5.6.2023 | Svátek má Dobroslav


POLITIKA: Rakušan si plat zaslouží!

30.3.2023

Rakušan se rozhodl rázně se vypořádat s tématem zastropování platů politiků. On si plat zaslouží a s ním jistě i jeho „kámoš“ Ivan Bartoš.

Vít Rakušan, ministr vnitra, jehož resort se snaží „bojovat s dezinformacemi“ a tento boj se snaží uzákonit, postavil diskusi o zastropování platů politiků do zcela nového světla. Rozhodl se zaútočit a tvrdí, že si politici vysoké platy zaslouží.

Snížení růstu platů politiků by teď bylo důležité gesto. A STAN se to chystá navrhnout. Ale to neznamená, že by politici neměli být za svou práci dobře zaplaceni, říká v rozhovoru pro MF DNES předseda hnutí a první místopředseda vlády Vít Rakušan............

Předpokládáte, že v pětikoalici bude shoda na tomto kroku?
Teď řeknu něco a bude to možná nepopulární. Já si myslím, že politici za svoji práci mají být zaplaceni. Politici, nejen v České republice, mají mít vysoké odměny. Nicméně v této chvíli mám dojem, že v koalici shoda na tomto symbolickém kroku je. Ale nebudu mluvit za jiné strany.

Je to obecně velmi zajímavé „povídání“ s Rakušanem, který se také „probudil“ 10. února, kdy dostal informaci o vysoké inflaci, a proto musela vláda jednat při snížení valorizace důchodů v legislativní nouzi. To, co bylo před 10. únorem byly jenom takové „informace“, které mu šly jedním uchem dovnitř a druhým uchem ven, že ano.

Pokud si podle Rakušana politici vysoké platy zaslouží „na celém světě“, jistě si vysoké důchody zaslouží důchodci také na celém světě. Takže se podívejme na důchody v Německu a srovnejme je s důchody v Česku – vždyť si to my důchodci zcela jistě zasloužíme. Proč bychom na tom měli být hůř než důchodci v Německu. Že je Německo někde jinde. To ano, ale když si mohou politici nárokovat odměny „jako v Německu“, proč ne my, důchodci.

A kolik tedy berou čeští poslanci? Velmi podrobně se o tom dovíme na stránkách poslanecké sněmovny. Plat poslance byl od doby vzniku zákona vázán na platy státních úředníků tím, že platová základna byla v relaci na nejvyšší stupeň platového tarifu. V současné době je platová základna stanovena vyhláškou Ministerstva práce a sociálních věcí jako pevná částka.
Od 1. ledna 2023 činí platová základna pro představitele 94.757,50 Kč. Náhrady výdajů jsou

  • náhrada prokázaných výdajů podle § 5 odst. 1 písm. i) až do výše 20 500 Kč
  • náhrada prokázaných výdajů podle § 5 odst. 1 písm. j) do výše 25 % platové základny, tj. v současné době 21 015 Kč.
  • víceúčelová paušální náhrada podle § 5 odst. 1 písm. a) a f) ve výši 16 % platové základny,
  • jednoúčelová paušální náhrada podle § 5 odst. 1 písm. b) a c podle vzdálenosti obce, v níž má poslanec trvalý pobyt, od sídla komory Parlamentu nebo od obce, v níž má poslanec kancelář [§ 6 odst. 1 písm. f)], při vzdálenosti
  • do 50 km ve výši 40 % platové základny, nad 50 km ve výši 45 % platové základny, nad 150 km ve výši 50 % platové základny, nad 250 km ve výši 60 % platové základny.

Takže výsledek je například takový. Poslanec řadový bere 102338 Kč, předseda výboru 144100 Kč, Náhrada pro poslance bydlícího nad 250 km od sněmovny je 56900 Kč. A k tomu náhrada za asistenta, která může být 55500 Kč měsíčně. A k tomu náhrada za pronájem kanceláře 27000 Kč, pronájem nábytku 5200 Kč a náhrada na telefon a internet 5000 Kč. Suma sumárum dostává každý poslanec minimálně 170000 Kč a „když se daří“ tak 250000 Kč.

Rakušan tak co se poslaneckých platů včetně „náhrad“ týče zvolil taktiku „oprávněnosti“ vysokých platů politiků. Jaké „gesto“ proto vláda, která má jako ministra vnitra Rakušana, zvolí, si lze domyslet – možná 5000 Kč měsíčně??? Čili bude šetřit na kancelářských potřebách.

A na závěr perličku o „kámošovi“ Bartošovi. Rakušan a Bartoš se údajně dohodli, že už společně kandidovat v koalici nebudou, ale zůstávají kamarádi, tedy „kámoši“. Za ty peníze!!!! Neberte to.