6.6.2023 | Svátek má Norbert


POLITIKA: Ptydepe 2013

7.8.2013

aneb Česká orwellovská demokracie

Ve třicátých letech minulého století Němci škádlili Maďary. Ptali se jich, jak to, že šéf jejich státu Miklos Horthy se honosí titulem admirál a při tom nemají žádné moře. Maďaři odpovídali otázkou, proč má hitlerovské Německo ministerstvo spravedlnosti. Orwell ve svém románu 1984 psal o zrůdném režimu Velkého Bratra, kde kruté ministerstvo vnitra plné nenávisti k jakémukoliv projevu svobody se jmenovalo Ministerstvo lásky. Dalo by se čekat, že smyslem práce našeho ministerstva životního prostředí je chránit přírodu a vše živé v ní včetně člověka.

Toto ministerstvo však svolalo občany, kteří brání své životní prostředí a protestují proti stavbě soukromého letiště ve Vodochodech do dobře vyhřáté haly vysočanského výstaviště na pravé poledne žhavého pozdně červencového dne. Po dobu sedmnácti hodin, tedy do pěti hodin ráno příštího dne jim zástupci ministerstva předčítali nekonečné zdeúřední dokumenty různých institucí, ze kterých sice jasně vyplývá, že letiště sice znečistí ovzduší a způsobí takový hluk, že se stovky lidí budou muset odstěhovat, ale nebude tím překročen zákon. Na věcné konkrétní připomínky starostů a občanů obcí, kteří pokud se neodstěhují a nenechají svá obydlí a zahrady na pospas vlivu letiště, doplatí na to zdravím, nemluvě o znehodnocení jejich majetku. Tuto tragickou frašku ministerstvo dovršilo oficielním schválením stavby letiště, které má sloužit soukromým zájmům skupiny lidí disponujícím především ruským kapitálem.

Píšu o tom dnes, když je pravděpodobné, že poslanci ČSSD, tedy strany, která má ve svém názvu slovo demokracie, budou přesvědčováni svým místopředsedou, aby dali důvěru vládě, která se chce udržet u moci za cenu pošlapání všech zvyklostí parlamentní demokracie.

Rozpor mezi pojmenováním ministerstva a politické strany a tím, jak dnes fungují, budou jeou historici hodnotit jako českou orwelliádu 2013.

Petr Dudek a Adam Drda vydali před sedmi lety knihu o českých komunistech "Kdo ve stínu čeká na moc." Obávám se, že už vyšli ze stínu na slunce.

Převzato z Vinar.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora