15.10.2021 | Svátek má Tereza


POLITIKA: Poslední kapka reformy ODS

6.4.2010

Pytel se roztrhl s komentáři oslavujícími pravděpodobný pád smíchovského starosty Jančíka z funkce místopředsedy pražské ODS. Spolu s vynuceným odchodem Mirka Topolánka do politického exilu je to, podle většiny našich mediálních politologů, komentátorů a blogerů, počátek sebečistícího procesu. ODS se prý probudila k životu. Teď už zbývá, jen aby se ODS zbavila Langera, Bendla, Gandaloviče, Béma, Jančíka atd.

Bohužel je tomu právě naopak. Žádný sebečistící proces, žádná obroda ODS.

Když byl Mirek Topolánek Výkonnou radou odvolán z posice volebního lídra a "vyzván" k odstoupení z posice předsedy, již byl zveřejněn videozáznam z rozhovoru v redakci LUI a každému, kdo má oči a uši, bylo jasné, že to nebylo kvůli jeho výrokům pro tento časopis. Ve chvíli, kdy se výkonná rada sešla, již jednala o "potrestání" svého lídra za něco úplně jiného. Číše trpělivosti výkonných radních prý přetekla. Media, která ještě včera horlivě odsuzovala Topolánkovu homofobii a antisemitismus, se rychle přeorientovala a jala se sestavovat seznamy Topolánkových "hříchů". Inkriminované výroky v těch seznamech ovšem zůstaly, nebyly už homofobní a antisemitické, ale figurovaly úplně dole na konci seznamu jako "kontroverzní", které byly poslední kapkou atd.

Jen úplný trouba může věřit tomu, že politická strana zařízne svého lídra osm nebo devět týdnů před volbami jen proto, že se v minulosti dopustil nějakých kontroverzních výroků. Neodvolá jej právě tehdy, když přízeň voličů, indikovaná průzkumy veřejného mínění, začíná stoupat a její hlavní oponent začne mobilizovat své voliče a nahlas ventiluje obavy z "vlády pravice". Každý poctivý politolog, každý komentátor, kritik i pozorovatel politické scény ví, že odvolání lídra ve chvíli, kdy do voleb zbývá tak málo času, bude mít nesmírný destabilizující efekt a že případný positivní efekt nemůže působit tak rychle, aby utrpěnou ztrátu nahradil a zajistil straně lepší volební výsledek. Zejména po tom, co je odvolání vysvětlováno nikoliv nějakým vážným pochybením odvolaného lídra, ale jakousi ilusorní kapičkou, o které dokonce i ti, kdo o odvolání rozhodovali, věděli, že je kapičkou virtuální - obvinění vznesená bulvárním plátkem se ukázala být lživá.

Nicméně stalo se. Topolánek byl odvolán, nový lídr jmenován.

Byl odvolán členy gremia, Langrem, Bendlem, Gandalovičem. Byl odvolán hlasy členů Výkonné rady, mezi jinými Bémem, Bendlem, Pavlem Dlouhým, Langrem, Gandalovičem, Jurečkem.

Na rozdíl od drtivé většiny komentátorů, politických expertů a moudrých hlav, které k nám promlouvají z televizních obrazovek nevidím, jak se akt regionálních představitelů, z velké části ovládaných právě těmi "kmotry", pro které se Mirek Topolánek stal hrozbou, může stát prvním krokem k reformě. Podle mě je to krok, který má reformě zabránit. Což se již děje. Petr Nečas nevidí důvod k dalším personálním změnám a změnám kandidátek, pokud návrhy na změny nepřijdou z regionů. Očekávat, že snad nějaké návrh přijdou z krajů, kde ODS spolupracuje se sociálními demokraty na plnění programu ČSSD, nebo "kmotry" ovládaných regionů, například (ale nejenom) Prahy, středních, jižních či severních Čech a Karlových Varů, může snad jen člověk, který právě ztratil poslední zbytky soudnosti. Odvolávání by, podle Petra Nečase a dalších vedoucích funkcionářů ODS, přineslo nestabilitu a destabilizaci. Nyní, tak krátce před volbami, by to bylo sebevražedné.

Škoda, že si to neuvědomili před podražením židle pod svým předsedou a volebním lídrem.

Význam Nečasova prohlášení je naprosto jasný. Kdo očekává nějaké reformy, nějaké personální změny, nějakou očistu, může si postavit čekárnu. ODS se k ničemu takovému nechystá. Překvapit to může jen ty, kdo se nikdy nepodívali na seznam volících členů gremia a Výkonné rady. Pokud by tak učinili, viděli by, že tato rada nemohla jinak než svrhnout Topolánka a "podržet kmotry" bez ohledu na to, že to prakticky znamená volební porážku. Zájmy "kmotrů" a jejich klientů jsou důležitější než volební výsledek ODS. Je příznačné, že to nevidí media, přestože tak ráda otiskovala seznamy "kmotrů" ODS a stačilo by, kdyby si jejich komentátoři položili své vlastní seznamy a seznam členů Výkonné rady vedle sebe. Zjistili by, kolik členů Výkonné rady je s "kmotry" pevně svázáno a kolik těch "kmotrů" již dokonce ve Výkonné radě ODS přímo zasedá. Samozřejmě, že se tak nestalo. Proč by se media měla snažit proniknout hlouběji, když jim po léta stačilo jen "odhalovat", kam jel Topolánek na dovolenou a zaplňovat stránky úvahami o tom, s kým šel po zasedání Výkonné rady na pivo. Lépe se to prodává a nic se tím neriskuje. A lépe se o tom, jaké to bude mít nedozírné následky, diskutuje moudrým politologickým hlavám na obrazovkách televize.

Co ve skutečnosti říká Petr Nečas a další členové gremia, je, že řadovým členům, příznivcům a voličům bude pro uspokojení jejich volání po očistě předhozen ten, kdo jim jako jediný ve vedení ODS naslouchal, a spolu s ním jeden velmi nepopulární a velmi "profláknutý" starosta, který je, přes svou korpulentní postavu, mezi politiky ODS za hranicemi svého obvodu a hlavního města muší váhou. Jiné změny nebudou. Byly by destabilizující.

Nevidíte snad ten očistný proces? Nejste nadšeni tím, že jej zahájili - a v zápětí úspěšně ukončili - právě ti "kmotři", které Topolánek veřejně pranýřoval? Nejste nadšeni tím, že pro očekávaný neúspěch ve volbách má ODS již předem připraveny, odhaleny, odsouzeny a popraveny správné viníky?

A teď, když konečně máme klid na práci, se můžeme vrátit k naší volební kampani.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.