Neděle 18. května 2025, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Proč je oslabený Babiš nebezpečnější

Když před časem Andrej Babiš prohlásil, že nejspíš v prezidentské volbě za dva roky podpoří Miloše Zemana a nepostaví protikandidáta, nebylo to nijak překvapivé sdělení. Dokonce se spekulovalo o tom, že Miloš Zeman jmenuje za tento krok Babiše premiérem.

Jenže situace se začala výrazně měnit: Kdyby byly volby v dubnu 2016, podle agentury SANEP by ANO zvítězilo o 0,4 procenta. Podle TNS Aisa je ANO před ČSSD o osm procent.

Analytici se shodují v tom, že brzy rozdíl bude ještě menší a Andreji Babišovi by se nemuselo podařit sestavit tak snadno vládu. Rozdíl průzkumů je zatím velký, ale trend je jasný: ANO ztrácí již od dubna minulého roku. A v podzimních senátních i komunálních volbách a v celostátních volbách v roce 2017 už může být všechno jinak.

Důvodů pro změnu postoje voličů je možné uvést několik. Zaprvé: Ano ztratilo důvěru středních vrstev po rozpadu koalic v Českých Budějovicích, Frýdku-Místku, Hodoníně, Karlových Varech, Mostě, Opavě, Ústí nad Labem a v Brně a Praze je situace patová.

A protože je ANO pouze politickou divizí Agrofertu bez demokratických mechanismů, vzniklé rozpory se řeší jako v byznysu: vymění se manažment, jinými slovy zruší se organizace a nepohodlní členové se vyloučí.

Zadruhé: Výrazní politici ANO se postavili proti sbližování Babiše se Zemanem, konkrétně ministr spravedlnosti Robert Pelikán a poslanec Evropského parlamentu Pavel Telička.

Ministr Pelikán řekl Respektu: „Myslím, že je jednoduché uhádnout, že mi styl, kterým pan prezident interpretuje svou roli, úplně nekonvenuje. Jsem názorově asi trochu jiný člověk, takže těžko si dovedu představit, že bych já osobně pro něj hlasoval.“ Později ještě dodal, že by prezident rozhodně neměl znevažovat práci soudu.

A poslanec Telička byl ještě ostřejší: „Očekával bych od prezidenta aktivní přístup, ne plytká klišé a zkreslování reality... To, že Miloš Zeman už dnes nemá vliv, je evidentní. Kdy dostal pozvání k návštěvě nějaké západoevropské země nebo Ameriky?... Miloš Zeman dělá politiku spíš kontraproduktivní... Na Hradě bych chtěl vidět člověka, který bude mít na mysli ne znovuzvolení, ale schopnost zemi někam posouvat.“ Oba se vyjádřili kriticky i ke způsobu přijetí čínského prezidenta.

Zatřetí: Od Babiše se odklonili kvůli způsobu, jak získal dotace pro Čapí hnízdo a jak Agrotec manipuloval se zakázkami České pošty, i vlivní podnikatelé Karel Janeček a Radim Jančura.

Začtvrté: Proti Babišovi se postavila řada novinářů kvůli tomu, jak zničil Mladou frontu Dnes a jak útočí na Českou televizi.

Král je nahý, ale bohatý, což řadě lidí stačí jako známka kvality. Pokud ale ti, co zblízka mohou ukázat na to, že stát nelze řídit jako vlastní firmu, nebudou mít dost odvahy, aby to zveřejnili, mohlo by dojít k nebezpečné koalici Babiše nejen se Zemanem, ale i s extrémními stranami.

Oba muži redukovali politiku na byznys, který má sloužit hlavně jejich osobním zájmům, proto se mohli a mohou snadno domluvit nejen mezi sebou, ale i s každým podobným. Pak by se skutečně otevřela cesta k autoritativnímu státu.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Ivo Fencl
17. 5. 2025

Krásnými časy se míní roky 1880-1912.

Jan Kovanic
17. 5. 2025

Novotný má teď svou vlastní huť v Novém Boru.

Lika
17. 5. 2025

Zmrzlý kalendář

Gustav Sitař
17. 5. 2025

Nemálo Američanů vnímá situaci v USA jako souboj.

Aston Ondřej Neff
16. 5. 2025

V tomto světě je možné všechno.

Aston Ondřej Neff
15. 5. 2025

O co jde vládní sestavě v předvolební kampani?

Aston Ondřej Neff
17. 5. 2025

Prezident Pavel vystoupil na veřejnosti.

Úpadek německého hospodářství je zjevný každému.

Chechtavej tygr
17. 5. 2025

Po České Republice putuje výprava zahraničních novinářů

Lidovky.cz, ČTK
17. 5. 2025

Kalifornským městem Palm Springs v sobotu otřásla exploze, která poškodila reprodukční kliniku. Na...

Pavla Žáková
16. 5. 2025

Boje v základních skupinách na mistrovství světa v ledním hokeji 2025 se přehouply do závěrečné...

fred Alfred Hostička, ČTK
17. 5. 2025

Kalašnikov přes rameno, po boku moderní dron. Přestože mohou působit jako výjevy z dávných dob,...

Lidovky.cz, ČTK
17. 5. 2025

Na jihu Finska se za letu srazily dvě civilní helikoptéry a zřítily se k zemi. Havárii zřejmě nikdo...

Lidovky.cz, ČTK
17. 5. 2025

Americký prezident Donald Trump v sobotu uvedl, že bude v pondělí telefonicky hovořit se svým...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz