3.12.2023 | Svátek má Svatoslav


POLITIKA: Složenkové piráty admirál Schwarzenberg nepotopí…

15.5.2010

Jistá míra cynismu je v politice potřebná. Zástupci lidu (poslanci, ale i ostatní zastupitelé) jsou vybíráni, aby konali rozhodnutí, která často potřebují chladnou hlavu a úvahu. Ale některé typy cynismu jsou možná pro politiku praktické, ale pro společnost zraňující.

Cynickému zaměření TOP 09 na prvovoliče se nic vyčítat nedá – je to prostě plán politického marketingu, shodující se patrně se starostenskou správou a aristokratickou konzervativní mentalitou. Ale cynismus složenky Miroslava Kalouska je projevem jiného typu bezohledného a tvrdého postupu za svým cílem. My neprvovoliči si snadno připomeneme jiné účty spojované s jménem místopředsedy TOPky – padáky VTP-100, modernizace tanků T-72, kauza záhadného získání bytu v Praze, strašlivé přestřelení odhadu vývoje světové a naší ekonomiky na konci roku 2008 a nejnověji i zrůdná zakázka „Ekotendr“, kterou jsem na tomto místě již kritizovala a jejíž nonšalantní průchod rozhodovacími mechanismy naší vlády kritizuji na evropské úrovni. Navíc je také od včerejška potřeba zaplatit platy několika tisíc zaměstnanců státní správy sociálního zabezpečení a policie, kteří celý den neřeší nic jiného než dotazy a telefonáty zejména starších lidí, které vyděsila další složenka v poště.

Účty za tyto kauzy stály náš rozpočet pěkné peníze a svým dílem nejspíš přispěly i k těm 120 tisícům, jejichž vymáháním mimořádně nevhodnou formou děsí exekutoři z TOP 09 zejména starší voliče. Proto je správná výzva KDU-ČSL, aby občané vraceli zaslané složenky na jistou adresu v Bechyni.

Nepochybuji o tom, že „Kalouskova složenka“ je z pragmatického, reálpolitického hlediska úspěchem - je to cynismus politického šíbra, který funguje do té doby, dokud vychází. Ale za opravdu negativní považuji efekt hazardu s pojmem demokracie a státnosti, který přináší. Chvíle poslechu a četby českých médií ukáže obrovské znechucení a odpor občanů vůči velmi v uvozovkách „jejich“ podílu na státním dluhu. Státní dluh je jedním z projevů instituce Státu – jako armáda, hymna, rozpočet atd. Ale abstraktní. Jako nikdo nepovažuje za vhodné požadovat svůj díl křídla Gripenu na dvoře, anebo neodvádí přesně 1/10 000 000 příjmu státního rozpočtu, aby zpět na konto získal 1/10 000 000 jeho výdaje, tak nelze, byť je to velmi jednoduché a efektní, rozparcelovat státní dluh.

Státní dluh je veličina, která tíží náš stát a naši společnost – a já věřím, že na jeho tvorbě jsou mnohanásobně víc vinni nešikovní správci státní pokladny, obchodníci s předraženými zbraněmi a zbrojními systémy a především příjemci i dárci korupčních mechanismů – prostě ti, kdo „umí“ vydělávat, spíš než ti, kdo „jen“ umí pracovat.

Vyvolávat negativní reakci populace, předstírat tak, že „jsme všichni Řekové“, a nostalgicky vzpomínat na šedesátá léta, kdy se Čechoslováci dali na skládání zlatého pokladu republiky je kampaň. Ale není to politika, tou je předkládání relevantních programů boje s korupcí, šmelinou se státními zakázkami a zejména schopnost zvýšit důvěru věřitelů ve schopnost státu a státníků spravovat státní dluh. A přesně tohle se plavčíkovi Kalouskovi v roce 2008 hrubě nepovedlo. Možná právě proto nám posílá tu složenku.

Převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce

Autorka je předsedkyně Evropské demokratické strany, kandiduje do PS na kandidátce KDU-ČSL