19.6.2021 | Svátek má Leoš


POLITIKA: Na ostří nože

18.1.2007

Jednání Topolánek-Paroubek v přímém přenosu mediálně činní čeští politologové trefně označili za komedii v režii šéfa ČSSD. Následná jednání Topolánek – Pohanka&Melčák přešla většina z nich mlčením, třebaže se taktéž vyznačovala mnoha výrazně komediálními rysy. V pondělí vydal Úřad vlády tiskové prohlášení, podle něhož se „předseda vlády ČR Mirek Topolánek dnes osobně sešel s některými poslanci ČSSD a diskutoval s nimi o stabilizaci politické scény a o programu nové vlády“. S kým jednání probíhala, prohlášení neuvádělo, a na přímý dotaz Topolánkův mluvčí Schmarcz prohlásil, že to neví. Oficiální vládní komuniké o jednání „nevíme s kým“ je nepochybně světovou raritou. Až v úterý odpoledne předstoupili poslanci Melčák a Pohanka s premiérem před objektivy kamer a oznámili národu, že jejich jednání byla završena úspěchem.

„Programové změny“, na jejichž základě oba poslanci slíbili tolerovat nový Topolánkův kabinet, jsou pozoruhodné. Obsahují například závazek vlády, že „daně nebudou zvýšeny nikomu“ (počítalo se tedy původně s tím, že se u někoho zvýší?), „zohlednění sociálního dopadu při zavedení regulačních poplatků“ ve zdravotnictví a jiné převratné věci. Pohanka si po jednání pochvaloval, že se mu podařilo prosadit „pojistku proti privatizaci fakultních nemocnic“ (nikdy jsem neslyšel nic o tom, že by někdo pomýšlel na privatizaci nemocnic, v nichž se formují budoucí lékaři), Melčák si zase „velmi“ cení „toho, že vláda nehodlá přerušit dialog s odbory“.

Vše nasvědčuje tomu, že na jednání poslanců Pohanky a Melčáka s premiérem, jejichž věrohodnost a průběh byly – řečeno spolu s básníkem (Stanislavem Grossem) – „nad křišťál křišťálově čistější“, přinesl kdosi hotovou dohodu už v pondělí ráno. Ani se nedivím Miloši Melčákovi, že vyžaduje po ODS glejt, že nebyl korumpován. Vystavit by mu jej mohl třeba Marek Dalík.

www.danes.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.