7.12.2023 | Svátek má Ambrož, Benjamin


POLITIKA: Premiér IV. cenové skupiny

7.6.2006

Hysterické vyjádření premiéra Paroubka během sobotní povolební noci bylo natolik neuvěřitelné a natolik brutálně demaskující (nikoli však nečekané) a je již tolik komentováno, že nemá smysl se tou snůškou politického diletantství a neúcty k voličům a potažmo občanů zabývat. Premiér se zachoval stylem, který je možná akceptovatelný v Ázerbajdžánu nebo Kurdistánu, ale ne v Evropě a zejména francouzský tisk si vyštěkávání premiéra vychutnal. Kdo by si dovedl představit například T. Blaira nebo G. Schrödera, že vyslovuje takové nesmysly?

Víc než slovník Paroubkův však zaujal (a jistě ne jen mě) pohled na skupinu politických oslíků, kteří stojí v jednom šiku za potícím se a zuřícím Paroubkem, který se Bůh ví proč pasoval na ochránce demokracie, ač každé jeho slovo bylo jejím podrýváním. Nádherná sošná skupina vedená zpoceným nervózním místopředsedou vlády Škromachem a dotvořená sochou B. Sobotky, který ještě zhruba 4-5 hodin před touto Paroubkovou exhibicí do kamery ČT 1 konstatoval, že je třeba respektovat volby a že ČSSD bude připravena být v účinné opozici a nyní asistoval tomuto hloupému divadélku člověka, kterému sebrali dřevěného kačera i se sňůrou. Je zjevné, že Grossovou aférou paralyzovaná ČSSD se z tohoto kómatu úplně neprobrala a výměna lodivoda znamenala jen tolik, že agresivní dlouhodobou rétorikou, hulvátstvím a demagogií získala, byť ne s leskem, půdu pod nohami a s odřenýma ušima dosáhla patu. Nefunguje v ní však žádná názorová různost.

Povolební chování Paroubkovo však nabízí kromě významné symboliky úpadku vrcholné politiky v ČR smutný obraz ČSSD jako strany, která má v čele osly, kteří jen čekají, až ten hlavní zahýká a tam se hrnou a podle něho se chovají. Vedení strany bez mozku a bez schopnosti oponovat, diskutovat a rozlišovat mezi odpovědnou politikou a brutálním hájením svých osobních pozic, které předvádí Paroubek, to je velké nebezpečí jak pro ČSSD, tak i pro celou naši poměrně mladou a ne zcela pevně ukotvenou (jak se ukazuje) demokracii. Kdo dnes může mít za zlé Y. Přenosilové, že Paroubka připodobnila k Benitu Mussolinimu? ČSSD upadla do své vnitřní normalizační struktury a je pevně Paroubkem držena ve stavu myšlenkové paralýzy. Slušní členové ČSSD by si měli umět s touto neblahou situací poradit dříve, než bude pozdě. S ohledem na vystupování Paroubka v nedělní televizní diskusi a jeho prohlášení během neděle různým médiím se dá očekávat, že prostor pro odpovědné vyjednávání je na straně ČSSD Paroubkem natolik zmenšen, že se spíše dá hovořit o tom, že neexistuje.

Pro ČSSD a především tuto zemí by bylo lepší, kdyby se zbavila předsedy, který nedokázal vyhrát volby. ODS by rovněž měla velmi zodpovědně zvážit, koho bude jmenovat na ministerské posty, zejména pak, měl-li by to být V. Tlustý a měla by dát prostor schopným politikům z regionů, což dosud nedělala. Lze si tedy dnes představit korektní odpovědné vyjednávání s člověkem, který je premiérem a hovoří dryáčnickým jazykem IV. cenové skupiny, který, jak si "mysim" má geneticky hluboce zakódovaný?