Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Lipavský u Zemana neprošel

diskuse (60)
Prezident Miloš Zeman oznámil důvody nejmenování Jana Lipavského ministrem zahraničních věcí České republiky a designovaný premiér Petr Fiala se chce obrátit na Ústavní soud s kompetenční žalobou.

Prezident Miloš Zeman oznámil důvody nejmenování Jana Lipavského ministrem zahraničních věcí České republiky a designovaný premiér Petr Fiala se chce obrátit na Ústavní soud s kompetenční žalobou.

Jan Lipavský, kandidát na ministra zahraničí České republiky, nesplňuje podle prezidenta Miloše Zemana předpoklady pro výkon funkce ministra. Tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček zveřejnil Zemanovy důvody k nejmenování Lipavského zde. Stručně shrnuto, nemá vzdělání, vyjádřil se nevhodně k Visegrádu a Izraeli a chtěl, aby se Sudetoněmecké dny konaly v Česku.

Co se vzdělání týče, raději bych se moc nerýpal ani ve vzdělání dalších členů vlády. Například Helena Langšádlová, budoucí ministryně pro vědu výzkum a inovace: V letech 1979–1984 vystudovala střední průmyslovou školu stavební, obor vodohospodářské stavby. V letech 2004–2008 se věnovala bakalářskému studiu v oboru politologie na Vysoké škole politických a společenských věd v Kolíně. V letech 2008–2010 absolvovala magisterské studium politologie a politika v mezinárodních vztazích na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze. V roce 2007 ukončila kurz MBA Basics na Business School Netherland/International, organizovaný ve spolupráci s britskou International Management Centres Association. Politologie je možná pro někoho i vědou, zda je to ale vhodná kvalifikace pro řízení skutečné vědy, o tom velmi pochybuji.

Lipavského názory na Visegrád jednoduše kopírují jeho politické přesvědčení. Nemá rád politiku Viktora Orbána ani politiku současné polské vlády, která si dokonce nechala polským ústavním soudem potvrdit nadřazenost polské ústavy nad direktivami „Bruselu“. Zato by si velmi rozuměl s novou ministryní zahraničí Německa, která si za svůj cíl vytkla vytvoření Spojených států evropských. Co se „pozvánky“ pro sudetské Němce týče, to je ale úplně jiná káva. Tady je Zeman ve svém živlu. Díky Benešovým dekretům se Zemanovi v prvních přímých volbách českého prezidenta podařilo před volbami u části voličů zdiskreditovat jeho soupeře Karla Schwarzenberga a zabrnkáním na protisudeťáckou strunku se zřejmě řada lidí se Zemanovým názorem na LIpavského ztotožní.

Souhlasím i s vyjádřením Václava Klause, který o Lipavském prohlásil, že „na to nemá“. Klaus se ale tvrdě vymezil i proti návrhu, aby se Sudetoněmecké dny uskutečnily v Česku. Klaus i Zeman jsou jen o pár let starší než já a i já jsem z úst své matky, která vyrůstala v české rodině v Sudetech a musela s rodiči po okupaci Sudet na základě mnichovské dohody odejít do vnitrozemí, o Němcích v předválečných Sudetech neslyšel nic dobrého. Magický byl podle ní rok 1936, kde se pod vlivem Hitlera začaly organizovat oddíly henleinovců a Češi byli první na ráně. Mladí lidé už neznají historii v pohraničí s německy mluvícím obyvatelstvem ani ono vyprávění, které jsem slyšel já, a proto jim nedělá žádný problém vypustit větu o konání Sudetoněmeckých dnů v Česku.

Pokud se premiér Petr Fiala skutečně obrátí s kompetenční žalobou na Ústavní soud a ten si dá na čas, nahrálo by to pouze Zemanovi. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský je však dlouhodobým kritikem Zemanovy politiky a možná to zařídí i tak, že rozhodnutí padne „překvapivě“ rychle. Lipavský tak může mít za těchto okolností šanci na post ministra zahraničí.

I já si však myslím, že Lipavský „na to nemá“. Je to ale téměř ideální kandidát pro politiku další federalizace EU. A na to zcela jistě má.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz

Dokument
12. 7. 2024

Kromě vojenské podpory, na kterou se vztahuje tento slib, mají spojenci v úmyslu nadále poskytovat...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Ivo Fencl
12. 7. 2024

Francouzi připravili novou adaptaci Dumasova klasického románu o pomstě a viděl jsem ji. S...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Jan Bartoň
12. 7. 2024

Prohlášení NATO k Ukrajině garantuje nezvratnost členství Ukrajiny v NATO. Současně hovoří o tom,...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
9. 7. 2024

Nepamatuji, že by někdy v minulosti byly volby v těchto zemích sledovány tak pozorně, jako letos....

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

kroc Tereza Krocová
12. 7. 2024

Do Česka opět dorazily bouřky. Postupují zejména přes jih Čech. Ve Strakonicích voda zaplavila...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

V ruské Moskevské oblasti se v pátek zřítil dopravní letoun Suchoj Superjet 100. Na jeho palubě...

Miroslav Petr
12. 7. 2024

Až do letoška dopravoval státem ovládaný provozovatel ropovodů společnost MERO do Česka ropu pro...

Romana Černá
12. 7. 2024

Jak uchovat ovoce na zimu? Způsobů je hned několik: pod víčkem sklenice, v láhvi i sušené. Ne každý...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Internetová síť X amerického miliardáře Elona Muska, někdejší Twitter, podle předběžných závěrů...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz