1.10.2023 | Svátek má Igor


POLITIKA: Moravec vs. Babiš a Tříkrálová deklarace

9.1.2019

Václav Moravec jako moderátor veřejnoprávní televize v nedělní debatě obstál, Andrej Babiš zase nejspíš obstál před lidmi, kterým stačí, že mají levnější dopravu a o něco větší penzi, a kteří jsou zvyklí věřit bezmezně státním úředníkům. Zároveň ale duel odhalil asi největší slabinu stavu našeho státního uspořádání: neúctu k nezávislým státním institucím i ze strany nejvyšších státních úředníků. Po prezidentovi, který pohrdá Ústavním soudem a chce si Ústavu vykládat kreativně, zpochybnil i premiér oficiální výsledky šetření Nejvyššího kontrolního úřadu s odůvodněním, že mu šéfuje bývalý poslanec za sociální demokracii Miloslav Kala.

Spor se týkal výstavby dálnic: pan premiér měl připravené grafy, z kterých jako vždy vyplývalo, že on je nejlepší předseda vlády od roku 1989, který postavil nejvíc dálnic. Moderátor naopak ukázal oficiální statistiky, podle kterých se nejvíc dálnic postavilo v roce 1980: 78 kilometrů a pak v roce 2006: 68 kilometrů. V ostré diskusi se ukázala manipulace ministerstva dopravy, které premiérovi dodalo čísla, do nichž byla započítána i délka opravených úseků na D1. Ve skutečnosti se loni doopravdy postavily jen necelé čtyři kilometry a v předešlých třech letech, tedy od roku 2015 do 2017, postupně jen 15, 16 a pak 17 kilometrů dálnic. Jestli tedy něco ohrožuje naši demokracii, je to bezesporu institucionální nihilismus, protože jen nezávislé instituce včetně veřejnoprávních médií a soudů jsou schopné korigovat ty, kteří jsou u moci a kteří se snaží o sobě hovořit jen v superlativech.

V podobném duchu se odvíjel spor o odloženém zákonu o zjednodušení dani z příjmů či debata o jednání s čínským velvyslancem o používání telefonů značky Huawei ve strategicky důležitých institucích. Zvláště rozdílná interpretace debaty s čínským velvyslancem, který po jednání prohlásil, že se mu pan premiér omluvil za podezření, která byla vyřčena vůči čínské firmě, vzbudila ve veřejném prostoru - i když premiér označil prohlášení za lživé - oprávněný rozruch. Mohlo to totiž působit dojmem, že pan premiér nepřikládá obsahu slov i s představiteli cizích států velký význam. To by znevěrohodňovalo českou pozici za situace, kdy naši spojenci z kyberšpionáže mají obavy a jsou s Čínou kvůli tomu ve sporu.

Shodou okolností nedělní debata v České televizi proběhla přesně 100 let od doby, kdy čeští poslanci vypracovali tzv. Tříkrálovou deklaraci o svrchovanosti a o možnosti obhajovat svá práva na mírové konferenci. 

Dnes jde o to, aby stát se choval svrchovaně i vůči velmocím a občané mohli obhajovat svá práva ve své zemi a nebylo možné zpochybnit výsledky nějaké nezávislé instituce jen tím, že ji vede bývalý poslanec za jinou než vládnoucí stranu. Přece se stejnou logikou by bylo možné prohlásit, že není pravda to, co říká premiér, když je z hnutí ANO.

Napsáno pro ČRoPlus

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel