20.10.2019 | Svátek má Vendelín


POLITIKA: Proti všem

25.6.2013

Prezident Miloš Zeman se staví proti všem a chce jmenovat svou vlastní vládu bez ohledu na následky.

Zatím to ještě není stoprocentní, ale veškeré rozhovory, které prezident vedl po právě uplynulý víkend, byly pravděpodobně zbytečné. Parlamentní strany ho informovaly o svých stanoviscích a zatímco jeho předchůdce vždy dbal na to, aby byla naplněna politická dohoda - jak už o sestavení vlády a její podpoře, tak o vytvoření úřednické vlády po svržení Mirka Topolánka.

Zeman byl jako první prezident zvolen přímo a náležitě se dovolává vyšších pravomocí, než mu příslušejí, respektive snaží se hranice posunout více k prezidentskému systému. Miloš Zeman ještě může oznámit, že respektuje politickou dohodu ve Sněmovně, ale to by musel se svým názorem, který je osamocený, ustoupit.

Uřednická vláda je to nejhorší, co může naši zemi potkat. Takové vlády jsme měli dvě a ani jedna nestála za nic, jen posloužila jako výtah k lepším funkcím. Uřednická vláda s omezeným mandátem nemůže rozhodovat žádné zásadní věci a ve své podstatě má za úkol jen udržovat chod do řádných voleb.

Prezident Zeman by to rád změnil a určitě by si přál, aby jím jmenovaná vláda (premiér) dělala kroky, které se líbí především jemu. Jenže, ruku na srdce, taková vláda nemá šanci projít parlamentem. Náš stát se dostává do slepé uličky.

Vládní koalice chce pokračovat, ale opozice a Zeman jsou proti. Úřednickou vládu chce prezident, ale jak koalice, tak opozice takovou variantu odmítají. Opozice chce co nejryhleji předčasné volby, ale to zase nechce Zeman a koalice z větší části také ne. Všechny tři strany trojúhelníku se tak vzájemně drží pod krkem.

Kandidátka na premiérku Miroslava Němcová má pravdu v tom, že zemi hrozí velký problém s rozpočtem na příští rok. Dejme tomu, že prezident Zeman přijde se svým člověkem. Ten může sestavovat novou vládu po blíže neurčený čas. Do doby, kdy bude sestavena a jmenována nová vláda, pokračuje vláda v demisi.

Poté, co je jmenována nová vláda, musí do třiceti dnů předstoupit před Sněmovnu a požádat o vyslovení důvěry. Pokud ji nezíská, znovu se vše vrací do rukou prezidenta. Ten požádá vládu bez důvěry, aby pokračovala ve své činnosti, dokud nebude jmenována nová vláda.

To může klidně trvat až do termínu řádných voleb. Třetí pokus o sestavení vlády leží v rukou předsedy Poslanecké sněmovny, který vybere premiéra a prezident je povinen tuto osobu premiérem jmenovat. Ze by šlo o znásilnění Ustavy? Miloš Zeman se bude ohánět tím, že má mandát od voličů.

Prezident naznačuje, jaká bude jeho volba. Prý si jeho voliči přáli konec Nečasovy vlády a pokračování s Miroslavou Němcovou by bylo jen její pokračování. Jenže Miloše Zemana nevolili lidé jen proto, že by se jim nelíbila vláda Petra Nečase, ale často proto, že Karla Schwarzenberga považovali za ještě horší volbu.

Pokud se bude agonie kolem vlády protahovat, nastane velký problém s rozpočtem na příští rok. Měla-li by vzniknout nová vláda, pak by musela převzít rozpočet vytvořený svou předchůdkyní. Přesně to se stalo v roce 2007, kdy Jiří Paroubek tak dlouho protahoval jednání okolo vlády a nechtěl opustit svůj post, že na sestavení rozpočtu podle nové vlády už nezbyl čas.

Co horšího, může dojít až na rozpočtové provizorium, což by pro svět znamenalo riziko. Jestliže jsme na tom co se týče dluhu a úroků z něj relativně dobře, může se vše rázem změnit, a to klidně ze dne na den. Naší zemi by pak hrozily velké finanční ztráty.

"Duševně příčetný prezident, za kterého se stále považuji, by měl pověřit respektovanou osobnost. A ta nemusí mít nutně politický mandát. Já mám v hledáčku čtyři respektované osobnosti," prohlásil Zeman v Hovorech z Lán.

Nejsem si jist duševní příčetností u člověka, který podléhá virózám pomalu jak na běžícím pásu. Duševně příčetný prezident by především měl na paměti, že není jen prezidentem části svých voličů, měl by především myslet na Českou republiku a na to, aby naše zem kvůli jeho vlastnímu egu neutrpěla vážné ekonomické škody.

Vše bychom se měli dozvědět dnes odpoledne. Pokud skutečně přijde Miloš Zeman se svým člověkem a úřednickou vládou, tvrdě narazí. Popudí proti sobě všechny politické strany a velkou část národa. Anebo snad považuje za nejlepší variantu obdobu Jana Fischera, proti kterému tak vehementně vystupoval v kampani?

Převzato z Polanecky.blog.idnes.cz se souhlasem autora
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.