22.4.2021 | Svátek má Evženie


POLITIKA: Předsedou během čtyř týdnů

23.11.2006

Rychlost téhle politické kariéry bere dech. Před měsícem to byl obyčejný starosta, kterého mimo zlínský kraj nikdo neznal. Před čtrnácti dny senátorský nováček, muž, který po osmi letech poctivé práce v komunální politice poskočil o příčku výš. Před týdnem to vypadalo, že se stane psancem naši politické scény, po kterém půjdou dokonce i jeho straničtí kolegové. Dnes je jediným kandidátem na předsedu čtvrté největší strany v zemi a za měsíc možná bude ve vládě jazýčkem na vahách mezi občanskými a sociálními demokraty, nejsledovanějším hráčem naší exekutivy. Vsetínský starosta Jiří Čunek se během několika týdnů vyšvihl z valašské periferie do samého centra naší politiky.

Takhle rychlá kariéra je možná jen na základě dvou předpokladů. Mimořádných schopností (které samozřejmě mohou být ledasjakého druhu, počínaje třeba strhujícím řečnickým nadáním a konče tím, čemu se říká „vyčůranost“) a nebo náhody, respektive mimořádné souhry náhod. Leckdy obojího dohromady- i u nás jsme byli svědky mnoha oslňujících kariér, zahájených díky příznivé shodě okolností. Jiří Paroubek by se asi nikdy nestal předsedou vlády, kdyby nebylo na jaře 2005 souhry příznivých náhod, počínaje aférou s Grossovým bytem a konče jeho čerstvým zvolením místopředsedou strany, bez něhož by si na něj nejspíš nikdo nevzpomněl. Přesto dokázal trumfnout svého předchůdce, který se do Kramářovy vily propracovával mnohem déle a cílevědoměji. Je tudíž možné, že se i pod maskou bodrého vsetínského starosty skrývá geniální politický hráč, protřelý taktik a strhující vůdce.

Jenže předsednický kandidát Čunek má všechny znaky politické rychlokvašky. S čím ten člověk vlastně jde do voleb předsedy? Z novin jsme se dozvěděli, že s programem změny. Aby to upřesnil, uvedl, že KDU se nesmí tolik orientovat na sebe, ale spíše ven. Proboha, toto je program? Nevíme, zda bude KDU- ČSL směřovat po svobodovsku směrem k ČSSD, nebo jako Kalousek spíše k ODS. Nevíme, zda je to člověk otevřený různým myšlenkám, nebo dogmatik formátu poslance Karase. Nevíme o něm veskrze nic. Kde se vzal tu se vzal, spíše nechtěně se dostal do světla kamer a teď chce šéfovat čtvrté největší straně v zemi a my nevíme vůbec nic o tom, co, proč a jak tam chce prosazovat. O svých budoucích záměrech nám zatím prozradil pouze to, že se v budoucnosti bude snažit vyvarovat slova vřed.

Zkuste se zamyslet, zda by předsednickou kandidaturu Jiřího Čunka bral vůbec někdo vážně, pokud by nepronesl slavná slova o „vředu“. Jsem si takřka jist, že ne. KDU ČSL má díky své silné pozici v regionech mnoho známých politiků, pocházejících z komunálu - třeba hejtmany Dohnala, Březinu, Línka nebo Juránka. V srpnu při vzpouře regionů proti předsedovi Kalouskovi jsme se seznámili z mnoha dalšími jmény komunálních politiků z řad lidovců. Jméno vsetínského starosty mezi nimi ale nebylo. Na celorepublikové úrovni byl ještě před měsícem naprosto neznámým. Mezi lidoveckými senátory je rovněž jen jedním z jedenácti - a rozhodně ne tím nejzasloužilejším. Pan Čunek není žádným doposud opomíjeným představitelem významné stranické frakce, jako byl před sjezdem v roce 2004 Miroslav Kalousek. Je to obyčejný starosta, kterému nečekaná mediální známost, šťastně načasovaná pár týdnů před sjezdem, umožnila vyšvihnout se mnohem výš, než si kdy mohl pomyslet. A taky možná mnohem výš, než je schopen zvládnout.

Když jsem ho viděl procházet s televizní kamerou Vsetínem nebo četl jeho rozhovor v minulém Ekonomu, měl jsem z něj dojem, že je to typický komunální politik orientující se v každodenních problémech typu neplatičů nebo rekonstrukce zimního stadionu na Lapači. Pro funkci starosty jsou tyto schopnosti důležité, pro řadového senátora dostačující. Ale pro předsedu čtvrté nejsilnější strany v zemi, na kterého navíc při konstelaci „duhové trojkoalice“ bude upřena pozornost celého národa?

To už je na tom KDU-ČSL vážně tak špatně, že k prosazení do jejího čela stačí jeden kontroverzní výrok? Tak to už by na jejího předsedu mohl rovnou kandidovat jistý pan Straka, vyučený číšník, známý fotbalovým fanouškům pod přezdívkou „Franta Tatarák“.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.