25.9.2023 | Svátek má Zlata


POLITIKA: Souboj osobností, nebo stran?

17.1.2013

Ani jeden z kandidátů druhého kola prezidentských voleb není vyhrazeným symbolem levice či pravice. Dá se snad jen mluvit o vyhrazeném postoji proruském, protievropském a protizápadním kontra protiruskému, proevropskému a prozápadnímu.

Co se týká mediálních bublin na téma, kdo je větší osobnost, stačí si představit návštěvu divadla, hospůdky či přátel ve společnosti Schwarzenberga nebo Zemana a je jasno. Každý občan si pro zjednodušení úvahy může oba soky představit v pozici svých sousedů a zeptat se sám sebe, s kým z nich by radši strávil hodinu "zaseknutý" ve výtahu, kdyby se tak už, nedej bože, mělo stát.

S jedním z nich v roli prezidenta se "zasekneme" na pět, možná deset let, bude-li jim zdraví a duševní rovnováha přát. Během těchto let chceme dát zelenou Kalouskově politice, nebo odpůrcům Kalouskovy politiky? Právě to je ta otázka, kterou si lidé kladou. Zároveň si kladou otázku, jak hodně bude nově zvolený prezident poplatný skupině, která ČR a její ekonomicko-politický směr řídí. Málokoho napadne otázka "Co z toho budu mít já?", přitom právě na tuto otázku by se každý za sebe měl zeptat, když už má tu možnost sám za sebe volit.

Média totiž stejným stylem, jakým nabízejí reklamy na nejabsurdnější témata, nabízejí i reklamu na osobnost Schwarzenberg i osobnost Zeman. Média posledních let zřejmě nemají jiný účel než opakovaně očkovat lidem, že potřebují delší penis, viagru, kapky do nosu, zhubnout do Vánoc 14 kilo, mít ploché břicho, pořídit si podprsenku o tři čísla větší a kabelku za 37 000 Kč.

K tomu všemu nyní občané v ČR mají za svého budoucího prezidenta volit toho, koho prý uznává zahraničí a koho média představují jako větší osobnost (samozřejmě podle odměny, kterou za propagaci získala). Zapomíná se ale na to, že občané mohou volit podle svých zkušeností, znalostí, podle svého postřehu z let minulých i současných, podle svého zájmu a podle odpovědi na otázku, jak jejich život ovlivní přepokládaná politika toho či onoho kandidáta na Hrad. Mohou a zároveň měli by volit. Vždyť reklama naše životy neobohacuje, spíše důvěřivcům dokáže vypálit rybník.

Média o poznání více straní Schwarzenbergovi. Připisují mu ve všech směrech lepší vlastnosti než Zemanovi. Například noblesu, zřejmě nabytou majetky a umělou glorifikací. Zemanovi alespoň ponechala pohotovost, vtip a kreativitu v odpovědích na jakékoliv téma, nenucenost, lidovost a oblibu prý u nižších vrstev společnosti. Podle médií by Zemana volili spíše sociálně slabší voliči. Rozhodně by ho volili takoví, kteří nestojí o sílící globalizaci a vliv rakousko-uherských tradic a německého businessu v zemích českých.

Matadoři, kteří svírají média ve své moci, dělají všeobecně chybu, pokud hážou starší generaci do šrotu a oslovují jako nadějné ty mladé, jimž pak předhazují, aby volili Schwarzenberga. Ostatně na genderové, generační a jiné pro média populární šarvátky není čas.

V druhém kole prezidentských voleb nejspíše celé rodiny potáhnou za jeden provaz. Zatímco se v prvním kole volilo i v rámci rodin rozdílně, neboť mezi prezidentskými kandidáty nebyl tak bipolární rozdíl, nyní je mezi kandidáty tak velký rozdíl, že pokud celé rodiny vyrazí k urnám, pak velmi pravděpodobně všichni členové naházejí hlasy téže osobnosti. Už je to tak – celá rodina buď fandí Bilderbergu, má pochopení pro odstřel sociálně slabých nebo má sociální cítění nebo je sociálně slabá, třeba fandí EU a globalizaci nebo naopak nefandí všemožnému diktátu EU. Tak by se dalo pokračovat. Nejde o střet osobností, jak tvrdí média, ale o střet orientace politiky domácí i zahraniční.

Právě nyní možná dojde k mádlo-issovskému přemlouvání dědka a babky, kteří k prvnímu kole voleb nedorazili kvůli neschůdnosti terénu. Třeba je mladí a středněvěcí naloží do aut a přivezou – ale jen ti, kteří mají na volbě prezidenta zájem.

Pokud není o osudu ČR, jako již tolikrát v dějinách, rozhodnuto předem a stylem "o nás bez nás", má tato prezidentská volba velký význam. Pokud se jedná o nastrčené figury, které pojedou podle domluveného scénáře, pak se zbytečně bijeme jedni za "husitsky lidového" Zemana a druzí za "rakouského katolického šlechtice". Podle ohromné podpory zahraničí směrem na západ od hranic soudím, že nechtějí nic nechat náhodě a chtějí nechat zvolit Schwarzenberga. A co chceme my?

Kalouskovy rohy a takzvanou novou politiku, reprezentovanou církevními restitucemi, širokou amnestií, která přikryla i symboly ohromné korupce, podtržené pilíře důchodové nereformy, nucené práce namísto vytváření nových pracovních pozic, …to vše, co stojí za Schwarzenbergem spolu se zahraniční podporou?

A co strach z toho, že se Zemanem by byli voleni takzvaní a ostrakizovaní "socani"? Nic – v ČSSD se nemohou jednoznačně shodnout, proto o volbě politické strany tentokrát volba Miloše Zemana není. Ale volba Schwarzenberga je volbou politické strany TOP 09 včetně všech reforem a kroků, které předváděli a předvádějí ministři Kalousek a Heger a také exministři Besser, Parkanová a Drábek, tolik podporovaní svojí politickou stranou a Kalouskem.

Převzato z JanaSimonova.blog.idnes.cz se souhlasem autorky (její další blog: Simonova.blog.cz)