Středa 14. května 2025, svátek má Bonifác
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Růst příjmů a realita

diskuse (57)

Obsah volební kampaně většiny politických stran by se dal shrnout do jediného hesla: postaráme se, aby v kapsách občanů zůstalo více peněz.

Jistě chvályhodný záměr, který však má, podle mého názoru, jednu zásadní chybu: málokdo se stará, za co tyto „ušetřené“ peníze budou občané ne moci, ale spíše muset v budoucnu utratit.

Zvyšovat příjmy, ať již růstem mezd a důchodů nebo snižováním daní, je jistě v pořádku. Ale pokud bude současně vytvářen nebo trpěn stav, kdy lidé budou muset vydávat stále více na zajištění základních životních potřeb, pak žádné sliby o zvyšování příjmů - i kdyby byly splněny - ke zvýšení kvality jejich života nepovedou. O tom se však ve volebních kampaních mlčí.

Ekonom Pavel Kohout popisoval nedávno případ špičkového počítačového experta ve společnosti Google ze San Franciska, který zjistil, že ač má vysoký příjem, nájemné by mu spolklo podstatnou část platu. Proto si koupil dodávku, v níž na pozemku firmy přespává.

Pavel Kohout se v této souvislosti ptá: jak je možné, že nejzákladnější potřeby - rodina a bydlení - jsou dnes přepychem (i v bohatých Spojených státech)? Většina našich občanů má sice daleko k platu špičkových počítačových odborníků, ale k řešení podobnému tomu, jež zvolil odborník ze San Franciska, mají mnozí z nich kvůli růstu nákladů na bydlení blíž, než si někteří politici jsou ochotni připustit. A na otázku, kterou v této souvislosti klade Pavel Kohout, pak ve volební kampani neodpovídá nikdo.

Obávám se, že bez zásadních změn, k nimž však dosud volební kampaň žádnou cestu nenabízí, se společnost neobejde. Kostka másla za padesát korun, metr bytu v nájmu za 150 korun, při koupi bytu pak za 70 tisíc - to je předvolební realita.

K tomu moudré úvahy nad „ekonomickými zákonitostmi“, které vedou k tomu, že bydlení je „soukromou záležitostí“, a proto se musí řídit trhem, občas nanejvýš snad rádoby vylepšené úlitbami ohledně teoretického blábolení o „startovacích“ (nikdy nerealizovaných) a podobných bytech, při současné havárii zákona o sociálním bydlení.

To pak ovšem nečiní ze slibů o „ponechání více peněz v kapse voličů“ nic, co by přispívalo většině z nich k představě o šťastném a spokojeném životě v budoucích letech.

Autor je zástupce veřejné ochránkyně práv

Právo, 8.7.2017

Jan Kovanic
14. 5. 2025

Některé ty mísy mají tvar loďky...

Aston Ondřej Neff
14. 5. 2025

Chystaná smlouva s Korejci mohla být nepopiratelný úspěch

přečetl Panikář
14. 5. 2025

Autor je mluvčí minoritních akcionářů ČEZ.

Jan Bartoň
14. 5. 2025

Strany a hnutí mohou utrácet bez ohledu na volební limity.

Hana Lukešová
14. 5. 2025

Hatikva je národní hymna Izraele a sionistického hnutí.

Aston Ondřej Neff
12. 5. 2025

Jenom ANO a STAN jdou do voleb jako samostatné subjekty.

Aston Ondřej Neff
13. 5. 2025

Po čtyřiceti letech si lidé chtěli užít radosti „nevolit‟.

Stanislav Křeček
12. 5. 2025

Demonstrativně slavíme v části republiky osvobození

Daniel Vávra
12. 5. 2025

Školství je zadarmo. Zákon nabídky a poptávky nefunguje.

SÝR ZDARMA
13. 5. 2025

Hollywood chystá inkluzivní remake, který vydělá miliardy

ndr Jindřich Göth
13. 5. 2025

O prvních deseti finalistech 69. ročníku mezinárodní hudební soutěže Eurovision Song Contest, která...

Lidovky.cz
13. 5. 2025

Ačkoliv čeští hokejisté mají v úterý volno, skupina B na mistrovství světa v Herningu pokračovala....

Lidovky.cz
13. 5. 2025

Úterní program stockholmské skupiny A na mistrovství světa v hokeji obsahoval dva duely. Lotyšsko...

Lidovky.cz
9. 5. 2025

Čeští hokejisté obhajují na mistrovství světa zlaté medaile. Přímo z dějiště šampionátu v dánském...

Lidovky.cz, ČTK
13. 5. 2025

V Úvalech zasahuje hasičský sbor u rozsáhlejšího požáru haly s automobilovými veterány. Před...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz