.

Zeman je tedy názorově pro EU a pro euro. Je to eurofederalista a přijetí eura podmínil pro mne takovou zvláštní podmínkou – prý až vypadne Řecko z eurozóny. Podle mne je to taková úlitba euroskeptikům, aby se zalíbil. O dalších zemích (Itálie, Španělsko, …) řeč nebyla. Navíc byl první prezident, který hned po svém nástupu do funkce vyvěsil na hradě vlajku EU a podepsal euroval. Takže z hlediska vztahu k EU u mne jako u euroskeptika body neposbíral.

Po stránce ekonomické svobody v ČR mi vadí jeho spojenectví s Babišem. Samozřejmě je otázkou, jak se bude vyvíjet dál, protože Zeman je schopný využít jeho podpory pro znovuzvolení a pak, když už ho nebude potřebovat, bude značně nevypočitatelný. Navíc jeho napojení na nejrůznější šíbry a kmotry je léta známé a dokonce si některé z nich pěstuje v nejbližším okolí… Opět i zde nula bodů.

Jiří Drahoš se prezentuje jako protiklad k Zemanovi, což je dost málo. Ale je tomu skutečně tak? Jistě, rozdíly tu jsou, jeho projev je kultivovaný. Bohužel další rozdíl je v tom, že je názorově vyprázdněný. Nicméně přece jen nějaké názory má a tam je Zemanovi docela podobný. Je také pro EU a pro euro. Možná i více než Zeman, ale to už je jen takový rozdíl, jako jestli pojedete po cestě 100km rychlostí nebo 80km/h. Stále jedete stejným směrem. Navíc odmítá vypsání referenda o vystoupení z EU, tedy v otázce EU – nula bodů.

Pokud se týká ekonomické svobody a jeho možné spolupráce s Babišem, tak tam je to taky bída. Je například zastáncem EET. Možná se prezentuje zdrženlivě k Babišovi, ale určité indicie ukazují, že to nebude tak horké a že se spolu chlapci nějak domluví. Nicméně Drahoš je zastáncem nejrůznějších regulací a omezení, takže zase žádný bod.

Výsledný stav 0:0 nehodlám ovlivňovat tím, jestli je někdo slušný a druhý občas vulgární. To pro mne není kritérium, pro které bych měl dát hlas někomu z nich. Navíc, když obě strany v současné době předvádějí antikampaň, proč nevolit toho druhého.

A víte, co pánové? Já vás oba poslechnu. Nebudu volit ani jednoho z Vás. Musel bych se před sebou setsakra stydět. Neuměl bych si to totiž zdůvodnit.

Autor je místopředseda Volební komise Svobodných

Převzato ze Svobodni.cz se souhlasem autora

Vítězslav Stanovský Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.