Neděle 26. ledna 2025, svátek má Zora
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Po 20 letech je ODS v troskách

Ke kořenům se není s kým vracet

Ve čtvrtek 21. dubna 2011 oslavila Občanská demokratická strana v Praze na Žofíně dvacet let svého trvání a slavnosti se zúčastnil i zakladatel a bývalý předseda a ještě později čestný předseda a nynější prezident Václav Klaus.

Při této příležitosti pronesl projev, který byl pozoruhodný. Při podobných slavnostech obyčejně dochází k tomu, že ke zkarikování skutečnosti dochází zpětným přenesením výsledné reality na původní ideál, a tím se předstírá vítězství. Dochází k tomu proto, že lidé se lépe orientují v realitě, která je obklopuje, a na původní ideály zapomínají. Prezident Václav Klaus se ve svém projevu pokusil o opak: přesvědčoval posluchače v sále o tom, že ODS byla po dvacet let stabilizačním prvkem naší společnosti, že byla vždy stranou pravicovou, liberálně-konzervativní a občanskou, protože se opírala o střední stav, přestože z proklamovaných hesel nebylo nic naplněno.

Chceme-li skutečně zkoumat stav naší společnosti v uplynulých dvaceti letech a roli ODS, musíme nejen zkoumat posuny v ideologii této strany a jejích vůdců, ale současně duchovní stav české a moravské společnosti, tedy proměny myšlenkového klimatu a pokusit se ho nějak srozumitelně roztřídit. Teprve takový rastr nám ukáže, jak se naše společnost vyvíjela a jak tuto stranu vnímala.

První zlomový bod představuje říjen 1990, kdy byl v Praze - Hostivaři zvolen do čela Občanského fóra Václav Klaus, který se prosadil proti tehdejší liberálně-levicové elitě v čele s Martinem Paloušem. Klaus se stal symbolem prosazování radikální ekonomické reformy proti Valtru Komárkovi. Brzy po zvolení do čela OF, už v prosinci téhož roku, se rozhodl založit standardní politickou stranu, protože jen v ní viděl silnou platformu, s jejíž pomocí by mohl reformu prosadit. Rozlučkový sněm OF se konal v únoru 1991 a ke Klausovi a ODS se přidala asi třetina poslanců OF a velká číst místních Občanských fór. V roce 1992 ODS hladce vyhrála volby. Tuto dobu je možné bez diskuse nazvat zlatou érou ODS: lidé jí věřili a byli ochotní přinést oběti nastávajícím změnám.

Za druhou etapu ODS lze považovat období mezi lety 1993 až 1997, tedy do první ekonomické krize a tzv. úsporných balíčků. V této době sice ODS ještě jednou v roce 1996 vyhrála volby, ale musela už vládnout v koalici s lidovci a Občanskou demokratickou aliancí. Pro tuto etapu je charakteristické, že ekonomika předběhla justici: porušování zákonů nebylo sankcionované a lidé si toho začali všímat. Václav Klaus se zřejmě domníval, že díky tomuto nedostatku se bude rychleji privatizovat a rychleji se vytvoří bohatší střední třída, společnost začne být podobně strukturovaná jako ve staré Evropě a tato chyba mu bude odpuštěna. To se bohužel nestalo: Někteří lidé sice hodně zbohatli, ale střední třída, o kterou se chtěl Václav Klaus a hlavně Josef Zieleniec původně opírat, se nevytvořila. Začaly hlavně bohatnout bývalé elity a bývalé podsvětí. Nepodařilo se prosadit reformu zdravotnictví, dotáhnout problematiku bydlení, vyrovnat se s církví atd. Toto období je možné nazvat začáteční etapou privatizace politiky: lidé pociťovali zklamání, které plynulo z okázalé bezostyšnosti nově zbohatlých podnikatelů a arogance politiků.

Třetí etapa, která začala koncem roku 1997 tzv. Sarajevským atentátem, pádem vlády Václava Klause a pokračovala tzv. Opoziční smlouvou s ČSSD v čele s Milošem Zemanem, proti kterému nejprve vyhlásila ODS mobilizaci. Tato etapa trvala až do prosince roku 2002. Opoziční smlouva proměnila parlamentní půdu a jednotlivé vládní instituce v tržiště, a proto je možné toto období nazvat degradačním obdobím ODS i celé politiky: lidé byli zaskočeni, přestávali politikům věřit. Po Sarajevském atentátu opustili stranu pučisté Ruml a Pilip, ale i staří členové, zakladatelé ODS, pánové Zieleniec a Stráský. Občané se od ODS začali odvracet a zůstali jen ti, co na změnách zbohatli (privatizátoři politiky) a skalní příznivci.

V prosinci 2002 startuje Topolánkova éra, pro kterou je typická snaha stranu otevřít širší veřejnosti. Z monolitu příznivců tvrdého jádra, které pod vedením Václava Klause bylo i proti Evropské unii, se nový předseda snažil vytvořit stranu více středovou a hlavně proreformní. V roce 2006 vyhrála volby ČSSD: reformy již po tolika zklamáních nepředstavovaly starou přitažlivost. Lidé si pamatovali, že podobná slova byla už jednou zrazena. A v EU viděli lidé ještě spíše oporu proti masivnímu rozkrádání, kterému se říkalo tunelování. Topolánek sice postavil nejprve menšinovou vládu a podruhé v lednu 2007 koaliční, ale na uplacených přeběhlících, takže vláda padla uprostřed našeho předsednictví Evropské unie v březnu 2009, kdy ji byla vyslovena nedůvěra, a v čele vlády skončil v květnu téhož roku. Degradace ODS pokračovala: toto období je možné nazvat obdobím zmaru, kdy politika byla podřízena lobbistům, jako byli pánové Dalík a Šlouf, kteří organizovali přeběhlictví, a silným firmám, které ovládají jednotlivé kraje a města a které strany financovaly. Mirek Topolánek odstoupil z čela zkorumpované ODS 1. dubna 2010 a na jeho místo byl zvolen Petr Nečas.

Současná etapa začala po sněmovních volbách v roce 2010, kdy byl do funkce premiéra 13. července jmenován Petr Nečas, který stojí v čele vlády s pragmatickou stranou TOP 09 a stranou Věci veřejné. Ta chtěla odstranit korupci a staré politiky, ale - jak se v poslední době ukázalo - k tomu, aby se dostala do politiky, byla ochotná sama korumpovat. Z korupce byli obviněni i dva politici ODS, pánové Drobil a Vondra. Premiér Nečas, ač jeho rétorika je proti Topolánkově éře mnohem vlídnější a je možné mu i více věřit, je v pasti vlastní rozpolcené strany, korupčních praktik, koaličních partnerů i prezidenta Klause. Toto období je možné nazvat obecným znechucením občanů z politiky: lidé začínají uvažovat o tom, že nebudou chodit k volbám, a reformám nevěří. Například důchodové reformě věří jen každý pátý občan a šedesát procent lidí reformám ani nerozumí, jak ukázal průzkum agentury STEM. Je tomu tak i proto, že občanská vůle ke změnám už byla několikrát promarněna a de facto zrazena: je definitivně vyčerpaná. Nastává období velice malých šancí ODS na její resuscitaci ve volbách v roce 2014 nebo možná i dříve, ač v jejím čele stojí zřejmě nejslušnější muž.

Z uvedeného vyplývá, že ideologie ODS a jejího bývalého vůdce Václava Klause se totálně míjí se skutečností: duchovní obraz společnosti je zdevastován, občané se od politiky štítivě odvrací, politikům už z valné části opět nevěří, jako před rokem 1989. Ke kořenům ODS se vrátit nelze. Prezident už nemá na Hradě okna, ale pouze zrcadla, a proto je sám se sebou stále velmi spokojen.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6

Autor je novinář a spisovatel

Aston Ondřej Neff
25. 1. 2025

Kterápak hlava vymyslela, že bude dobré zdanit telefony?

Dokument
25. 1. 2025

Vybrané pasáže z prezidentova projevu k účastníkům Světového ekonomického fóra v Davosu

Pavel Soltys
25. 1. 2025

Důležitým aspektem dekretů není to, co přináší, ale to co ruší.

Lubomír Stejskal
25. 1. 2025

Bednářová už učitelkou není – a tím měla kauza skončit!

Hyena Neff
25. 1. 2025

Gari s Norou našly místečko, kam se zašijí a na něčem tam hodují.

Aston Ondřej Neff
24. 1. 2025

Senát nebyl schopen se postavit k přílepkům k Lex Ukrajina.

Aston Ondřej Neff
23. 1. 2025

Jakožto člověk stoprocentně pozitivní vyhlížím každou dobrou zprávu.

Aston Ondřej Neff
25. 1. 2025

Kterápak hlava vymyslela, že bude dobré zdanit telefony?

Benjamin Kuras
25. 1. 2025

V jazykovědných institucích za vaše peníze úřadují lingvističtí barbaři.

Marian Kechlibar
24. 1. 2025

Evropané nemají v IT sebemenší šanci dohnat americký náskok.

Lidovky.cz, ČTK
25. 1. 2025

Na železničním přejezdu v Hrdějovicích na Českobudějovicku se v sobotu v podvečer srazil vlak s...

Lidovky.cz, ČTK
25. 1. 2025

Bílý dům pod vedením amerického prezidenta Donalda Trumpa nařídil americké armádě, aby poskytla...

jhr Jan Hron
25. 1. 2025

Ruská cestovní kancelář Vostok Intur, která organizuje zájezdy do Severní Koreje, už láká zájemce...

Jiří Just
25. 1. 2025

V Kremlu netuší, co čekat od „neřízené střely“ v Bílém domě. Nový americký prezident Donald Trump...

Lidovky.cz, ČTK
25. 1. 2025

Desítky tisíc lidí v sobotu v Německu protestovaly proti politické pravici. Demonstranti...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz