26.10.2020 | Svátek má Erik


POLITIKA: Národní socialisté – Myšák 21

22.11.2011

"Akcionáři" v pozadí strany Jiřího Paroubka jsou šedé eminence pražské ODS Tomáš Hrdlička s Romanem Janouškem, nepřiznaným majitelem cukrárny Myšák

Když se v den vyhlašování výsledků voleb do sněmovny setkávali pražští politici a lobbisté ve Žlutých lázních, měli o jeden důvod k oslavě navíc. Radost z faktu, že jejich formace ODS a Věci veřejné sestaví s TOP 09 vládu namísto vítězné ČSSD, totiž znásobila zpráva, že Jiří Paroubek končí v čele sociální demokracie. Pro podnikatele a šedou eminenci pražské ODS Tomáše Hrdličku to znamenalo osobní satisfakci a odplatu za několik let starou křivdu, kterou Paroubkovi neodpustil. Uplynulo několik měsíců a oba rivalové se sešli na jedné lodi. Hrdlička dnes spolu s Romanem Janouškem stojí za Paroubkovým nejnovějším projektem Národní socialisté – LEV 21. A pomáhají expremiérovi opět se vydrápat do pater, která i kvůli nim musel opustit.

Odplata za starou "křivdu"
Hrdlička se s Paroubkem zná léta. Už od doby velké koalice v hlavním městě, kdy byl pozdější sociálnědemokratický premiér náměstkem pražského primátora z ODS. Tehdy byly jejich vztahy korektní, zlom nastal až na sklonku roku 2005. Policie tehdy poslance ODS z Prahy 10 Vladimíra Doležala podezírala, že měl být zprostředkovatelem osmisettisícového úplatku pro radního na Praze 10 Hrdličku. Oba vše od počátku odmítali, přičemž Hrdličkovo obvinění bylo posléze staženo, zatímco Doležal byl několikrát odsouzen a osvobozen a nakonec dostal pokutu nikoli za úplatkářství, ale za podvod (Euro 22/2011).
Hrdlička později tvrdil, že měl v době vypuknutí kauzy s Paroubkem dohodu, že na něj tehdejší předseda socialistů nebude útočit. Jenže šéf ČSSD udělal pravý opak: proti vůli imunitního výboru sněmovny prosadil u poslanců ČSSD a komunistů, aby Hrdličkova známého vydali. Vzápětí nechal Doležala, kterého označoval za "ostudu české politiky", odvolat z dozorčí rady České konsolidační agentury a pustil se veřejně a tvrdě i do Hrdličky před komunálními volbami v roce 2006.
Hrdlička to bral jako podraz. Od té doby tvrdil, že politika je běh na dlouhou trať a Paroubek za své chování zaplatí. I to byl jeden z motivů, proč spolu s Janouškem spoluzaložili a podporovali Věci veřejné a posléze i Stranu práv občanů Miloše Zemana, která socialistům odřízla téměř pět procent.
Když Paroubek ve funkci šéfa socialistů skončil, pokládal to Hrdlička za satisfakci. Pak už oběma pragmatikům nic nebránilo vše smazat a začít spolupracovat. Pro Hrdličku to je výhodné z několika důvodů. Jakákoli konkurence nalevo odebírá hlasy ČSSD, čímž se pak může chlubit před spolustraníky z ODS. Za druhé je pro podnikatele jeho typu vždy výhodné mít to "pojištěné" na více frontách. A pak je ještě třetí důvod: Hrdličku politika prostě baví. Paroubek si zase dokáže spočítat, že pokud chce uvést v život novou stranu, hodí se mu finanční i materiální zázemí.

Janouškovo sídlo
Nejprve bylo nutné sehnat rodící se straně zázemí. S odkazem na slavnou minulost byla vybrána Česká strana národně socialistická (ČSNS 2005). Janouškem skrytě vlastněná firma Eukaryota podala inzerát, že pronajme prostory v rekonstruovaném domě v Radlické ulici na pražském Smíchově. O prostory projevila zájem firma tajemníka ČSNS Jaroslava Andrese a obratem je poskytla rodícímu se Paroubkovu projektu.
Janoušek přímo a oficiálně nefiguruje v žádné firmě. Podle obchodního rejstříku je jediným majitelem Eukaryoty neprůhledná kyperská firma First CEE Private Partners Limited. Ve statutárních orgánech Eukaryoty však působí lidé z okolí Janouška a Hrdličky – Tomáš Raška, Jan Koťátko a Libor Matura. Titíž podnikatelé figurují nebo vystupovali jako "statutáři" ve společnostech Natland, Prominecon nebo Taiko, tedy v subjektech, za jejichž skutečné vlastníky bývá pokládáno zmíněné duo, byť to popírá. Kromě jiného je Eukaryota vlastníkem velkého bytu v pasáži Myšák u Václavského náměstí, kterému se v pražských kuloárech přezdívá Janouškova pracovna.
Andres samozřejmě odmítá, že by si nemovitost pronajal od Janouška. Jinak ale mluví bývalý šéf ČSNS 2005 Karel Janko, který původně dával s Paroubkem projekt dohromady a poté byl ze strany vyloučen. "Když nám Andres někdy na konci srpna, začátku září tu budovu ukazoval, říkal, že to má pronajaté od nějakého Janouška a strana to bude mít k dispozici za symbolickou cenu. Já ale tehdy ani nevěděl, kdo Janoušek je," řekl týdeníku Euro Janko.
Sám Paroubek má na vše snadnou odpověď. "Zatím máme jediné dva sponzory, a těmi jsou pan Andres, který poskytl budovu, a pan Benda, který ji zařídil. Budovu nevlastní firma pana Janouška, mezi majiteli nikdo takový není," uvedl. "Všechny podobné informace o spojení těchto dvou pánů jsou ,informací‘, která vzešla z ČSSD, jež chce tento projekt zkompromitovat. Pánové Janoušek s Hrdličkou se na straně ničím nepodílejí, nepatří mezi její sponzory a nikdy nebudou," dodal Paroubek. Své nové angažmá na levici pochopitelně popírá i Tomáš Hrdlička. "Již mne unavuje dementovat stále různé fámy. Nemám nic společného se stranou Jiřího Paroubka LEV 21. Pro úplnost dodávám, že jsem nezakládal ani Věci veřejné, ani nepomáhal straně Miloše Zemana. Nevlastním ani investiční společnost Natland. Jsem pouze řadovým členem ODS a její regionální rady, žádný kmotr či vládce Prahy. Jistě uznáte, že pokud by toto všechno byla pravda, tak bych musel být démon. A to nejsem," napsal týdeníku Euro Hrdlička. Janoušek s médii zásadně nekomunikuje.

Paroubek for premiér, Zeman for prezident
Oba pražští podnikatelé mají podle zdrojů týdeníku Euro své role rozděleny. Hrdlička vše okolo projektu řeší přímo s Paroubkem a jeho pravou rukou Petrem Dimunem, Janoušek komunikoval s Petrem Bendou. Hrdlička hodně stojí o spojení se Stranou práv občanů Miloše Zemana, jenže jakkoli je v tomto ohledu aktivní, úspěchy má zatím pouze dílčí. Pro začátek se aspoň Paroubek se Zemanem přestali vzájemně urážet. Oba pragmatici totiž vědí, že si nyní nepřekážejí. Paroubek Zemana podporuje na post prezidenta, druhý zase prvního nekritizuje jako v minulosti a časem by mu mohl pomoci třeba v kampani do krajských voleb. Ostatně i jeden z Paroubkových blízkých spolupracovníků Petr Dimun nyní razí heslo: Paroubek for premiér, Zeman for prezident!
Paroubek se Zemanem nyní kolem sebe sice krouží po špičkách, vstřícnost je ale cítit z obou stran. "Nevylučuji, že může ke sbližování docházet. Máme na řadu věcí obdobné názory," tvrdí Jiří Paroubek. "V politice se nedá nikdy říkat nikdy. Takové spojení by ale muselo mít významné důvody a smysl související s budoucností státu. Zatím ani program strany pana Paroubka neznám," podotýká Zemanův spojenec Miroslav Šlouf. "Tomáše Hrdličku samozřejmě znám. Kdybych řekl, že si o politice nepovídáme, tak byste mi ani nevěřil. Romana Janouška neznám," dodal.
V jednu chvíli se už téměř zdálo, že by spolupráce Zemana s Paroubkem mohla být ještě užší, pak ale první jmenovaný mírně vycouval. Šlouf totiž spojení zatím příliš nepřeje a vyjednával s částí ČSSD okolo Michala Haška. Ten pak Zemana rovněž označil za možného prezidentského kandidáta. Tuto pozici by ale v ČSSD mohl snadno ztratit, kdyby se k Paroubkovi přimkl příliš anebo se jejich strany rovnou spojily.
Třebaže Hrdlička dělá i v rámci ODS vše pro to, aby prošla přímá volba prezidenta (měl v úmyslu navrhovat na březen stranické primárky), situace stále více vypadá, že prezidenta bude volit Parlament. Kdyby se pak takové volby chtěl Miloš Zeman zúčastnit, musel by zvažovat, zda mu může přinést více hlasů podpora ČSSD, anebo Paroubka.

Posily? Soukup či Lichtenberg
Zatímco o hlavních "hvězdách" Paroubkovy nové strany všichni zúčastnění mlčí, přidávají se k projektu další podnikatelé. Sám Paroubek před časem v Hospodářských novinách zmínil, že má zájem o spolupráci s vlivným majitelem agentury Médea Jaromírem Soukupem. Médea zajišťovala pro ČSSD s Paroubkem v čele až devadesátiprocentní slevy na předvolební billboardy, pracovala ale i pro Věci veřejné (VV). Protiplnění se nicméně Soukup, který nedávno koupil vydavatelství Mediacop s časopisy Týden a Instinkt, po volbách od VV (měl zájmy v České poště) ani od ČSSD nedočkal. Schytal urážky od Paroubkovy manželky v její knize a tvrdil, že s politikou už nechce mít nic společného.
Ještě minulou středu Paroubek týdeníku Euro potvrdil, že o dohodu s Jaromírem Soukupem stojí a že diskuse probíhají. Zejména co se týče mediální spolupráce a předvolební billboardové kampaně. I lidé z Paroubkova okolí se spoluprací vesměs počítají. Sám Soukup byl mnohem opatrnější. "Musím říct, že se mi tahle informace donesla také, ale nic takového dojednáno není," uvedl.
Toho dne, kdy Paroubek v sídle strany v Radlické ulici týdeníku Euro popíral spolupráci s Hrdličkou a Janouškem a hovořil o Soukupovi, před vchodem zastavil vůz Oldřicha Lichtenberga. Divadelní a muzikálový producent přijel za Paroubkem a jeho spolupracovníky jednat o budoucnosti. Muž, který v Paroubkově éře v Lidovém domě působil coby člen volebního štábu, totiž socialistům nemůže zapomenout, jak se po Paroubkově konci v čele ČSSD odstřihli například od Michala Davida. Jeho prvním úkolem je příprava ustavujícího sjezdu v pražském Obecním domě.

Kdyžtak svolají akcionáře
Právě v Obecním domě ovládaném pražskou ODS (do funkce šéfa představenstva nedávno Hrdlička pomohl bývalému radnímu pro dopravu Radovanu Šteinerovi) by se 26. listopadu měly sjet dvě stovky delegátů. Ti budou kromě sloučení s ČSNS 2005 volit nové vedení. Očekávaný předseda Paroubek by sice chtěl v budoucnu šestici místopředsedů, prozatím by ale podle jeho představ měli být zvoleni tři a zbylá místa zůstanou pro nováčky, aby se měli čas vyprofilovat. Kromě Jiřího Šlégra se počítá se Stanislavem Palšou za ČSNS a mladou absolventkou "proslavené" Vysoké školy finanční a správní podnikatelkou Terezou Holišíkovou. Ve vedení by naopak neměl být jeden z přiznaných sponzorů strany a kmotr Paroubkovy dcery Petr Benda.
Pak už přijde první cíl: krajské volby na podzim příštího roku. Zatímco třeba na Ústecku postaví kandidátku Národní socialisté sami v čele s Paroubkem, v jiných krajích budou jednat s dalšími stranami. Ať už se zemanovci, se sociálními demokraty či někým jiným. Paradoxně se spekuluje o společné kandidátce s ČSSD a zelenými ve středních Čechách. A to navzdory tomu, že tamní hejtman a Paroubkův dlouholetý spojenec David Rath nedávno otevřeně mluvil o tom, že za Paroubkovou stranou stojí Janoušek s Hrdličkou. Lidé z okolí expremiéra očekávají, že by brzy mohli získat další poslance z ČSSD, třeba ty, kteří se ve své straně nedostanou na důstojná místa kandidátek. "Je to možné, ale netroufám si odhadovat, kolik by takových mohlo být," říká sám Paroubek.
Nad celým projektem se vznáší jediná obava: kdykoli se Paroubkovi začne dařit, vidí to jako svůj osobní úspěch a přestává brát zřetel na všechny, kteří mu pomáhali. Takto například LEV 21 spustil na Paroubkův příkaz internetové stránky v době, kdy ještě nebyly dostatečně zabezpečené. Ačkoli ho od toho spolustraníci odrazovali, Paroubek si prosadil svou. Vzápětí se do stránek naboural hacker. Nad touto marginálií lze mávnout rukou, přijdou ale náročnější zkoušky. Pro případ, že by chtěl Paroubek v budoucnu prosazovat důležitá strategická rozhodnutí silou, mají jeho spolupracovníci prý připraven jednoduchý scénář: "To by se zkrátka svolali akcionáři a jasně se mu řeklo, že takhle ne," popsal to jeden z nich s narážkou na Hrdličku s Janouškem.


Jak se Paroubek dostal na Smíchov?
- Zastupitelstvo Prahy 5 ovládané tehdy mocným starostou (a Hrdličkovým spojencem v ODS) Milanem Jančíkem dům v Radlické ulici v roce 2006 prodalo firmě Subterra za necelých 22 milionů korun, ačkoli se ceny za metr čtvereční v této lokalitě pohybovaly téměř na dvojnásobku.
- Subterra v létě roku 2010 prodala nemovitost za necelých 45 milionů korun společnosti Eukaryota, za níž podle informací týdeníku Euro stojí Roman Janoušek.
- Eukaryota posléze dům pronajala firmě tajemníka ČSNS 2005 Jaroslavu Andresovi.

Týdeník EURO 46/2011, 13.11.2011Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.